Про мотивацію в останні років двадцять написано так багато книг, статей і досліджень, що, здавалося б, все в цьому питанні має бути ясно і прозоро. Однак «віз і нині там». «Філософський камінь сучасності», «першопричина дій і рухів», «запорука успіху і успішності» - як тільки не називали мотивацію ті, хто співав їй хвалебні оди. І з цим немає резону сперечатися, адже мотивація - дійсно єдина та по-справжньому необхідна умова для виконання будь-якого завдання будь-якою істотою.
Це легко перевірити. Досить загнати в кут щура - гризуна, розміром з долоню - не залишивши йому варіантів для відступу. І він почне атакувати «царя звірів». Відчайдушно, сміливо, не піклуючись про різні вагові категорії і можливості. І в цій ситуації відступить швидше людина - її мотивація незмірно менша в порівнянні з мотивацією гризуна - вижити.
При всій відмінності в рівні інтелекту і цивілізованості між гризуном і людиною, ставлення до мотивації у них єдине. Якщо є потужна мотивація у людини середніх здібностей, вона в силах перевернути гори. У той же час талановита і здібна, але позбавлена мотиву до дії, людина може просиджувати місяцями, так і не приступивши до задачі, яку сама же собі і поставила.
Чому так відбувається?
З тлумачного словника можна почерпнути таку трактовку слова мотив: «внутрішня причина для тих чи інших дій». Однак наявність причин зовсім не означає наявність мотивації. Найчастіше перешкоди, які стоять між нами і нашими цілями істотніше наших причин. Ось головні з «ворогів мотивації»: не свої, нав'язані ззовні цілі; відсутність плану руху до мети; не передбачені бар'єри на шляху до неї; відсутність системи і думка оточуючих. Тепер про них докладніше.
Нав'язана мета
Ми живемо в епоху небувалої свободи. Якщо переглянути століття за століттям у зворотному хронологічному порядку, то чим далі ми заглиблюємося, тим більше виявимо соціальної та особистісної несвободи. Всього 100-150 років тому молодий чоловік не міг вибирати собі навіть професію. Як правило, він продовжував сімейну справу - будь то гончарство, селянство або на пару сходинок вище аптекарський бізнес і юриспруденція.
Вибір супутниці життя також залежав більшою мірою від батьківського слова і громадської думки, ніж від особистого вибору. Про жінок говорити не доводиться зовсім - ступінь їх несвободи в минулі століття можна порівняти з несвободою домашніх тварин.
Кінець XX-го і початок XXI-го століть принесли безпрецедентну свободу вибору. Свобода професії, шлюбу і розлучення, віросповідання і сексуальної орієнтації - є нормою для нашого часу. Одночасно з цим, завдяки потужному ривку в розвитку засобів масової інформації, несподівано виникла нова, більш страхітлива несвобода - нав'язані стереотипи бажань і цілей.
З екранів телевізорів, сторінок журналів і веб-сайтів щодня транслюється образ успішного чоловіка і успішної жінки. Незаперечність цих образів впливає навіть на людей з найбільш міцним імунітетом до впливу ззовні - зрілих людей з вищою освітою і високим інтелектом.
Машина, будинок, престижна професія, модний одяг і стиль життя - цей образ успішності такий сильний, що здається, вже живе сам по собі. Але всі люди різні, і їм для відчуття щастя потрібні різні умови і різні цілі. Коли людина не розуміє цього, не відчуває своєї індивідуальності та своїх ВЛАСНИХ бажань, не чує голосу свого серця, вона зупиняється перед першою перешкодою - нав'язаною метою.
Відсутність плану
План досягнення мети - це карта шляху до неї. Відмінний приклад - коли людина, збираючись поїхати в нове для себе місце, відшукує його на карті, переглядає варіанти шляху, враховуючи пробки і час на дорогу, прикидаючи, чи достатньо йому бензину і де, в разі чого, можна заправитися. Якщо не передбачити всіх цих моментів - до мети своєї подорожі можна і не добратися. Мотивації може не вистачити.
І зовсім не доречні відмовки, що в наше століття швидкостей і змін жоден план не доживає в незмінному вигляді до моменту реалізації мети. План для того і існує, щоб відштовхуватися від нього, а в разі необхідності - коригувати. Але якщо плану немає, то мета не видна зовсім і ніхто не скаже, скільки кроків до неї залишилося - тисяча або всього два.
Непередбачені бар'єри або перешкоди
Бар'єри, які не були передбачені і внесені в план (разом з можливими шляхами їх обходження і рішення), зустрічаючись на шляху, гасять вогонь нашої мотивації. Енергія бажання замість того, щоб бути використаною на швидке і ефектне досягнення мети, мляво витрачається на обходження або подолання непередбачених перешкод. Втрата енергії в даному випадку рівносильна втраті мотивації.
Думка оточуючих
Думка оточуючих, покликане бути опорою людині, може стати, і найчастіше стає, перешкодою для неї. Думка сім'ї замість підбадьорення і підтримки в складний період, перетворюється в докір: «Ти мало приділяєш нам часу, живеш тільки роботою».
Думка навколишніх буває і холодним душем для мотивації: «Ти не впораєшся з цим завданням. Це занадто глобальна для тебе мета». Зрештою, навіть набувши товстошкірість по відношенню до негативної думки оточуючих, людина як і раніше залишається залежною і відчуває потребу в розумінні себе, своїх цілей і прагнень. І якщо глобальність цілей людини лякає іі оточення і викликає нерозуміння і подив - це також буде серйозною перешкодою для мотивації. Рідкісні генії, будучи незрозумілими сучасниками, могли продовжувати творити і діяти далі всупереч думці оточуючих.
Відсутність системи
Система - це антипод сумбуру, плутанини і цейтноту. Якщо системи немає - людину постійно щось відволікає, його розривають на частини відразу декілька різних об'єктів уваги. Ворогів знаємо, а хто ж союзник?
З першим ворогом боротися доводиться один на один. Адже визначити свої справжні цілі людина може тільки самостійно. З написанням плану та виявленням можливих перешкод вона може впоратися сама, користуючись даними досліджень і консультаціями експертів. Для подолання впливу оточуючих людей, збереження та підвищення рівня мотивації, людині необхідно виходити за рамки свого спілкування і шукати однодумців - людей, які говорять на її мові і здатні бачити її цілі.
Що ж стосується системи - розробити самостійно її надзвичайно складно. У таких випадках краще всього скористатися досягненнями інших людей, які вивчили питання систематизації та бездоганно втілили їх у системний продукт. Прикладом такого продукту може бути - програма управління особистим часом. Ця програма дає можливість не керувати часом (яким керувати в принципі неможливо), але організовувати його настільки ефективно, щоб робити шлях до своїх цілей максимально простим і головне швидким. Вона має на увазі і створення плану, і облік можливих перешкод. Пов'язуючи робочі цілі з особистими і сімейними, програма дає можливість людині залишитися цільною, не роздвоюючись на працівника компанії і людину з особистими бажаннями і прагненнями. Ця програма, будучи грамотною і вивіреної системою, стає службою охорони, як нервової системи свого власника, так і його особистого часу, захищаючи його від цейтнотів і помилкових напрямків руху.
Попереджений - значить озброєний. Знаючи всіх ворогів своєї мотивації «в обличчя», набагато легше зберегти її вогонь і енергію для того, щоб досягти своїх найсерйозніших цілей. Для цього потрібно лише як слід підготуватися.
Стійкості та наполегливості вам на шляху до своїх цілей!