Статті

Версія для друку [1] Відіслати другу [2]

Як ведуть бізнес ФО-підприємці із зони АТО і в зоні АТО

29.05.2015 Богаченко Валентина [3]

Підприємці і підприємства, які зареєстровані на неконтрольованій українською владою  території Луганської області зіткнулися з цілою низкою проблем і перешкод. Офіційно органи влади у Луганській  області припинили свою діяльність 15.07. 2014 року, а українські ЗМІ, маю на увазі телебачення, ще  раніше – у квітні 2014 року.  Інформацію по Інтернету  можна було дістати чи ознайомитися лише тоді, коли функціонували електромережі. Звісно електрики у червні і липні 2014року не було.

 

А тому про ст.42 Конституції України, ст. ст.3,43 Господарського кодексу, ст.5 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб  і фізичних осіб підприємців» та інші нормативно правові норми і гарантії треба було забути. Ніхто не розумів, куди подавати податкову звітність, а ще її і не приймали, тому що Інтернет не працював. А приймати звіти на паперових носіях податківці міста Луганська жодного бажання не мали. А ті звіти, що прийняли на паперових носіях, звісно в електронний  реєстр не внесені. Тому на особистих рахунках підприємців ще та «картина Рєпіна».

 

Від страшенних вибухів, обстрілів і дизорієнтованості все населення,  і в тому числі  підприємці, не могли спочатку «второпати», що відбувається. Але  життя і пов’язані з ним події більшість Луганчан намагалися підтримувати до останнього і вірили у здоровий глузд. Згодом з’явилися  неконтрольовані українською владою території у Луганській області, де живуть, здійснюють підприємницьку діяльність люди з українськими паспортами та громадянством України і переселенці на контрольованій території України.

 

Окремий, спеціальний закон «Про тимчасові заходи на період антитерористичної операції» №1669- VII не має ніяких норм заборони на ведення підприємницької діяльності в зоні АТО, які там зареєстровані і цей же закон не містить вимог про перереєстрацію чи зміну місця знаходження суб’єктів підприємницької діяльності (СПД),  крім того дозволяє реєструвати  підприємницьку діяльність осіб,  місце проживання яких зареєстровано в зоні АТО, у будь-якого реєстратора в Україні. Виходячи з принципів свободи  підприємницької діяльності, її суб’єкти обмежень не мають і можуть здійснювати підприємницьку діяльність на всій території України і за її межами.

 

Офіційні органи влади у Луганській  області легалізували свою діяльність, але підприємцям не завжди вдається це відстежити, та й органи влади не намагаються донести і конкретизувати  інформацію про це. А тому не просто пересічному  підприємцю чи в зоні АТО чи з зони АТО дізнатися, де легалізована податкова Ленінського району міста Луганська, чи ЦЗ міста Луганська, чи районний суд Ленінського району міста Луганська і т.д. А тому підприємці дезорієнтовані, не інформовані і діють по старих схемах.

 

Ось про такі випадки і піде мова. Що зробили деякі підприємці? Виїхали з зони АТО, переселенцями не реєструвалися, перереєстрацію чи реєстрацію підприємницької діяльності не робили. І дуже успішно здійснюють підприємницьку діяльність у місті Києві та інших великих містах, звичайно нелегально. Податки, звичайно,  ніякі не платять Україні. А кому постачають продукцію? Уявіть собі по всій Україні  і в тому числі в зону АТО, і на неконтрольовану територію.

 

А як же працюють підприємці  на неконтрольованій території? Схема  проста. Знайшли собі «партнерів-найманих працівників», дали їм нотаріальну довіреність від ФО-підприємця, уповноважили, «уповноважені партнери» їх легалізували у агенстві торгових відносини ЛНР, отримали дозвіл у ЛНР на заняття  підприємницькою діяльністю  і свідоцтво державної реєстрації  ФО-підприємця міністерства юстиції ЛНР, а далі все просто: торгівля у ТЦ «Росія», ТЦ «Южноград», ТЦ «Аврора», кіосках, ринках… Сталося так, що тепер вони зареєстровані двічі: і в Україні і в ЛНР. Тільки Україна чомусь знову програє, тому що податки в Україні вони не сплачують, знаю точно. Про ці схеми добре знають наші «славні» фінансові установи – банки.  Розрахунки і гроші вони отримують на платіжні банківські картки, які їм поповнюють їх партнери та «контрагенти», ну і готівкові розрахунки процвітають.

 

Податковий орган у ЛНР намагається представнику за дорученням задати певні запитання: «А Ви хто у ФО-підприємця?». Відповідь, звісно, дати складно. Ось так і продовжуємо розбудовувати  гіпертрофований ринок праці. І це, на жаль,  характерна риса сьогодні українського  ринку праці. Потім ці «нелегальні» підприємці ще й прийдуть до України за соціальними виплатами. А Україна буде шукати резерви для «залатування дірок» у бюджеті, шляхом утримання 15% з пенсій у пенсіонерів, підвищувати тарифи на комунальні послуги, розмір яких сягає на мінімальну житлову площу однієї особи більше, ніж мінімальна заробітна платня в Україні.

    

Ось так сьогодні ведуть бізнес ФО-підприємці із зони АТО і в зоні АТО,  звичайно не всі, але чимало…