Таке питання дуже часто задають мені на тренінгах у наших міських, районних центрах зайнятості особи, які вже на межі прийняття рішення стати суб’єктом підприємницької діяльності.
Податок на додану вартість (далі ПДВ), що це за податок, хто його сплачує, як він адмініструється, як обліковується – ось про це поговоримо по черзі. В Україні на даному етапі історичного розвитку мирно співіснують дві ставки ПДВ: 17% і 0%, що залежить від виду діяльності підприємницької діяльності й реалізованої продукції. Це податок, який стягується з суб’єктів підприємницької діяльності (далі СПД) на суму приросту вартості у даного СПД. Обчислюється як різниця між виторгом від реалізації товарів або послуг і сумою витрат на матеріали і сировину, отримані зі сторони. Деякі товари й послуги ПДВ не обкладаються.
Бухгалтера «не люблять» цей податок у зв’язку з дуже складною процедурою його адміністрування, соціальною несправедливістю та правилами ведення обліку. Це непрямий податок, який обов’язково повинен бути перерахований до державного бюджету. СПД платники цього податку самі ведуть облік зібраного податку, слід на жаль констатувати з кінцевого споживача, а це ми з Вами, в порядку встановленому Податковим кодексом України (далі ПКУ) розділом 5. Чому він називається фіскальним, непрямим?! Саме тому, що ПДВ цілком і повністю лягає на плечі і гаманець простого споживача. На практиці це виглядає наступним чином. При реалізації продукції, товарів, робіт і послуг кожен продавець, який є платником ПДВ, збільшує виставляє покупцеві суму до оплати за свою продукцію, товар, роботу або послугу на певну законом процентну ставку.
Справедливості заради варто помітити, що не всі продавці є платниками податків ПДВ. Від його сплати звільнені індивідуальні підприємці, суб’єкти малого бізнесу, і підприємства, які не є платниками податків, які працюють на загальноприйнятій системі оподаткування. Тому, підтримуючи малий бізнес, ми цілком можемо заощадити. Принаймні, спробувати. Стаття 180 ПКУ визначає платників цього податку, стаття 182 ПКУ добровільність реєстрації.
Але буває і так, зареєструвалися платником ПДВ і не знаємо як піти з цієї «халепи», бо маємо право ним не бути. Податковий кодекс України передбачає наступні підстави анулювання свідоцтва платника за рішенням податкового органу (стаття 184) - головна подія для ліквідації реєстрації платника ПДВ – це на протязі попередніх 12 місяців Ви не перевищили обсяг продукції, який передбачений ст.181 ПКУ- це 300000 грн, або ж: ліквідація підприємства, перехід на іншу систему оподаткування (яка не передбачає сплату ПДВ), неподання протягом року декларацій з ПДВ або подання «пустих» декларацій, установчі документи платника визнані судом недійсними, ліквідовано підприємство за рішенням суду (в т.ч. і в справі про банкрутство), фізична особа померла, її оголошено померлою, визнано недієздатною або безвісно відсутньою, обмежено її цивільну дієздатність, відсутність за місцезнаходженням, або не проведено підтвердження місцезнаходження, закінчився строк дії свідоцтва платника ПДВ.
У відповідності до п. 184.1, 184.5 статті 184 Податкового кодексу, реєстрація платника ПДВ діє до дати анулювання такої реєстрації, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку. З моменту анулювання реєстрації особи як платника податку така особа позбавляється права на віднесення сум податку до податкового кредиту, а також права на виписку податкових накладних.
Отже, підприємство може працювати, виписувати податкові накладні і навіть не підозрювати, що воно уже позбавлено такого права.Що ж це може означати для самого платника? Крім псування налагоджених стосунків зі своїми контрагентами та позбавлення можливості працювати за відпрацьованою роками схемою - це означає і досить суттєві втрати для бізнесу відразу після перевірки податкової. То перевіряйте реєстр платників цього податку і визначайте хто платник, а кого вже виключили. Він у доступі до кожного СПД на сайтах Міндоходів та його управлінь.
А тому реєструватися платником ПДВ чи ні - вирішувати Вам, провести анулювання реєстрації платника такого податку - вирішувати Вам. Всі шляхи ведуть до боротьби та обліку такого«почесного» звання як платник ПДВ.
Саме тому варто поборотися за таке «почесне» звання як платник ПДВ, або його ліквідацію.