Бути ефективним керівником – важке завдання, і, на жаль, не кожен з ним справляться. Ключова задача справжнього керівника колективу полягає у тому, щоб збільшити продуктивність як окремого співробітника, так і всієї команди в цілому. Нижче ми розглянемо 9 ключових правил, які повинні стати заповідями для будь кого, хто хоче стати успішним керівником.
1 заповідь: «Керівник повинен поважати та цікавитися своїми підлеглими».
Керівник, перш ніж навчитися віддавати розпорядження, повинен навчитися слухати підлеглих. Якщо людину слухають – значить її поважають та проявляють до неї інтерес. Окрім того вміння слухати може стати Вам у нагоді. Те, що сьогодні може бути для вас нецікавим і марним, через деякий час може бути корисним. А також, керівника цінують за невеликі знаки уваги. Якщо йому стає відомо, що в одного з його підлеглих захворіла донька, він повинен не забути при нагоді поцікавитися її здоров'ям. Поважайте та цікавтеся людьми, якими керуєте!
2 заповідь: «Керівник повинен бути ближче до своїх підлеглих».
Людина працює заради задоволення своїх потреб. Якість їхнього задоволення впливає на робочий процес. Тому знання керівника про те, чим живуть і про що думають його працівники це один із засобів для ефективної роботи організації. Незаплановані зустрічі в неробочий час – це відмінна ідея. Головна відмінність таких зустрічей для керівника – це те, що ви йдете на них, рухомі необхідністю виконати свій обов'язок, а закінчуєте тим, що самі добре проводите час. Ключове пам’ятати, що навіть у цих ситуаціях Ви взірець і «об’єкт» підвищеної уваги.
3 заповідь: «Керівник повинен навчитися делегувати повноваження».
Керівник повинен пам'ятати, що він всього лише одна людина. Під його керівництвом може працювати 1 або 100 підлеглих, але незалежно від того, як старанно працює керівник, він не в силах зробити більше, ніж може зробити одна людина. Тому його головна функція полягає в тому, щоб правильно організувати роботу людей, що знаходяться у нього в підпорядкуванні. Приходячи вранці в свій кабінет або свій цех, керівник повинен думати не стільки про те, що йому особисто належить зробити сьогодні, скільки про те, що належить зробити людям, що знаходяться у нього в підпорядкуванні. Керівник повинен навчитися делегувати свої повноваження. Чим більше повноважень і відповідальності керівник дасть підлеглим, тим вище його здатність керувати людьми. Ключове завдання керівника – поєднувати тверде керівництво з наданням підлеглим можливості проявляти свої творчі здібності, ініціативу і індивідуальність. Хороший керівник повинен розуміти, що для того, щоб управляти ефективно, йому необхідно вміти діяти через інших людей.
4 заповідь: «Керівник повинен вміти розпізнавати здатності людей і оптимально їх використовувати».
У кожної людини є здібності до чого-небудь, іноді приховані, про які навіть він сам не підозрює, але Ви, як керівник, повинні вміти розпізнавати їх, тоді кожен працівник буде на своєму місці і при цьому Ви раціонально будете використовувати його знання та вміння.
5 заповідь: «Керівник повинен навчитися стримувати свої емоції».
Будь-які емоції дезорганізують процес управління, а він повинен діяти як добре відпрацьований механізм. Беріть приклад з середньовічних лицарів, які на полі бою, попри власні рани, віддавали накази своїм васалам.
6 заповідь: «Керівник повинен вміти стимулювати підлеглих».
Будь-які дії людини в цьому світі повинні бути осмислені, тому кожен керуючий повинен вміти створювати стимули для роботи. Є стимул – є хороша робота. Керівники завжди повинні інформувати своїх підлеглих про дії компанії і про ту роботу, яку вони виконують. Це дозволить людям проявляти більший інтерес до своєї роботи. Якщо людині цікава її робота, вона зробить її значно краще. Дуже часто людина не знає, яку роботу вона виконує і навіщо вона потрібна. Ви можете самі переконатися в тому, що якщо пояснити працівникові, що він робить і яку роль відіграє його робота в справах всієї організації, він буде трудитися більш ефективно, оскільки у нього з'явиться інтерес до своєї роботи. Завдання керівника – викликати у працівника зацікавленість у тому, що він робить. Людина здатна невпинно працювати, тільки якщо вона бачить кінцевий результат. Саме в цьому випадку робота не буде здаватися для неї тягарем від якого потрібно звільнитися. Якщо людина відчуває себе причетним до всіх успіхів та досягнень своєї фірми, це значно підвищує її самооцінку. І тому керівнику необхідно подбати, щоб професійний ріст кожного співробітника прямо залежав від того, як він ставиться до потреб своєї фірми.
Окрім цього ключовим стимулом для будь якого працівника виступає відчуття своєї значущості.Незалежно від того, що саме робить працівник, він завжди повинен відчувати, що його робота дуже важлива, і що без його участі фірма може перестати існувати. Дуже часто керівники забувають про це. Зневагу до працівників не можна проявляти ні за яких обставин.
7 заповідь: «Керівник повинен вміти говорити «Дякую!»».
Просто дивно, як часто ми забуваємо проявити свою вдячність людині за зроблену нею роботу. А висловити критику і спробувати знайти недоліки ми готові завжди. Це ще одна погана звичка, з якою кожен керівник повинен попрощатися. Існує хибне уявлення, згідно з яким, проявляючи вдячність або висловлюючи подяку, ми проявляємо надмірну м'якість, і підлеглі будуть лінуватися і байдикувати. Не варто забувати про те, що схвальне поплескування по плечу діє як допінг і змушує людей працювати ще краще. Окрім того, пам’ятайте таке правило: «Створіть працівнику хорошу репутацію і він неодмінно постарається виправдати її».
8 заповідь: «Керівник повинен приділяти увагу скаргам підлеглих».
Зазвичай керівників так затягують повсякденні справи, що надходження чергової скарги від підлеглих викликає виключно роздратування. І перше бажання відкинути це в сторону, але це найгірше, що можна зробити. Завжди пам'ятайте, що скарга – це найважливіша на світі річ для людини, яка до вас з нею звертається. Тому до будь якої скарги потрібно ставитися з увагою, незалежно від того, наскільки дріб'язковою вона може здатися. Якщо скарга надійшла в письмовому вигляді, необхідно відразу ж написати відповідь. Якщо скаргу викладають Вам в усній формі, майте терпіння вислухати людину, яка до вас з нею прийшла. Це одне із основних правил для хорошого керівника. Якщо скарги розглядаються належним чином, Ви завжди будете отримувати повну віддачу від своїх підлеглих.
9 заповідь: «Керівник повинен завжди розвиватися і бути відкритим для чогось нового».
Управління фірмою – це ще і керування людьми, а це ціла наука, в якій є свої закони і обмеження. Їх знання сприяє більш ефективному управлінню компанією, а це є самоціль кожного керівника.Тому, Вам постійно потрібно опановувавати сучасні досягнення економіки, психології, соціології та інших наук. Отримуючи нові пропозиції від підлеглих керівники досить часто відразу відповідають, що цього не можна зробити, або що йому будуть потрібні додаткові ресурси не вникаючи в суть запитання. Тобто, поділіться з такою людиною новою ідеєю, і вона скаже, що це неможливо. До нещастя, такий тип керівників можна зустріти скрізь, і він, ймовірно, є одним з головних гальм нашого індустріального прогресу. Не будьте керівником, що говорить постійно «ні». Навчіться говорити «так». Кожен може розкритикувати нову ідею і вилити на її автора «відро бруду». Але тільки хороший керівник здатний роздивитися та випробувати нову ідею, яка через деякий час може принести свої плоди.
Таким чином, виконання цих 9 заповідей допоможе керівнику створити прекрасні стосунки з підлеглими та налагодити взаємостосунки в колективі, які теж дуже важливі для тих, хто прагне організувати роботу своєї компанії якомога більш плідно.