Залишилося кілька місяців до чергового випуску учнів старших класів. І знову актуальним стає питання - куди піти вчитися? Крім престижності професії для початку непогано було б визначити схильності вашої дитини. Якщо Ваш батьківський багаторічний досвід виховання дитини не дає адекватної інформації, є можливість звернутися в службу зайнятості і пройти тести на виявлення професійних нахилів. Там же ви зможете отримати консультацію про профільні навчальні заклади в регіоні та в Україні, а також інформацію про актуальні вакансії на ринку праці. Хороший спеціаліст центру зайнятості зможе дати вам відомості про перспективи розвитку ринку праці.
Звичайно ж, більшість батьків хотіла б забезпечити майбутнє своїх дітей, давши їм хорошу, розуміємо – престижну, професію. Тому багато хто надає пріоритет гуманітарним спеціальностям – юрист, економіст, бухгалтер. На жаль, ринок цих професій переповнений. За оцінками служби зайнятості України, менше 35% випускників юридичних спеціальностей здатні відразу ж після випуску знайти роботу за своїм профілем. В основному, їм доводиться задовольнятися місцями стажерів, молодших юристів, помічників. На жаль, і ці місця дістануться не кожному. Перевагу віддадуть випускникам престижних вишів з досвідом практичної діяльності. Таким досвідом може стати стажування або підробіток в юридичній компанії, знання іноземної мови та термінології цією мовою. При проведенні співбесіди такий досвід може істотно вплинути на початкову заробітну плату. Можливість отримання освіти за кордоном істотно вплинула на працевлаштування молодих юристів в Україні. Випускники німецьких і британських шишів досить легко займають вакансії в міжнародних компаніях, що працюють в нашій країні. При цьому зарплата збільшиться на 50-70%. Юрист зі стажем може розраховувати на зарплату від 8000 грн. в місяць. Зараз не вистачає фахівців з трудового, корпоративного, земельного та податкового права. Також в ціні юристи-міжнародники.
Вартість навчання в одному з найпрестижніших вишів – Юридичній академії ім. Я. Мудрого - обійдеться в середньому в 150 000 грн. за п'ять років.
Практично відразу ж за юристами за престижністю слідують економічні спеціальності. На жаль, знань, одержуваних у стінах навчальних закладів, дуже мало, а конкуренція величезна. Тут важливу роль крім отримання практичних навичок і підробітку під час навчання є володіння різними специфічними програмами, а так само знання сучасного законодавства. Це принципово важливо для бухгалтерів, фінансистів, аудиторів. Володіння суміжними спеціальностями – юриспруденція, знання англійської мови та досвід – істотно підвищують перспективи працевлаштування. Базові навички можна отримати, беручи участь у численних банківських програмах стажування для старшокурсників і випускників, а міжнародні аудиторські компанії створюють для них програми навчання і бізнес-конкурси.
Тут дуже важливий розвиток особистості як бренду – відвідування конференцій, участь у професійних спільнотах, ведення блогів. Отримання роботи в міжнародній компанії обіцяє заробітну плату в розмірі близько 10 000 грн. Навички та досвід у сфері бухгалтерського обліку дадуть можливість не тільки добре працевлаштуватися, але і при бажанні організувати власну справу. Останнім часом великі перспективи з'явилися і у людей з різнобічним досвідом у сфері бухгалтерської діяльності. Це – організація так званого бухгалтерського супроводу, кадрового обліку, проведення незалежного аудиту підприємств.
ВНЗ з економічними спеціальностями широко представлені у всіх обласних і навіть в деяких районних центрах України. Повний курс навчання на різних формах буде обходитися від 40 000 грн.
Найбільш престижною залишається сфера інформаційних технологій. Більшість студентів цього напряму починають свою трудову діяльність задовго до закінчення навчального закладу. У більшості профільних вишів уже на третьому курсі проходять дні кар'єри – представники компаній запрошують потенційних співробітників у свої лабораторії та навчальні центри. Більшість IT - компаній на українському ринку міжнародні, тому дуже важливе знання англійської мови.
У цій галузі фахівці дуже швидко роблять кар'єру. Підвищити свій статус на підприємстві можна вже після першого року роботи, а стати керівником проекту або напряму реально в 23-24 роки, при цьому рівень заробітної плати може скласти 1500 у.о. Висока заробітна плата прекрасно мотивує до підвищення рівня кваліфікації та актуалізації власних знань. Найбільш затребувані фахівці - Java Developer, C / C ++, .NET, розробники додатків для IOS і Android. Програміст зі стажем може заробляти до 3000 у.о. в місяць. Приваблює ця професія ще й перспективою працевлаштування за кордоном, а так само можливістю віддаленої зайнятості. У цій області знаходять можливість реалізації фахівці з інших галузей знань. Наприклад, інтенсивний розвиток систем з елементами штучного інтелекту призводить до підключення до галузі біологів, соціологів, фахівців-медиків.
Навчання в одному з найпрестижніших в галузі виші – Київському політехнічному інституті (КПІ) – обійдеться в середньому в 90 000 грн. за п'ять років.
Найбільш складні перспективи у гуманітаріїв – подальший розвиток в науці або викладацькій діяльності. Ці галузі в даний час фінансуються державою недостатньо. Тому дуже важливо отримати максимальну кількість практичних навичок до закінчення навчання і вибрати для себе певну спеціалізацію. Приміром, для того щоб стати хорошим журналістом у сфері економіки не завадив би відповідний диплом про другу освіту – економічну. Фахівці з перекладу так само повинні фокусуватися на певних галузях. Так само у них є можливість займатися індивідуальним навчанням – необхідна мовна практика за кордоном. Також перекладачі повинні бути готові до того, що, швидше за все, доведеться працювати фрілансером. Останнім часом багато фахівців звертаються до сфери туризму, де їх знання дуже актуальні.
Вибір навчальних закладів дуже різноманітний, а вартість навчання в КНУ ім. Т. Шевченка обійдеться в середньому в 130 тисяч грн. за п'ять років.
Однією з найбільш дефіцитних вважається медицина. Навіть у Києві не вистачає більше 4,5 тисяч лікарів. Величезна нестача дільничних лікарів у поліклініках, лікарнях швидкої допомоги, громадських лікарнях. Затребувані практично всі спеціальності – гінекологи, лікарі УЗД, гастроентерологи, невропатологи, хірурги, травматологи та патологоанатоми. Велика кількість медичних фахівців виїжджає за кордон. У рік тільки офіційно за кордоном працевлаштовується понад 7000 українських медиків. Цьому сприяє висока заробітна плата і хороші умови праці в зарубіжній медицині. У Європі в середньому лікар отримує близько 2500 - 3000 євро, у нього є особистий кабінет і все необхідне обладнання, час роботи жорстко регламентовано, переробіток добре оплачується.
В Україні навіть фахівці з вищою освітою рідко отримують більше 3000 грн. на місяць, тому багато досвідчених медиків прагнуть отримати місце в приватних клініках, де їх зарплата, залежно від кваліфікації, може зрости до 20 тисяч грн. Багато випускників для себе вибирають комерційний напрям в якості провізорів і фармацевтичних представників, де можуть розраховувати на зарплату приблизно 4-10 тисяч грн. Тут так само актуально знання англійської мови, за що можна отримати доплату в розмірі 10-20%.
У ряді обласних центрів розташовані медичні університети, коледжі, училища медичних сестер, фармацевтичні училища. Навчання в найбільш престижних в галузі вишах буде коштувати в середньому понад 120 тисяч грн. за шість років.
У всі часи найбільш затребуваною галуззю залишалося будівництво. У періоди відсутності масштабних проектів з'являється необхідність у поточному ремонті, перебудові, реставрації об'єктів. Ця галузь потребує постійного підживлення свіжих сил, готових виконувати просту, важку, брудну роботу. Досвід у цій сфері дістається тяжкою працею, але й перспективи для ініціативних людей досить великі. Це так само і робота за кордоном з перспективою знайомства з передовими технологіями, професійне зростання із заняттям управлінських позицій в будівельних компаніях, організація власного підприємства. Тут буде дуже цінним власне бачення реалізації проекту, а також професійні консультації для замовника. Наявність власного портфоліо різко збільшить шанс на отримання замовлення, а знання проектної документації та програмного забезпечення допоможе візуалізувати проекти. Окремо слід відзначити будівництво доріг і шляхопроводів. Перспективи в цих напрямах, враховуючи поточний стан доріг, говорять про те, що на найближчі 20 років фахівці даної галузі роботою будуть забезпечені.
У середньому випускник будівельного вишу протягом 2-3 років стає прорабом з заробітною платою в розмірі 8000 грн., а ставши керівником невеликого проекту, може отримувати до 14-15 тисяч грн. на місяць.
Навчання в престижному галузевому виші (на приклад, КІСІ) обійдеться в середньому в 100 000 грн. за п'ять років.
Є ще багато перспективних напрямів, таких, наприклад, як автомобілебудування, авіабудування, ракетобудування, важке машинобудування, атомна енергетика. Необхідно відстежувати економічну ситуацію, а так само зайнятися довгостроковим плануванням своєї кар'єри, інвестувати не просто у вищу освіту, а в конкретний напрям з перспективою довгострокового розвитку.