Блоги

Версія для друку [3] Відіслати другу [4] 01.12.2018 15:13  Куть Олег [5]

Зміни клімату і їх вплив на працевлаштування населення

В останні роки все відчутнішими стають зміни кліматичних умов. Насувається глобальне потепління і важко уявити  наслідки цього для населення всієї планети.

Розглянемо конкретно північно-західний регіон нашої країни.  У нас стало менше опадів -  за останні 6 років, чотири сміливо можна назвати посушливими, і більшість опадів - це зливи, які погано насичують вологою грунт. Середня температура невпинно зростає, це добре видно по зменшенню кубометрів газу.

Агрокорпорації першими відчули можливість заробити на змінах клімату і почали вирощувати нові для регіону, але більш вигідні культури у фінансовому плані. Площі соняшників, сої і кукурудзи замінили картоплю і буряки. Населення, на жаль, практично не розуміє суті глобального потепління і не міняє посадкові культури. Вони продовжують садити те, що вирощували сотні років, і тільки одиниці зрозуміли, яку вигоду в регіон несе зміна клімату. Я думаю, що найближчим часом, більшість селян зрозуміє свою вигоду від зміни помірного клімату на теплий.

Для цього достатньо тільки подивитись на порівняння цін тих культур, що вирощувалися в регіоні раніше і тих, які можна вирощувати зараз.

Навожу приклади:

 - картопля-3-5 грн за 1кг---- батат-40-90грн за 1 кг;

 - буряк кормовий-1-3грн за 1кг----- виноград 25-50 грн за 1кг;

 - капуста 3-5 грн за 1кг----- суниці садові 160-200 грн за 1кг.

Помідори, баклажани, персики, нектарини, ожини — це вже можна і потрібно масово вирощувати в нашому регіоні.

Наш клімат зараз нагадує клімат південної України 30 років назад. Кліматична лінія зсунулася на північ на 400-500 км. Це дозволяє вирощувати в регіоні нові південні культури.

Але ці нові культури потребують набагато більшого і іншого догляду, ніж картопля, капуста і буряк. Для того, щоб виростити нові культури, потрібно вкласти багато праці,освоїти технології південних регіонів по вологозбереженню і догляду за грунтом.

Якщо раніше присадибна ділянка землі для жителя нашого регіону була непоганою можливістю збільшити і урізноманітнити раціон харчування для своєї сім’ї, то зараз це можливість збільшити сімейний бюджет. Проблема тільки в інерції мислення і підсвідомій боязні перемін.

Але зміни клімату видно неозброєним оком. На Поліссі гинуть ліси, новий шкідник короїд, що прийшов з Півдня, кожний рік збільшує площу враження. Орієнтовно, за п’ять-шість років, тих лісів, що ми знаємо, не буде. Місцеві втратять можливість збирати лісові чорниці, гриби, лікарські рослини, все що приносить їм непоганий додатковий дохід. Дарівлісу не буде. А без чорниць вони не зможуть жити. Прийдеться вирощувати все самим. І вже є люди, які вже започатковують вирощування садових чорниць (лохини).

Нові агрокультури принесуть з собою в наш регіон нові агротехнології . Особливо важливим стане необхідність поливу. Якщо зараз 90% господарств практично не використовують полив, то через декілька років 90% господарств будуть змушенні його використовувати. Свідченням цього стає збільшення продажу метражу поливних шлангів і ріст кількості фірм, що займаються бурінням скважин на воду. Агрохолдинги займають нішу, яка потребує великої механізації (кукурудза, соняшник, соя).

Але більшість південних культур, які можна вирощувати у нас, потребують ручної праці. На винограднику ніяка машина не замінить людину  і у цьому велика перспектива  розвитку регіону. У новому світі Україна може стати житницею світу і наш регіон має всі можливості стати важливою ланкою у виконанні цієї мети. Земля є , робочі руки є,  а тепер є і новий теплий клімат. Будемо вірити, що всі ці зміни у світі на краще.