Блоги

Версія для друку [3] Відіслати другу [4] 24.06.2014 10:54  Боровська Катерина [5]

Життєві установки людини

Життєві установки людини – це базові уявлення про світ та оточуючих людей, які  впливають на відчуття повноцінного щастя.

 

Зазвичай, життєві установки формулюються у вигляді припущень, інструкцій (спонукань) та оціночних суджень.

Припущення. Під цю категорію підпадають судження, які створює самооцінка людини, що базується на таких критеріях як привабливість, молодість, гарна фізична форма, здоров’я, гарний заробіток, високий соціальний статус, вміння бути гарною мамою (татом),  освіта, наявність чоловіка (дружини), вміння ставати господарем поведінка в життєвих ситуаціях, успіх у справах, всезагальна любов і т. ін.

 Такі установки звучать  так: « Якщо ... то» («Якщо не...  то»). Наприклад, «Якщо я не буду робити те, що від мене очікують, то мене не будуть поважати». «Все, що я роблю, нікому не потрібно, якщо інші цього не цінують», «Якщо мене критикують, то я повний невдаха» .

Такі припущення нагадують тривожні передчуття, але діють вони набагато ширше. Вони описують наслідки того, що ви будете діяти не так, як потрібно, чи не будете діяти, як потрібно. Але їх легко перевірити: зробіть те про що говориться в першій частині речення і побачите, чи справдиться друга частина.

Інструкції (спонукання). В цьому випадку ми стикаємось з судженнями типу «Я повинен...» та « Мені необхідно...», які змушують нас вчиняти дії та змінювати свої якості, щоб краще почуватись. Наприклад, «Мені необхідно все тримати під контролем», « Я маю справлятись з усіма життєвими труднощами сам».

Спонукання зазвичай мають на меті приховане «або...». Якщо ви знайдете його, то зможете дізнатись, наскільки дана установка корисна для вас.

Оціночні судження. Ці твердження показують ваше уявлення про те, як би виглядали справи, як би ви діяли (чи не діяли) так-то чи не стали б таким-то. Якоюсь мірою вони дуже схожі на припущення, але їх формулювання менш чіткі, тому без додаткової інформації їх важко зрозуміти. Наприклад, «Помилятись погано», «Необхідно завжди бути на висоті». Наступні запитання допоможуть прояснити, що конкретно мається на увазі під нечіткими «дуже погано», «нестерпно», «необхідно», який їх сенс і до чого вони зобов’язують людину. Наприклад:

- Невже, якщо я зроблю помилку, станеться щось жахливе? Що може статись в гіршому випадку? Які будуть наслідки?

- Що означає для мене «нестерпно»? Припустимо, мене не обрали, що приходить в голову в першу чергу? Як у мене все складеться після цього? З якими труднощами я зіштовхнусь? Чи на довго?

- Для чого «необхідно»? Що станеться, якщо я, раптом покажу себе не у кращий спосіб? Від чого захищає мене така позиція ідеаліста? Які можуть бути наслідки, якщо в чомусь не досягну успіху? Чим це мені загрожує? Як я виглядатиму в очах інших?  Як це вплине на моє життя?

 

Змінюємо старі установки

  

Старі установки змінити дуже швидко не можна, тому що вони діяли протягом досить тривалого періоду часу. Уміння фокусуватись на позитивних якостях та  ставитись до себе з повагою необхідне при зміні життєвих установок. Ідентифікувати їх -- лише половина справи, потрібно перевірити, чи справедливі вони.

Наступні запитання допоможуть змінити старі установки.

  •  Що вплинуло на формування старої установки?

Мета – простежити динаміку дії установки, встановити причини її виникнення та фактори, що її підтримували. При цьому можуть допомогти наступні запитання:

- Наскільки дії даної установки адекватні в контексті мого життєвого досвіду?

- Чи пояснює вона лінію моєї поведінки в конкретних ситуаціях?

- Чи допомагає вона зрозуміти, чим обумовлені мої дії зараз?

  • В чому неадекватність старої установки?
  • Які неприємності виникають, коли ви керуєтеся нею?
  • Як вона вас пригнічує?
  • Яку реальну та корисну альтернативу ви можете запропонувати?
  • Що потрібно зробити, щоб її випробувати?

Нові установки змінюють наше повсякденне життя. Вони дозволяють більш впевнено справлятись з ситуаціями, які в минулому викликали тривогу та самокритику. Те, що здавалось катастрофою, перетворюється в тимчасові незручності. Питання життя та смерті стають труднощами, подолання яких стає не тільки цікавим але й відкриває перед людиною нові перспективи.  Нові установки відкривають двері в світ нових досягнень.


30.04.2015 - Техніка вирішення проблем [6]

26.03.2015 - Истинная ценность [7]

08.09.2013 - Притча про волю к жизни [8]

03.05.2012 - Навчання регіональних команд ГК «Територія Бізнесу» у м. Житомир [9]

03.03.2012 - Стандарти роботи та компетенції тренера [10]