Болючим питанням сьогодні стало в суспільстві, які права мають громадяни, мобілізовані для участі в АТО. Тож відповіді на запитання учасників тренінгів надаю у нижче викладеній статті із посиланням на Закон України.
1. Право отримувати грошове забезпечення в повному обсязі, з урахуванням всіх надбавок та премій, на рівні військовослужбовців контрактної служби (відповідно до посад та військових звань), а не на рівні військовослужбовців строкової служби, як передбачалося раніше.
2. Право використовувати весь комплекс гарантій соціального і правового захисту, встановлених законодавством як для військовослужбовців:
- Військовозобов’язані, які були призвані на військову службу під час мобілізації, в особливий період, набувають нового юридичного статусу – військовослужбовці, внаслідок чого на них розповсюджуються пільги, передбачені Законами України “Про військовий обов’язок і військову службу”, “Про соціальний і правовий статус військовослужбовців і членів їх сімей”, Кодексу законів про працю та інших нормативно-правових актів.
- Час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
- Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне (продовольче, речове), грошове забезпечення (компенсацією запіднайомжилогоприміщення), охорону здоров'я та безоплатне лікування.
- Держава забезпечує соціальну та професійну адаптацію військовослужбовців, які звільняються з військової служби.
- за всіма громадянами, які призвані під час мобілізації на військову службу, гарантовано зберігаються місце роботи, посада, середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власностіале не більше одного року. Одночасно вони отримують грошове забезпечення як військовослужбовці.
- нараховується одноразова грошова допомога, яка будевиплачуватися на день демобілізації.
Пункт 2 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей":
Військовослужбовцям, які були призвані на військову службу за призовом у зв’язку з мобілізацією, виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої цим пунктом, здійснюється за період такої служби з дня їхнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої військової служби, на якій вони перебували у мирний час, за винятком тих осіб, які при звільненні з військової служби у мирний час не набули права на отримання такої грошової допомоги. Зазначена допомога виплачується на день демобілізації таких військовослужбовців. Умови та порядок виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв’язку з мобілізацією, визначаються Кабінетом Міністрів України.
3. Збережено право на підприємницьку діяльність для приватних підприємців, при їх призові на військову службу під час мобілізації. При цьому державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців не припиняється.
4. Не припиняється виплата пенсій пенсіонерам, у разі призову їх на військову службу під час мобілізації, на особливий періодна час такої служби.
5. Не допущено зменшення розміру пенсій офіцерам запасу, які призвані під час мобілізації. При демобілізації цим офіцерам пенсія буде збільшена з урахуванням нових посад, військових звань та додаткової вислуги років. Якщо ж новий розмір пенсії у офіцерів буде нижчим за розмір, який вони отримували в мирний час, виплата їм пенсії здійснюється у раніше встановленому розмірі.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"стаття 2 після:
Пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу під час мобілізації, на особливий період до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та Державної спеціальної служби транспорту, на службу до органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час такої служби не припиняється.
Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років на день їх демобілізації. Якщо новий розмір пенсії у цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували в мирний час, виплата їм пенсії здійснюється у розмірі, який вони отримували на день призову на службу у зв’язку з мобілізацією.
З метою безумовного виконання законодавства в сфері оборони, мобілізації та захисту прав громадян України, які призвані під час мобілізації постановою Верховної Ради України від 06.05.2014 № 1238-VII“Про додаткові заходи щодо зміцнення обороноздатності та безпеки держави”доручено Генеральному прокуроруУкраїниперевірити факти звільнення з роботитавідмови у виплаті заробітної платигромадянам,призванимна військову службув зв’язкуз мобілізацією. У разі вчинення керівникам підприємств вищезазначених фактів військовозобов’язаним необхідно звернутися до регіональних органів прокуратури.
Не врегульованим залишилося питання щодо мобілізованих військово-зобов’язаних, які перебували на обліку у центрі зайнятості у статусі безробітних або не можуть надати довідку про заробітну плату за останні 6 місяців, власне на підставі якої і виплачується для сімї мобілізованого середня заробітна плата на час військової служби.
Додати новий коментар