Блоги

Версія для друку [3] Відіслати другу [4] 17.05.2018 11:18  Шевченко Світлана [5]

Вплив трудової міграції та фактору сезонності на український ринок праці. Стимули для започаткування підприємницької діяльності

 

Особливо гострою стає потреба у трудових ресурсах на  період з весни до пізньої осені. Це пов’язано з активацією в галузях з яскраво вираженими ознаками сезонності: сільському господарстві, будівництві (об’єктів, доріг, мереж інфраструктури), лісовому господарстві, енергетичній, туристичній, транспортних перевезень та ін. як на українському ринку праці так і за кордоном. У даній ситуації українські фахівці все частіше обирають робочі місця за кордоном.  

Сприяє трудовій міграції: безвізовий режим для українців, дотримання вимог трудового законодавства в країнах ЄС, високий рівень оплати праці при нормованому навантаженні, дедалі більше працевлаштування відбувається відповідно до кваліфікації та спеціальності, забезпечення умов проживання та часто оплата і організація проїзду від місця проживання до місця праці за кошт роботодавця.

З іншого боку у період низьких заробітних плат формується тенденція до підприємницької діяльності. Податкове навантаження при виконанні однакового обсягу робіт у статусі найманого працівника та фізособи-підприємця приносить різний дохід. Наприклад: дохід найманого працівника за виконаний обсяг робіт або погодинно відпрацьований час, враховуючи податкове навантаження, визначене на 2018 р., після сплати податків з 10000 грн. становитиме  5850 грн. (10000 грн. - 41,5% (нарахування 22 % ЄСВ, 1,5% військовий збір, утримання 18% ПДФО) = 5850 грн.

 

Прибуток ФОП, який перебуває на спрощеній системі оподаткування, з 10000 грн. становитиме  після сплати податків:

ФОП 1 група:

10000 грн. - (ЄП 176,20 грн/міс + ЄСВ «за себе» 819,06 грн/міс) = 9004,74 грн.

ФОП 2 група:

10000 грн. - (ЄП 744,60 грн/міс + ЄСВ «за себе» 819,06 грн/міс) = 8436,34 грн.

ФОП 3 група:

10000 грн. - (ЄП, від доходу 5% + ЄСВ «за себе» 819,06 грн/міс) = 8680,94 грн.

При застосуванні ставки від доходу 3% додатково сплачується ПДВ. 

                                       

Що заважає  українцям прийняти рішення перейти із статусу найманого працівника у статус фізичної особи-підприємця та підняти свій рівень доходів? Психологічні бар’єри, відсутність знань з маркетингу та бухгалтерського обліку, низький рівень економічної та юридичної грамотності, нестача  управлінських і організаційних навичок зупиняє більшість спеціалістів перед започаткуванням власної справи та підштовхує до простого рішення знайти роботу за кордоном у статусі найманого робітника за вищу оплату. Також, одним із стримуючих факторів впливу на рішення людини є бажання жити в безпеці та  стабільних економічних умовах. Але при організації самостійної комерційної діяльності кожен початківець зустрічається із проблемою коливання розміру прибутку та потребі залучати ресурси матеріальні чи трудові.

 

Міграція  спеціалістів високого рівня кваліфікації  працездатного віку з України погіршує якість вітчизняних товарів та послуг для українських споживачів з одного боку, а з іншого саме досвід роботи за кордоном сприяє швидкій інтеграції технологічних процесів, інноваційних підходів, методик, сформованих навичок в Україну з країн ЄС. Тому держава має докласти великих зусиль, щоб повернути українців на рідну територію та створити умови для розвитку.

 


26.02.2015 - Права мобілізованих до АТО громадян України [6]