В цій статті хочу поділитись досвідом з ефективного соціального проектного менеджменту та відповісти на три головні запитання учасників тренінгів, які найчастіше вони нам задають, а саме: що головне треба знати про соціальний проектний менеджмент, структуру проектів та можливі джерела підтримки.
Перед тим, як ми спробуємо розкрити всі питання нашої статті, треба згадати, що будь-яка діяльність людини, по-перше, триває у часі; по-друге, потребує фізичних та інтелектуальних ресурсів; по-третє, вона спрямована на досягнення певного результату. Проектна діяльність, в першу чергу, спрямована на досягнення конкретної визначеної цілі, яку потрібно досягти, дотримуючись певних умов, на приклад, часових обмежень, і невідомим заздалегідь шляхом.
Залежно від мети, фінансування та значення проекти можна поділити на особисті, державні або муніципальні (проекти місцевих громад), підприємницькі та міжнародні. Особливого значення у нас зараз в країні набирають локальні соціальні проекти місцевих громад, тому що саме вони достатньо ефективно можуть вирішувати їх певні соціальні проблеми.
Також, хочу зазначити, що соціальні проекти можуть розробляти та реалізовувати представники різних форм власності, на приклад: спеціалізовані підприємства, які забезпечують роботою інвалідів; некомерційні або благодійні організації, впроваджуючи різні соціальні замовлення; представники малого бізнесу, чия мета спрямована на методичне вирішення проблем соціально-незахищених категорій громадян та ін.
Всі розробники та реалізатори соціальних проектів незалежно від значення та форми під час їх виконання стикаються з труднощами та проблемами. Деякі з них можна легко вирішити, але існують певні проблеми, що у момент виникнення здаються нерозв’язними. Щоб правильно підійти до вирішення цих проблем необхідно їх спочатку ретельно проаналізувати, а тільки після цього можна вживати відповідні заходи для їх вирішення - саме такий підхід є достатньо ефективним.
Саме проект є одним із засобів вирішення проблем. Так, після виявлення проблем і їх аналізу варто визначити, який потрібен проект, чи зможе він вирішити проблему. Ефективний проект повинен відповідати певним характеристикам, наприклад: має специфічні цілі, яких треба досягти особливими методами; визначений початок і завершення; враховані особливі умови реалізації або обмеження; визначені певні необхідні ресурси.
Для прикладу наведу типову структуру соціального проекту:
1. Актуальність проекту, визначення проблеми, яка буде вирішена після його реалізації.
2. Ціль та місія проекту, можливо, девіз.
3. Обґрунтування проекту, розкриття основної сутті, використання даних попередніх досліджень.
4. Організаційно-правова форма.
5. Опис продукту проекту, що розкриває унікальність, інноваційність, визначення його переваг.
6. Загальні фінансові розрахунки.
7. Перелік зацікавлених сторін.
8. Перелік учасників проекту, їх функції та як вони регламентуються.
9. Терміни його реалізації та територія його впровадження.
10. Перелік ресурсів, включаючи людські та фінансові.
11. Результати реалізації проекту, кількісні та якісні, вплив на громаду.
Залишається важливе питання нашої статті, яке стосується пошуку ресурсів для реалізації соціальних проектів. Для цього приведу перелік потенційних партнерів та донорів для реалізації соціальних проектів:
Більш детально з умовами надання ресурсної підтримки для реалізації соціальних проектів можна ознайомитись на корпоративних сайтах цих організацій.
Підсумовуючі вищевикладене, ми бачимо, що, маючі на меті вирішення певних соціальних проблем нашої місцевої громади, в нас є дієвий інструмент з розробки ефективного соціального проекту та можливість залучити для цього всі необхідні ресурси.