Сьогодні Україна переживає досить складні часи, і ми не могли навіть уявити, що в країну, де ми живемо, прийде війна, та наші чоловіки, брати, діти стануть військовозобов’язаними і захищатимуть Україну. Як ніколи, розумію, що переживає кожна родина, яка чекає на повернення своїх воїнів додому живими та неушкодженими, і чітко усвідомлюю, що повернення у мирне життя буде тривалим та емоційно, психологічно важким. З чим стикається сьогодні військовослужбовець, котрий вернувся з зони бойових дій додому? Спілкуючись з ними, роблю висновки, що більшість з них найперше стикається з проблемою отримання статусу учасника війни. Процедура отримання даного статусу займає від 3 місяців і до року, в залежності від того, чи є всі необхідні документи, визначені переліком, печатки тощо.
Насамперед, потрібно чітко розуміти, хто вважається учасником бойових дій. Перелік таких осіб визначений п.19 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якого Статус учасника бойових дій надається:
військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції; працівникам підприємств, установ та організацій, які залучалися і брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.
Для того, щоб отримати такий статус необхідно подати в Департамент кадрової політики Міністерства оборони України документи згідно встановленого законодавством переліку: довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції відповідно до встановленого зразка; витяги із наказів по стройовій частині про убуття (прибуття) до військової частини після виконання завдань антитерористичної операції; копії посвідчень про відрядження; список військовослужбовців військової частини А0000 Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь у антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції.
Документи надаються в паперовому вигляді за адресою: 03168, м. Київ, 168, Повітрофлотський пр-т, 6, Департамент кадрової політики Міністерства оборони України.
Всі копії документів повинні бути завірені підписом командира (начальника) військової частини (органу, підрозділу), установи, закладу та скріплені гербовою печаткою.
Після отримання вище перелічених документів, комісія Міністерства оборони України з питань визначення учасників бойових дій вивчає документи і направляє їх на розгляд до міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасників бойових дій, а у разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертає їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів з метою подальшого доопрацювання.
І тільки після отримання статусу учасника бойових дій, вище зазначена категорія військовослужбовців (резервістів,військовозобов’язаних) і працівників будуть мати пільги, які передбачені статтею 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ”.
Відзначу найбільш актуальні:
Особливу увагу звертає на право учасників бойових дій здійснювати реабілітаційні заходи по відновленню пошкодженого здоров’я, досягненню соціальної адаптації, яке забезпечується спеціалізованими госпіталями для ветеранів війни, вони створені в усіх регіонах України.
В ці заклади можуть бути скеровані безпосередньо учасники АТО:
1. пацієнти відомчих госпіталів за рішенням військово-лікарських комісій відповідно до стану;
2. ті, що продовжують службу в армії, МВС,СБУ, тощо, виключно за направленням відомчого госпіталю ;
3. військовослужбовці, виписані з відомчого госпіталю і визнані непридатними до військової служби до отримання статусу учасника бойових дій, мають право бути госпіталізовані у госпіталі ветеранів війни за направленням військового комісара за місцем призову;
4. військовослужбовці у період відпустки у разі погіршення стану здоров’я;
5. ті, що отримали посвідчення учасника бойових дій в порядку, визначеному в Постанові КМУ №413 від 20.07.14 , мають право самостійно звернутись в госпіталь з метою проходження лікування і реабілітації. При цьому направлення відомчого госпіталю або направлення військового комісара не оформляється.
Також для учасників бойових передбачено безоплатне санаторно-курортне лікування, що забезпечується державою згідно з медичними рекомендаціями в порядку черговості в міру надходження путівок. Так, учасникам бойових дій щорічно надається путівка строком на 18-21 день. Але для того, щоб отримати таку путівку, слід перебувати на обліку в органах соцзахисту населення за зареєстрованим місцем проживання, тобто подати заяву, медичну довідку за формою №070/0, копію посвідчення учасника бойових дій. Якщо особою отримана путівка в році реєстрації, її знімають з реєстрації. В наступному році такій особі слід знову стати на облік. Як правило, санаторно-курортним лікуванням забезпечують санаторії, що належать Міністерству Мінсоцполітики. Найбільш поширеними є санаторії «Перемога» (м.Київ), «Салют» (м.Одеса), «Батьківщина» (м.Трускавець) тощо.
І наостанок, державою передбачено (ця норма дійсно діє) право учасникам бойових дій, зазначеним у п.19 ч.1 ст.6 Закону «Про статус ветеранів війни,гарантії їх соціального захисту» та їхнім дітям, у тому числі дітям, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття професійно-технічної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах, яка дає можливість: повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів; пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти; соціальної стипендії; безоплатного забезпечення підручниками; безоплатного доступу до мережіі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах; безоплатного проживання в гуртожитку.
Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Безперечно законодавством України передбачено ряд пільг, гарантій, грошових виплат для учасників АТО, та чи завжди таким правом він може скористатись? Однозначно, так, і дана стаття доможе зорієнтуватись.