Блоги

Версія для друку [3] Відіслати другу [4] 31.08.2015 19:12  Стець Надія [5]

Як бійцю допомогти товаришу подолати важкі симптоми постстресового стану

Травматичні події сьогодення вимагають бути готовим до будь-якого перебігу подій нам усім, особливо бійцям, що знаходяться зараз на передовій. Гострі стресові стани часто лякають тих, хто перебуває поряд з постраждалим. Та постстресові стани мають свої особливості перебігу, тому, знаючи їх, можна своєчасно як допомогти своїм товаришам справитися з цими ситуаціями, так і самому не впасти в паніку від побаченого.

Якщо у бійця наявні нудота, тремтіння пальців, м’язове напруження, незначний розлад шлунку, часткове сечовипускання, посилене серцебиття,  тривожність, занепокоєність, необхідно пояснити, що це нормальна реакція, яка з набуттям бойового досвіду перестане проявлятися. Дружно підтримати, заохотити до спілкування з товаришами,  поставити  конкретні задачі для підготовки до бою. В жодному разі не можна залишатися байдужим, висміювати, надмірно акцентувати увагу на цьому стані, підкреслювати і посилювати серйозність становища.

Нервове тремтіння. Після екстремальної ситуації організм «скидає»  напругу через  неконтрольоване нервове тремтіння. Важливо пам’ятати, що самостійно, вольовим зусиллям людина цю реакцію не може припинити. Тремтіння необхідно посилити. Але при цьому продовжуйте розмовляти з ним, щоб ваші дії він не прийняв за напад. Візьміть людину за плечі і сильно, різко потрясіть 10-15 секунд. Після завершення реакції необхідно дати людині можливість відпочити. Заборонено обіймати постраждалого, притискати до себе, вкривати (ковдрою), заспокоювати, говорити, щоб взяв себе в руки.

Апатія. Може виникнути після тривалої, напруженої, але безуспішної роботи. Ознаки стану:  байдуже обличчя,

постраждалий нерухомо стоїть чи сидить, не звертає уваги на оточуючих та обстановку. В такій ситуації необхідно м’яко встановити контакт, домогтися, щоб боєць сам повідомим, що з ним трапилося. Виразити розуміння і солідарність, нагадати про дружбу і товаришів, доручити просту і рутинну роботу, забезпечити теплою їжею і цигарками, доповісти командиру. Не варто надмірно шкодувати, пафосно «проявляти солідарність», вводити медичні препарати (окрім важких випадків).

Ступор – є однією з найсильніших захисних реакцій організму і настає внаслідок потужних нервових потрясінь, коли людина затратила на виживання стільки енергії, що сил на контакт з оточуючим світом вже немає. Ознаки:

  • різке зниження чи відсутність довільних рухи і мови;
  • відсутність реакції на зовнішні подразники (шум, світло, дотики, пощипування);
  • застигання в певній позі, заціпеніння;
  • стан повної нерухомості, напруження окремих груп м’язів.

Рекомендації:

 1. Зігніть постраждалому пальці на обох руках до початку долоні. Великі пальці мають бути виставлені назовні.

2. Кінчиками великого і вказівного пальців промасажуйте постраждалому точки на лобі над очима, що знаходяться рівно над зіницями і між лінією росту волосся та лінією брів.

3. Долоню вільної руки покладіть на груди постраждалого і синхронізуйте ваші дихальні ритми.

4. Повільно, тихо, чітко говоріть постраждалому  на вухо те, що може викликати сильні емоції, краще негативні, які б швидко вивели з стану оціпеніння. Людина, що знаходиться в ступорі, може чути) бачити, тому до неї треба говорити.

Істерики, спроби втечі, неконтрольований плач чи істерика, біг по колу. В таких випадках ватро в твердій, але доброзичливій формі зупинити, заземлити (запропонувати поїсти, попити теплого пиття), поговорити, при необхідності ізолювати в окремому приміщенні.  Повідомити командира. Не можна кричати, бити, обливати холодною водою, вводити медичні препарати (окрім важких випадків).

Марення та галюцинації. Ознаки марення: хибні уявлення чи умовиводи, в помилковості яких неможливо переконати. Ознаки галюцинації: переживання відчуття присутності уявних об’єктів, які на даний момент НЕ впливають на органи відчуттів (чує голоси, бачить людей, відчуває запахи). Необхідно повідомити командира та викликати медика. До прибуття лікаря ізолювати в окремому приміщенні і не залишати наодинці. Тоді забрати потенційно небезпечні, колючі, ріжучі предмети. Говорити треба спокійним голосом, зі всім погоджуватися і ні в чому не переконувати.

Рухливе збудження. Інколи через  потрясіння, людина перестає розуміти, що відбувається навколо неї – не може відділити ворогів і друзів, де небезпека, а де порятунок. Необхідно дати бійцеві виговоритися. Варто доручити йому важку фізичну роботу. Заземлити через їжу, пиття, цигарки. Обов’язково контролювати поведінку, не проявляти почуттів. Повідомити командира. Запропонувати медикаменти (сибазон, фенозепам). Якщо поведінка скочується до тваринної, застосувати прийом «захват»:  знаходячись позаду, просуньте свої руки під пахви і притисніть до себе і злегка перекиньте на себе. В таких випадках заборонено сперечатися з товаришем.


25.06.2019 - Досвід кандидата у рекрутинговій стратегії компанії. [6]

28.02.2018 - Навчання сорокарічних. Коли починати хвилюватися за свою кар’єру? [7]

30.10.2015 - Тест для определение ведущей репрезентативной системы [8]

30.09.2015 - Проективний тест "Хазяїн своєї долі". [9]

30.06.2015 - Проективна методика виявлення ставлення до праці [10]