Будь - яке підприємство здійснює виробничо - господарську діяльність, дозволену законом, на правах юридичної особи. Рішення про утворення підприємства і його ліквідацію затверджується органом, який прийняв рішення про це, і реєструється в місцевому органі державної адміністрації. На тренінгах, які проходили за участю представників кадрової служби, дуже часто задавалися питання про дії «кадровиків» при ліквідації підприємства. Я порадила скористатися сайтом компанії, бо саме тут останнім часом бачу багато інформації стосовно питань, які пов’язані з роботою кадрової служби.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення. До речі не всі чомусь розуміють цю норму. Ця норма означає не подачу заяви і здійснення дій, які передбачені ст.34 ЗАКОНОМ УКРАЇНИ Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, а здійснення процедури, яку містить стаття 33 цього закону. І коли мова йде про ліквідацію підприємства, то зазначене однозначно стосується також прав і обов’язків у сфері трудових правовідносин. Тому на цьому етапі починається нова роль кадрової служби.
Я не буду говорити про види та шляхи ліквідації підприємства, бо про це слід написати соціальний тренінг. Кадровик – одна із найскладніших і найвідповідальніших професій, яка потребує не лише досконалих знань трудового законодавства та кадрового діловодства, а ще треба добре знати свої рівні діяльності і виконувати саме ту роль, яку вимагає ситуація. Для складання плану-графіка виконання робіт, пов’язаних з ліквідацією підприємства, важливо визначити початок та закінчення періоду ліквідації, а також перелік і обсяг конкретних робіт, функцій. Без чіткого опису календарного плану ліквідації працівники кадрової служби не можуть скласти календарний план робіт, пов’язаних з із звільненням. Отже ліквідація підприємства, і яка вона схема дій кадрової служби? Цих заходів в житті кадрової служби на цьому етапі понад шістнадцять.
1-й ЕТАП
Визначаються перелік структурних підрозділів або окремих працівників та основних завдань і функцій, які виконуватимуться ними в період здійснення процедур ліквідації, а також початку періоду, з якого підприємство припиняє виконувати певні виробничі та інші функції і роботи або зменшує обсяги їх виконання. Складається план - графік виконання робіт, пов’язаних із ліквідацією суб’єкта господарювання.
2-й ЕТАП
Готується проект організаційної структури суб’єкта господарювання із зазначенням кількості працівників, потрібних для виконання функцій і робіт протягом періоду ліквідації підприємства, і подається на затвердження чи погодження органу, визначеному статутом суб’єкта господарювання, або органу, який прийняв рішення про ліквідацію, чи іншому органу, визначеному законодавством.
3-й ЕТАП
Працюємо з профспілковим органом. Подаємо інформацію про подальше вивільнення працівників у зв’язку з ліквідацією суб’єкта господарювання відповідно до вимог частини другої статті 494 КЗпП і частини третьої статті 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» (у строк не пізніше трьох місяців з часу прийняття рішення про ліквідацію, але не пізніше як за три місяці до намічуваних звільнень).
4-й ЕТАП
Видаємо накази підприємства про:
— уведення в дію організаційної структури, затвердженої іншим органом управління підприємством;
або про:
— затвердження організаційної структури, у разі її затвердження за погодженням з іншим органом управління підприємством або самостійного затвердження без погодження з іншим органом управління підприємством;
а також про:
— затвердження штатного розпису з кількістю посад, потрібних для виконання відповідних функцій протягом періоду ліквідації суб’єкта господарювання.
5-й ЕТАП
Розробляємо й затверджуємо положення про структурні підрозділи, визначені структурою суб’єкта господарювання, затвердженою на період виконання функцій, пов’язаних з його ліквідацією, та посадових інструкцій працівників, які виконуватимуться ними в цьому періоді.
6-й ЕТАП
Проводимо консультації з профспілковими органами щодо пом’якшення негативних наслідків звільнення працівників у зв’язку з ліквідацією суб’єкта господарювання.
7-й ЕТАП
Формуємо перелік працівників, щодо яких законодавством встановлено заборону на звільнення, із зазначенням підстав такої заборони й терміну їх дії.
8-й ЕТАП
Переводимо працівників, які протягом періоду ліквідації суб’єкта господарювання виконуватимуть певні функції, на посади затвердженого нового штатного розпису (у разі зміни назви посади чи структурного підрозділу).
9-й ЕТАП
Попереджаємо працівників про подальше звільнення у зв’язку з ліквідацією суб’єкта господарювання відповідно до вимог статті 492 КЗпП та знайомимо їх з наказом про ліквідацію (у строк не пізніше ніж за два місяці до звільнення).
10-й ЕТАП
Подаємо органові державної служби зайнятості звіт за формою № 4-ПН (план) «Звіт про заплановане вивільнення працівників» (у строк непізніше ніж за два місяці до звільнення).
11-й ЕТАП
Отримуємо від профспілкових органів інформацію про підтвердження факту завершення консультацій щодо пом’якшення негативних наслідків звільнення працівників у зв’язку з ліквідацією суб’єкта господарювання.
12-й ЕТАП
Звільняємо працівників за пунктом 1 статті 40 КЗпП у зв’язку з ліквідацією суб’єкта господарювання (у строк не раніше ніж через два місяці після попередження і подання звіту за формою № 4-ПН (план).
14-й ЕТАП
Подаємо органові державної служби зайнятості звіту за формою № 4-ПН (факт) «Звіт про фактичне вивільнення працівників» (у десятиденнийстрок після звільнення працівників).
15-й ЕТАП
Вживаємо заходи щодо працевлаштування працівників, які згідно із законодавством можуть бути звільнені лише при повній ліквідації суб’єкта господарювання з обов’язковим їх працевлаштуванням. Звільнення таких працівників згідно з пунктом 5 статті 36 КЗпП у порядку переведення на інше підприємство.
16-й ЕТАП
Готуємо документи з кадрового діловодства, зокрема ті, що підлягають тривалому зберіганню, для їх передання до архіву. Здаємо архів.