Багато хто чув і знає про унікальний інструмент особистісного і бізнес розвитку – коучинг. Про особливість і можливості цього методу пишуть не лише закордонні спеціалісти (Джозеф О ‘Коннор та Андреа Лейджес ), а й наші українські відомі коучі-практики. Та, попри не аби яку популярність даного інструменту і його дієвість, далеко не кожен навіть успішний підприємець може дозволити собі регулярно користуватись послугами особистого тренера.
Адже ця послуга не є безкоштовною і час досвідченого коуча на сьогоднішній день коштує не дешево, а вартість 1 години коуч-сесії коливається від 200 до 500 грн. Навіть, якщо купувати послугу особистого коуча пакетом на довгостроковий період від 3 місяців регулярних зустрічей 1 раз в тиждень, з урахуванням усіх знижок і бонусів, - в середньому дешевше, ніж 150 грн. за годину коуча не знайти. І тим більше винаймати коуча для свого персоналу, який би займався розширенням горизонтів людських ресурсів на підприємстві , особливо, якщо ключових осіб кілька, на приклад, керівники відділів чи напрямків. Якщо для підприємств і великого бізнесу не є проблемою оплатити таких особистих тренерів для свого персоналу, то для малаго бізнесу і приватних підприємців, які щойно починають розкручувати свою справу – це великі гроші, особливо, у випадку якщо витрати на навчання персоналу не має можливості списати у загальні витрати компанії.
А що ж робити тим, хто прагне розвиватися , хоче підвищити власну ефективність, розкриваючи особистий потенціал , але не може з певних причин собі дозволити такі додаткові витрати. Чи можна самотужки осягнути метод коучингу і стати тренером самому собі? Як показує практика, - це можливо! Звичайно, результати не такі швидкі і яскраві, як при співпраці зі спеціалістом, та все ж аутокоучинг (самокоучинг) дає свої результати.
Особливо аутокоучингом важливо займатися, в першу чергу, самим коучам і НR-менеджерам, яким керівник готовий делегувати функцію коуча у колективі, або ж самому керівнику, який буде здійснювати коучинг з командою.
Ось що пише про це автор книги «Коучинг с помощью НЛП. Практическое руководство для достижения желаемых результатов» Андреа Лейджес: «Таким образом, вы демонстрируете важность коучинга. Вы относитесь к нему серьезно и служите образцом своим клиентам, подчиненным, и т. д. Будучи коучем, вы всегда еще и лидер. Лидера отличают три основних признака: навык, знание, обеспечение примера. Коуч развивается в трех направлениях. Во-первых, у вас есть навык. Вы в состоянии действовать, быть значительным, вы растете в понимании, креативности, сосредоточенности (факты и события); любознательность, обязательность и доверие(то, что касается отношений с другими); доверие, любознательность и самонаблюдение(что касается вас самого). Во-вторых, вы обучаетесь, ваши познания расширяются. Факты и события: построение моделей, технические навыки, точность мышления; в отношениях с другими людьми: взаимопонимание, нормы, надежность; по отношению к себе: энтузиазм, проницательность, этика. И последнее, вы становитесь все больше тем, кем хотите быть. Ваш коучинг – часть соблюдения вами своих ценностей. Он придает вашей жизни эстетический аспект. Каждая жизнь может бать произведением искусства. Одни похожи на картины, другие на музыку, третьи на скульптуру. Когда ваша жизнь уравновешена, она обладает притягательностью художественного произведения».
Якщо ж розглядати коучинг , як інструмент для саморозвитку простої людини без досвіду співпраці з коучем, то ось що вона може отримати для себе в результаті цілеспрямованої роботи по даному принципу.
1. Краще розуміння себе і самоусвідомлення якісно іншого рівня.
Ось що сказала одна з клієнток у відгуках про коучинг : «Я здобула сама себе для себе! Зрозуміла, де є я, а де не я у моїх бажаннях і намірах. Змогла відокремити чужі, ззовні привнесені цінності і стереотипи, якими керувалась по життю і сформувати нову структуру особистості , вільної бути собою».
2. Формування бачення свого життя і усіх його проявів згідно істинних власних бажань.
3. Розвиток волі через дисципліну закріплення власних усвідомлюваних рішень в повсякденних вчинках, через цілеспрямовані дії.
Отож, з чого можна почати, запускаючи процес самокоучингу?
Варто почати з запитань, що дадуть розуміння того, що ви очікуєте від цього процесу? Яку мету переслідуєте у короткостроковій та довгостроковій перспективі? Які показники будете оцінювати , і через який період часу? Пам’ятайте, що перші попередні результати не змусять себе чекати .Ви будете відчувати зміни у своєму емоційному, моральному, фізичному стані, та спочатку вони будуть короткострокові та швидкоплинні. А от помітні зміни з’являться через 3-4 місяці, і відчутна стабільність через півроку регулярних занять аутокоучингом. Такі терміни обумовлені часом формування нових звичок. При цьому варто зазначити, що все одно 1 раз в місяць-півтора часу бажано робити зустріч з досвідченим коучем, який проводитиме по контрольних точках і зі даватиме професійний зворотній зв'язок. Як би там не було, але неупереджений погляд зі сторони часто дає щось, що не можливо розгледіти самостійно і дає якісний поштовх рухатись далі вже самотужки.
Наступні питання, на які треба дати відповідь:
Для наглядності рекомендую переглянути фільми за мотивами книги Дена Брауна «Путь мирного воина» «Мирний воїн».