Блоги

Версія для друку [3] Відіслати другу [4] 15.12.2011 06:25  Якимів Андрій [5]

Особливості використання процентних ставок для аналізу проектів

Важливішою компонентою будь-яких фінансових розрахунків є відсоток (%). Підприємці, котрі прагнуть до об’єктивності в оцінці ефективності власного бізнесу, повинні навчитися розрізняти та використовувати не тільки різні види процентних ставок, а й вміти прогнозувати закономірності дії тих факторів, які впливають на зміну ринкових ставок відсотка. Правильне розуміння складових процентної ставки дає можливість розуміти природу самих фінансових взаємин. Такі знання допоможуть краще розуміти фінансову сутність операцій (проектів) та оцінювати їх через призму різних часових проміжків.

Переважна більшість підприємців (не тільки початківців) не задається потребою у визначенні величини вартості (економічної цінності) власного капіталу (в т.ч. грошей). Для більшості прицінюваність та інтуїтивність є нормою, що призводить до значних фінансових втрат у майбутньому.

Перш за все, на думку фахівців, підприємцям слід пам’ятати, що:

  • Немає занадто високої чи занадто низької процентної ставки для будь-яких операцій (проектів) у бізнесі.
  • Існують процентні ставки, котрі не відповідають рівню ризику даної операції  (проекту).
  • Всі запропоновані в фінансових документах процентні ставки слід приводити до ефективного річного обчислення з метою можливого аналізу чи порівнювання в процесі прийняття рішень.
  • Там, де замість процентної ставки (відносної величини) представлені готові суми нарахованих процентів (абсолютна величина) слід вивести на їх основі ефективну річну ставку – EAR (EfficientAnnualRate).
  • На основі обчисленої річної ефективної ставки слід виділити її складові, та проаналізувати їх на дійсну відповідальність середній премії за ризик для даного типу операцій та інфляційним очікуванням економічної системи.

 

Вашій увазі, пропоную ознайомитись із базовими поняттями та видами процентних ставок (див. «Основи бізнес-планування: частина 2»).

">Основи бізнес-планування: частина 2

06.10.2011 - Від сміливої ідеї до прибуткового бізнесу [7]