Вимоги сучасного світу примушують людину психологічно впливати на інших для досягнення певної мети. І в результаті нескінченного маніпулювання сучасні люди майже повністю втратили здатність виражати свої емоції відкрито, перетворюючись потроху в автомати. Непомітно для себе вбивають своє життя для того, щоб втримати своє минуле чи застрахувати майбутнє. Окрім маніпуляцій у бізнесі ми маніпулюємо й нашими близькими: батьки маніпулюють дітьми, діти – батьками, дружини – чоловіками, чоловіки – дружинами.
Що таке маніпуляція? Маніпуляція – це цілеспрямований психологічний вплив, що викликає у людини бачення ситуації, почуття, стану, в обхід його свідомого контролю. Простіше кажучи – маніпуляція – це прихований психологічний вплив.
Маніпулятор – це людина, яка експлуатує чи/або контролює себе та інших осіб, як якби вони були неживими об’єктами, речами.
Актуалізатор – це людина, яка розглядає себе і інших як особистостей і осіб, що наділені унікальними можливостями та здатний проявити своє дійсне «Я»).
Парадокс полягає в тому, що кожна людина хоче щоб до неї відносились як до особистості, і звичайно ніхто не любить коли ним маніпулюють. Але маніпулятор живе в кожному з нас, тож давайте знайдемо ці маніпуляції та чітко окреслимо.
Еверетт Шостром виділив 6 типів маніпуляторів:
1. Диктатор – демонструє владу та силу. Щоб керувати своїми жертвами, він подавляє їх, посилається на авторитети. Як різновиди Диктатора, можуть виступати Наглядач, Деспот, Велика Шишка, Божество.
2. Ганчірка – зазвичай виступає у ролі жертви Диктатора і являє собою його повну протилежність. Ганчірка навчається майстерно справлятись з Диктатором. Ганчірка демонструє свою чутливість та вразливість, забуває, не чує, пасивний і мовчазний. Різновиди Ганчірки: Тюхтій, Тупий, Хамелеон, Сором’язливий, Поступливий.
3. Калькулятор – прагне будь-що прорахувати і проконтролювати все і вся. Він обманює, заплутує, намагається перехитрити і перевірити ще раз інших. Різновиди Калькулятора: Аферист, Спокусник, Шулер, Шахрай, Шантажист.
4. Прилипала – повна протилежність Калькулятора. Він підкреслено залежний від когось/чогось, шукає турботи і готовий бути обдуреним. Він дозволяє іншим робити за нього роботу. Різновиди Прилипали: Паразит, Скиглій, Вічне Дитя, Іпохондрик, Безпомічний.
5. Хуліган – Демонструє агресивність, жорсткість і недоброзичливість. Він керує оточуючими його за допомогою погроз. Різновиди Хулігана: Матерщинник, Ненависник, Головорізи. Жіночий варіант: Стерво, Мегера, Сварлива Баба.
6. Славний Хлопець – демонструє сердечність, дбайливість, уважність. Він просто «вбиває» своєю добротою. Х ним складніше впоратись, ніж з Хуліганом, - ви ж не будете битись зі Славним Хлопцем! У конфлікті з Хуліганом Славний Хлопець майже завжди перемагає. Різновиди: Пацифіст, Душка, Самовідданий.
7. Суддя – Підкреслено критичний і скептичний. Він нікому не довіряє, постійно засуджує та обурюється, образливий та злопам’ятний. Різновиди Судді: Критикан, Всезнайка, Викривач, Колекціонер Компромату, Слідчий, Оцінювач, Месник.
8. Захисник – протилежність Судді. Демонструє свою підтримку, поблажливість до помилок. Він псує оточуючих, потураючи їм понад усяку міру, а також не даючи підзахисним постояти за себе і здобути самостійність. Замість того щоб зайнятись своїми справами, він вважає за краще піклуватись про інших, приймаючи над ними довічну опіку. Різновиди Захисника: Квочка, Покровитель, Мученик, Помічник, Альтруїст.
Зазвичай маніпулятор являє собою якийсь один з вище зазначених типів або їх комбінацію. Але виникає справедливе запитання, що спонукає людей одягати на себе маску та поводитись певним чином.
Різні психологи приводили свої причини такої моделі поведінки. Фредерік Перлз вважав, що основна причина полягає у певному внутрішньому конфлікті людини між її прагненням до самостійності, з одного боку, і бажанням знайти опору в своєму оточенні, - з іншого. Людина не розраховує на свої сили, але при цьому не довіряє оточуючим, тому починає маніпулювати ними, щоб контролювати ситуацію і отримувати потрібні результати.
Еріх Фромм вказує ще одну причину маніпулювання. На його думку, нормальні стосунки між людьми – це любов. Однак заслужити любов не так просто і маніпулятор намагається задовольнити потребу в любові її альтернативою – владою, яка змусить людей робити те, що потрібно маніпулятору.
Третю причину маніпулювання запропонували Джеймс Бедженталь та екзистенціоналісти. Пасивний маніпулятор бачить непередбачуваність світу, ризики та невизначеність. Він розуміє, що не може все контролювати і опускає руки, віддаючи контроль над своїм життям комусь іншому. На перший погляд здається що перед нами жертва, але не потрібно обманюватись, він перекладає відповідальність на інших та маніпулює ними. Активний маніпулятор діє інакше, він використовує безпорадність інших, встановлюючи контроль над своїми добровільними жертвами, та відчуває задоволення, яке дозволяє йому не помічати власної безпорадності.
Четверту можливу причину маніпулятивної поведінки описували в своїх роботах Джей Херлі, Ерік Берн та Вільям Глассер. Узагальнюючи їх дослідження можна визначити маніпулятора як людину, яка намагається уникнути близькості та залучення у відносини з іншими людьми, і тому взаємодіє з ними за допомогою певних ритуалів.
І п’яту можливу причину маніпуляції назвав Альберт Елліс. На його думку помилкові висновки щодо життя, на ранніх етапах дорослішання, призводять до відповідних моделей поведінки. Один з таких висновків свідчить: потрібно щоб про нас були схвальної думки. Пасивний маніпулятор, на думку Еллісу, будує своє життя саме на цій хибній аксіомі, і тому принципово не бажає бути відвертим з оточуючими, намагаючись будь-що догодити їм.
Розглянувши різні схеми маніпуляцій можна зробити висновок про те, що всі їх поєднує одна філософія: маніпулятор відноситься до інших перш за все як до об’єктів впливу. При цьому активний маніпулятор бачить свою головну задачу в тому, щоб будь-що зберегти контроль, пасивний маніпулятор – не викликати роздратування, маніпулятор, що змагається – виграти за будь-яких умов, а байдужий маніпулятор – заперечувати значимість події. При цьому, маніпулятора не можна назвати щасливою людиною, тому, що він грає роль. Це відбувається через те, що він не усвідомлює можливостей актуалізації. Бо актуалізатор знає свої потреби, довіряє своїм почуттям, дозволяє мати свої бажання та припускатись помилок, радіє достойному супротивнику, пропонує при необхідності допомогу, тим, хто її потребує, не боїться бути конструктивно агресивним. Кожен з нас поєднує в собі і маніпулятора і актуалізатора, в наших силах вплинути на їх співвідношення, замінюючи маніпулятивні форми поведінки на актуалізаційні.