Блоги

Черняк Тетяна [1]

Версія для друку [2] Відіслати другу [3] 03.10.2011 07:45  Черняк Тетяна [4]

Професійне вигорання. Що це таке?

Робота з людьми – це найскладніша робота. Бо ніколи не можна зі 100-відсотковою впевненістю спрогнозувати, як вчинить інша людина (працівник чи клієнт) в тій чи іншій ситуації.

Тож більшість працівників, робота яких пов’язана зі спілкуванням з іншими людьми, працюють у емоційно напруженій атмосфері. Це вимагає постійної уваги, контролю за ситуацією. За таких умов існує безліч факторів, що можуть спричиняти стрес.

Така робота супроводжується великою витратою психічної енергії, призводить допсихічної та фізичної втоми, емоційного виснаження.В результаті виникає неспокій, тривожність, роздратованість, гнів, знижується самооцінка. І все це на фоні соматичних проявів: прискореного серцебиття, задишки, шлунково-кишкових розладів, порушень тиску, порушень сну тощо.

Коли працівник в стані впоратись з професійним навантаженням, тоді його професійна діяльність є успішною, людина залишається активною та впевненою у своїх можливостях. Коли ж робочі вимоги тривалий час переважають над ресурсами працівника (як професіонала та людини), тоді у людини порушується стан рівноваги, що в результаті неминуче призводить до “професійного вигорання”.

Синдром професійного вигорання – це стресова реакція, що виникає внаслідок довготривалих професійних стресів середньої інтенсивності.

Термін “професійне вигорання” у 1974 році запропонував американський психіатр Х.Дж. Фрейденберг. Вчений ввів це поняття для характеристики психічного стану здорових людей, які інтенсивно спілкуються зі своїми клієнтами (пацієнтами), постійно перебувають в емоційно напруженій атмосфері при надані професійної допомоги.

Нині синдром має навіть спеціальний діагностичний статус у “Міжнародній класифікації хвороб – 10”: “Z73 – проблеми, пов’язані з труднощами управління власним життям”.

Далі буде…


24.07.2014 - Поповнення власної енергії [5]

19.05.2014 - Мозковий штурм та фасилітація: подібності та відмінності [6]

17.04.2014 - Вправа на подолання стереотипності мислення [7]

08.10.2013 - Тренінг для працівників Служби Зайнятості Волинської області [8]

29.09.2013 - ДЯКУЮ! [9]

27.09.2013 - Правила – «рятівне коло» на тренінгу [10]