Ця стаття присвячена ефективному використанню волонтерського досвіду при працевлаштуванні.
Так, щоразу на семінарах-тренінгах щодо працевлаштування разом з учасниками ми розглядаємо головні чинники, які можуть зіграти важливу роль у позитивному вирішенні питання працевлаштування потенційного здобувача робочого місця.
Спочатку треба згадати, що працівник як елемент поняття «робоча сила» повинен відповідати певним вимогам ринку праці. Наші дослідження виявили, що важливим критерієм оцінки кандидата сьогодні у роботодавців є досвід роботи.
Що ж таке досвід роботи та як грамотно донести про це роботодавцю?Як правило, його набуття особою відбувається у процесі виконання завдань та обов'язків певної спеціальності. У тому числі й під час волонтерської діяльності. Але в багатьох випадків ця діяльність ніде не зазначається.
Тому розглянемо можливості ефективного використання волонтерського досвіду при працевлаштуванні на прикладі Запорізької області.
Щорічно, починаючи з 1985 року, Генеральною Асамблеєю ООН запропоновано 5 грудня відзначати свято – Міжнародний день волонтера.
Ми знаємо, що волонтерська діяльність – цеіндивідуальна чи колективна діяльність як спосіб підтримки, піклування, надання допомоги членам громади; взаємодії між людьми для спільного вироблення нових шляхів вирішення проблем, які виникають, що створює можливості для навчання та розвитку впродовж життя кожної людини.
Так, з метою відзначення активних волонтерів, за підтримки Управління молоді, фізичної культури та спорту Запорізької обласної державної адміністрації, комунальною установою «Запорізький обласний центр молоді» Запорізької обласної ради та Обласним центром праці для молоді впроваджується програма, в рамках якої відбудеться вручення особової книжки волонтера.
Розроблено Положення про Особову книжку волонтера в Запорізькій області з метою реалізації державної політики у сфері волонтерської діяльності, підтримки громадських ініціатив щодо провадження волонтерської діяльності та на виконання: Закону України «Про волонтерську діяльність» (від 19.04.2011 № 3236-VI); Стратегії державної молодіжної політики в Україні («Про Загальні засади державної Молодіжної політики в Україні» Верховна Рада України; Декларація від 15.12.1992 № 2859-XII).
Уповноваженим органом щодо видачі та оформлення Особової книжки волонтера в Запорізькій області є КУ «Запорізькій обласний центр молоді» ЗОР (далі - КУ«ЗОЦМ» ЗОР).
Особова книжка волонтера – це документ, який служить для обліку волонтерської діяльності і містить відомості про стаж волонтера, його заохочення та додаткову підготовку. Видається волонтерам м. Запоріжжя та Запорізької області.
У цьому Положенні є чітке визначення Волонтера – фізичної особи, яка досягла вісімнадцятирічного віку і здійснює волонтерську діяльність на добровільній та безоплатній основі.
Зазначмо, що також передбачено й Порядок видачі та оформлення Особової книжки волонтера, оновлення та її відновлення.
Так, Рішення про видачу Особової книжки волонтера приймається комісією з видачі волонтерських книжок при КУ «ЗОЦМ» ЗОР за поданням кандидатур громадськими організаціями, студентськими радами навчальних закладів Запорізької області та іншими організаціями, установами, підприємствами, де волонтер реалізовував волонтерську діяльність.
Для отримання Особової книжки волонтера, волонтеру необхідно надати відповідну Заяву до КУ «ЗОЦМ» ЗОР, копію документів, що посвідчують особу та характеристику – подання, згідно додатку, від організації, установи, підприємства, де волонтер реалізовував волонтерську діяльність. Кандидат - волонтер повинен мати досвід участі у волонтерських заходах та стаж волонтерської діяльності не менше ніж 6 місяців.
Оформлена Особова книжка волонтера, завірена підписом директора КУ «ЗОЦМ» ЗОР та печаткою установи, вручається волонтеру особисто. Волонтерська книжка є дійсною протягом одного року з моменту її видачі. За бажанням волонтер може подовжити її дію, написавши повторно заяву до КУ «ЗОЦМ» ЗОР. З моменту надходження заяви, протягом п’яти робочих днів комісією з видачі волонтерських книжок приймається рішення про подовження терміну дії Особової книжки волонтера, на підставі прийнятого рішення вноситься відповідний запис до Особової книжки волонтера. Накопичений досвід (відомості) з Особової книжки волонтера вносяться до інформаційної волонтерської бази КУ «ЗОЦМ» ЗОР.
У журналі обліку видачі Особових книжок волонтера фіксується дата видачі, прізвище, ім'я, по батькові волонтера, рік народження, контактний телефон, адреса та підпис волонтера.
Волонтер несе відповідальність за своєчасне заповнення Особової книжки волонтера уповноваженою особою (далі - відповідальна особа) організації, установи, підприємства, де була реалізована волонтерська діяльність.
Запис в Особову книжку волонтера про виконані роботи вносить відповідальна особа, згідно Примірного переліку видів волонтерської діяльності, усі записи мають силу тільки у разі, якщо вони завірені підписом і печаткою відповідальної особи.
Інформація, обов'язкова для внесення в Особову книжку волонтера: термін виконання робіт; дата початку та закінчення діяльності по даному виду робіт; місце виконання робіт (назва організації, установи, підприємства; регіон, населений пункт); інформація про навчання та підготовку волонтера.
При заповненні Особової книжки волонтера вказується вид і форма діяльності, вид виконаних робіт.
При заповненні Особової книжки волонтера підсумовуються і відзначаються в спеціальній графі години, відпрацьовані волонтером.
На розсуд організації, установи, підприємства, де була реалізована волонтерська діяльність, можуть бути внесені особливі відмітки, які додатково характеризують діяльність волонтера. Також може бути вказаний рівень, що відображає якість виконаних робіт (високий, середній, низький).
Після запису виду виконаних робіт відповідальною особою також може бути внесено запис, що відображає заохочення волонтера за високу якість виконаних робіт.
Треба зазначити й напрями видів волонтерської діяльності: профілактика захворювань та популяризація здорового і безпечного способу життя; організація дозвілля (організація вільного часу дітей, підлітків та молоді); соціально-психологічна підтримка (молодіжні психологічні служби); педагогічний супровід (підтримка дітей та підлітків); соціальне патронування дитячих будинків, соціальне патронування літніх людей та людей з обмеженими функціональними можливостями; екологічний захист; інтелектуальний розвиток (організація та проведення інтелектуальних конкурсів); творчий розвиток (організація творчих заходів, конкурсів, свят); інформаційне забезпечення; медична допомога; спортивна, туристична та військова підготовка; реставраційна діяльність (допомога в реставраційних роботах); екскурсійно-паломницька діяльність (організація екскурсій); трудова допомога (трудові табори і бригади); ремісничі майстерні (допомога у відродженні традиційних ремесел); соціальне краєзнавство; робота в органах місцевого самоврядування; участь у виконанні спеціальних робіт (пожежогасіння, пошуково-рятувальні роботи, громадський порядок); інші види робіт.
Форми виконаних робіт, які підлягають занесенню до Особової книжки волонтера: разова діяльність (заходи, акції, проекти, конференції, круглі столи, фестивалі, конкурси, табори і інше); постійна робота (догляд за хворими, інформування громадськості та інше); організаційно-методична та навчальна робота з розвитку волонтерської діяльності; популяризація та інформаційне супроводження волонтерської діяльності.
У Особовій книжці волонтера не заповнюється основна діяльність (проходження практики) за навчальним планом для волонтерів, які навчаються в різних навчальних закладах.
Як бачмо з вищенаведеної інформації можна зробити головний висновок нашої статті який полягає у тому, що сьогодні в нашій країні є можливості документального оформлення власної волонтерської діяльностіу вигляді Особової волонтерської книжки, яка підтверджує наявність певного досвіду.
Ми радимо нашим учасникам семінарів-тренінгівза наявності волонтерського досвіду обов’язково використовувати таку можливість та додавати Особову волонтерську книжку до власного Портфоліо при співбесідах з роботодавцями. Це підвищить їх конкуренту спроможність на ринку праці та дозволить скоріше отримати гарну роботу. Або почати спеціально займатись спланованою волонтерською діяльністю і не лише для отримання волонтерської книжки, а й заради створення можливостей для навчання та власного розвитку впродовж свого життя.