Чому одні люди діють, досягають, борються та перемагають, а іншим – не пояснили, не повідомили, не запросили? В одних з'являються шанси, зустрічаються люди, які допомагають, в інших – навколо вороги та конкуренти? Різні відповіді можна почути на тренінгах особистісного росту – різний характер та вдача, різна мотивація та виховання.
Наш мозок керується речовинами, нейромедіаторами та гормонами, які здійснюють різний за тривалістю вплив на нашу поведінку та рішення, які ми приймаємо.
Ось деякі з них. Дофамін, наприклад, виникає у мозку внаслідок приємних переживань, викликає відчуття задоволення, та діє впродовж 2-х хвилин.
Відчуття захищеності, навіть любові виникає через дію окситацину. Тривалість 6 хвилин після приємної події – розмови, поцілунку, обійм…
24 години триває вплив серотоніну – викликає відчуття успіху, перемоги, задоволеності, коли ми досягаємо бажаного.
Щирі переживання, як то сміх, сльози, захоплення, м'язове задоволення, наприклад, масаж, приємна музика, яскраві звуки, кольори викликають ендорфін, який діє на мозок впродовж 4-х годин.
Гормон, який відповідає за розвиток стресу – кортизол – виникає в таких ситуаціях, як втрата, відчуття обману, зради, розлуки, страхів. 3 роки ми можемо знаходитись під його дією!
Мозок дуже чутливий до дії кортизолу, він допомагає вижити людині як біологічному виду. Адже ми не так вже й швидко бігаємо і зовсім не літаємо. Тому у нас є мозок та кортизол, який застерігає нас: направо не ходи – там вкусять, наліво не ходи – там дадуть по голові, наказали – не рипайся, звільнили – не висовуйся. Людина швидко вчиться запобігати власному дискомфорту, уникати незручностей та приймати рішення, враховуючи власний негативний досвід і навчаючись на чужих помилках.
Власне, описана стратегія запобігання, виправдана з позиції виживання, заважає розвитку особистості, індивідуальній свободі людини, обмежує у можливостях, звужує життя, робить його прісним. У виборі - рухатись чи не рухатись - перемагає перша дія. І шанси, можливості пропливають мимо. Щоб зменшити вплив психологічного стану, неефективних, але звичних стратегій, можна використовувати техніки прийняття рішень. Одна з них - «ДЕКАРТОВІ КООРДИНАТИ» - допомагає оцінити вигоди та втрати від кожної дії, якщо в нас є сумніви, та прийняти оптимальне рішення типу «робити-не робити». Суть в тому, щоб на питання подивитися з різних сторін.
Хочу познайомити Вас з модифікацією даної техніки, яка дозволяє глибше розглянути всі вигоди та втрати, в тому числі і приховані. По горизонтальній осі розташовано два варіанти відповідей «отримаю-не отримаю», по вертикальній осі - «зроблю-не зроблю».
Інструкція: дайте відповідь на 8 питань, по 2 в кожному квадранті.
I.
1. Що я отримаю бажаного, якщо не зроблю (щось конкретне)?
2. Що я отримаю небажаного, якщо не зроблю?
II.
3. Що я отримаю бажаного, якщо зроблю?
4. Що я отримаю небажаного, якщо зроблю?
III.
5. Що я не отримаю бажаного, якщо не зроблю?
6. Що я не отримаю небажаного, якщо не зроблю?
IV.
7. Що я не отримаю бажане, якщо я зроблю?
8. Що я не отримаю небажане, якщо я зроблю?
Наприклад, Вам треба вирішити, брати участь в тренінгу чи ні.
1. Поступово відповідаючи на питання техніки, одразу оцінюю кожну відповідь за шкалою 0-10.
2. Підраховую кількість балів зі знаком «+» та зі знаком «-« окремо зліва та справа, тобто підраховую переваги для себе в разі прийняття рішення про поїздку, та в разі відмови від неї.
3. Порівнюю аргументи «проти» і аргументи «за».
Зліва: позитивні наслідки відмови від поїздки 5+7+7+6=25, негативні наслідки відмови від поїздки на тренінг 8+10+9+7+5=39, результат 14 балів – негативні наслідки відмови. Висновок – мені треба їхати!
Справа: вигоди поїздки 10+7+8+9=34, приховані недоліки 3+8+5=16. Результат 34-16=18 – на користь поїздки.
Ура! Мені таки треба їхати!
На тренінгу треба дати роз'яснення техніки, навести зрозумілий для учасників приклад та дати в парах завдання на прийняття важливого рішення: один в парі описує власну ситуацію, інший задає питання по схемі та занотовує відповіді з оцінками. Разом підраховують бали. Висновок робить, той хто відповідає.
Бажаю Вам гарних рішень та ефективних тренінгів!