Американський психолог Ф. Зімбардо свого часу наголошував на необхідності «збалансованої часової перспективи», ідеальної як для психологічного і фізичного здоров’я індивіда, так і для його оптимального функціонування в суспільстві. Як здоров’я, так і успіх особистості тісно пов’язані і з способом проживання реальності, і з її плануванням .
Адже давно відомо, що якщо людина тривалий час не може справитися з переживанням (яким би воно не було – роздратування, депресія,тривожність,страх…), то вона «застряла» в одному з часів.
В минулому часі застрягає образа, жаль, депресія, печаль.
В теперішньому – роздратованість, тривожність, нав’язливість, почуття «відділеності».
В майбутньому – невпевненість, тривога, невизначеність, страх, нав’язливі фантазії, бажання помсти.
Баланс часової перспективи також тісно пов’язаний з поняттям психологічного віку, адже феномен психологічного віку формується на основі переживання людиною реалізованості свого життя на рівні цілісного життєвого шляху. Співпадіння психологічного і хронологічного віку чи трохи занижений психологічний вік вказують на наявність у людини життєвої перспективи, прагнення до самореалізації; суттєво занижений психологічний вік – на переживання людиною кризи нереалізованості, а набагато вищий психологічний вік свідчить про песимістичну життєву перспективу або її відсутність, «психологічне старіння», що веде до втрати у майбутньому інтересу особистості до самореалізації.
Ф.Є. Василюк, виділив 5 типів ставлення до часу та його переживання, які він назвав «життєвим світом»:
1 – людина живе в теперішньому, ігнорує, спотворює і заперечує реальність, не має перспективи і ретроспективи;
2-му типу притаманна деяка просторово-часова перспектива і реалістичне переживання життя;
3-й тип характеризується ціннісним переживанням та наявністю часових зв’язків послідовності «спочатку-потім»;
4-му типу притаманні творче переживання і ставлення особистості до власного життя. Адже ідеальне перетворення реальності та творення нової життєвої реальності можливе за умови ціннісного і творчого переживання часу людиною.
Для гармонійного існування і повного усвідомлення свого потенціалу людині необхідно фокусуватися не на одному часі, а на 3-х напрямках орієнтації: на майбутнє (відображає загальну орієнтацію на майбутнє); минуле (забезпечує зв’язок із традиціями, утверджує почуття власної ідентичності); теперішнє (дає щоденну радість життя).
Цінними, в цьому руслі, на мою думку, є ідея, яку розвинули психологи в «позітум»-підході про баланс трьох часів в життєвій перспективі особистості. На думку Ю.Кравченка, у відсотковому співвідношенні здорова особистість приділяє увагу минулому – на 25%, 25% – теперішньому, та 50% – майбутньому.
Майбутньому варто надавати пріоритет, оскільки майбутнє поводиться нерівномірно та двояко – інколи є сенс в його плануванні, особливо щоденному (тижневе, місячне), а інколи його достатньо просто «хотіти» – коли йдеться про мрії, про життя в цілому, про смисли.
З однієї сторони, майбутнє може невротизувати людину через тривожне «прокручування» майбутнього, з іншої – лікувати через розширення системи цілей чи технік роботи з цілями.
Очевидно, в психічній реальності існує два майбутніх «завтрашнє» та «життєве».
«Завтрашнє майбутнє» вимагає, щоб про нього дбали, воно має бути усвідомлене, номіналізоване та вербалізоване. Чим краще сплановане і структуроване майбутнє в діяльнісній сфері, тим ефективніша та результативніша діяльність.
Планування життя вимагає візуалізації та трансцендації, його треба відчувати інтуїтивно, бачити і вірити, а не планувати і вимірювати.
Тобто, завтрашнє майбутнє пов’язане з логікою, і має відношення до вербально-логічної півкулі, а життєве майбутнє – з інтуїцією і має відношення до інтуїтивно-образного.
І саме тут і потрібен баланс – по 25 % кожному.
Для підтримки балансу Ю.Кравченко пропонує використовувати так звану «Формулу щоденного благополуччя»: «Скільки часу я приділяв кожному з якостей часу?»
Вміння керувати власною життєвою перспективою, за необхідності гнучко переключатися між часами залежно від ситуації, особистісних ресурсів (тобто баланс) визнається кращим, ніж володіння однією часовою перспективою і є необхідною умовою успіху, психологічного здоров’я та благополуччя особистості.