Вихідний для всіх підприємств та підприємців Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV передбачає декілька цікавих механізмів. Один із них якраз і пов'язаний з особливим статусом відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. Такі відомості мають статус достовірних, відкритих і можуть бути використані як доказ у спорі з третьою особою.
Про яку інформацію йдеться?
Ідеться про інформацію, що потрапляє до Єдиного державного реєстру з відповідних реєстраційних карток, що заповнюють самі юридичні та фізичні особи – підприємці у процесі своєї діяльності. Обов'язкове надання таких карток знаменує собою всі «віхи історії» кожного конкретного підприємства та підприємця.
Ґрунтуючись на інформації з наданих реєстраційних карток, Єдиний державний реєстр може містити найрізноманітнішу інформацію про конкретне підприємство чи підприємця.
Межі достовірності
З цього приводу в Законі про держреєстрацію є спеціальна стаття 18, що визначає статус і межі використання виписки, довідки та витягу з Єдиного державного реєстру:
Щойно вступив в дію Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців»» щодо проведення електронної реєстрації».
Фахівці вважають, що зареєструвати підприємство тепер буде простіше. Електронна реєстрація виключає необхідність заявникам напряму контактувати з державним реєстратором, що зводить до мінімуму корупційні дії на цьому етапі.
Згідно з новим Законом, заявнику досить лише електронною поштою надіслати відповідний документ державному реєстратору. Останній, в свою чергу, здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа і проводить необхідні реєстраційні дії. Після цього - надсилає заявнику відповідний підтверджуючий документ в електронному вигляді та у звичайному паперовому форматі. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі.
Крім того 28 серпня 2011р. набув чинності ще один закон, спрямований на спрощення започаткування власної справи. Йдеться про Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження принципу державної реєстрації юридичних осіб на підставі модельного статуту» (№ 3262-VI від 21.04.2011року).
Згідно з Законом, для кожної з організаційно-правових форм юридичних осіб буде розроблений типовий модельний статут. Однак засновники підприємства самі ухвалюватимуть рішення про те, чи провадити діяльність на підставі модельного статуту чи розробляти для себе індивідуальний.
На думку експертів – тренерів Луганської області, модельний статут, по-перше, зменшує ризики від підроблення установчих документів, по-друге, зменшує затрати на виготовлення установчих документів, оскільки вже немає потреби звертатися з цією метою до юридичних компаній, а по-третє, не вимагає нотаріального посвідчення. Але, експерти – тренери Луганської області висловлюють думку, що мабуть з’явиться постанова КМУ, яка запровадить механізм «модельного статуту» для всіх суб’єктів господарювання. Мається на увазі вся база Єдиного державного реєстру, тобто історія механізму, який мала Постанова КПМ №140 та Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV при заміні СВІДОЦТВА про державну реєстрацію, яке у зв'язку з набранням чинності (07.05.2011) Закону України від 07.04.2011 № 3205-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скасування свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи та фізичної особи – підприємця" не видається.