На дану тематику («Люди з обмеженими можливостями в організації. Особливості введення в посаду», «Адаптація людей з особливими потребами на робочому місці», «Створення позитивного соціально-психологічного клімату в колективі, в якому працюють люди з особливими потребами») організатори соціальних тренінгів-семінарів – центри зайнятості – запрошують учасників з переліку роботодавців, які мають проблеми із закриттям квоти з осіб з особливими потребами, труднощі з адаптацією працівників даної групи населення, підвищеною плинністю кадрів тощо.
Керівники підприємств, менеджери по роботі з персоналом, працівники відділу кадрів, бухгалтери, в чиї обов'язки входить ведення кадрового діловодства, отримують на заняттях практичні поради щодо організації та введення систем підбору, адаптації, підготовки та навчання персоналу, формування корпоративної культури та застосування інструментів управління персоналом на різних етапах розвитку підприємства. Крім того, загальну інформацію про осіб з особливими потребами, необхідну для розуміння особливостей життя інвалідів в Україні, їх основних потреб та реальних бар'єрів на шляху до повноцінного життя, мотивації до працевлаштування та можливих психологічних станів, етичні аспекти у взаємодії з співробітниками, які мають інвалідність.
На вимогу держслужб потрібно закрити квоту з осіб, які мають інвалідність. Де знайти таких?
Каналами та помічниками у пошуку можуть бути:
Самостійний активний пошук у спеціалізованих закладах (відділення фонду соціального захисту інвалідів, центри професійної реабілітації інвалідів, загальні та спеціалізовані навчальні заклади, ЖКП та ОСББ в районі, де розташоване підприємство, лікарняні заклади тощо).
В кожному ЦЗ є база осіб з інвалідністю, які стоять на обліку. Працівники завжди і з радістю сприяють працевлаштуванню пошукачів цієї категорії населення, надаючи консультативні послуги, послуги з супроводу інвалідів на новому робочому місці, послуги зі стажування та ін., реалізуючи державні програми. Реальним бар'єром може бути рівень підготовки кандидата, що не відповідає вимогам роботодавця (фахівці зі спеціальною освітою, досвідом роботи, за станом здоров'я тощо), та політика подвійних стандартів зі сторони роботодавця – закривати квоту формально, «купуючи» ТК у інвалідів, або звітуючи, робити вигляд пошуку, відмовляючи підходящим кандидатам.
Ми – бюджетна організація, не платимо штрафні санкції.
Бюджетні установи, що повністю утримуються за рахунок місцевих бюджетів, згідно частини першої статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не звільняються від виконання вимог цієї статті та повинні виконувати норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, а у разі його невиконання на посадову особу, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичну особу, яка використовує найману працю, накладається адміністративний штраф.
Згідно пункту 5 Розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України:
"Якщо норми іншиx законів містять посилання нa неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тo для цілей їх застосування використовуєтьcя сума в розмірі 17 гpивень, крім норм адміністративного тa кримінального законодавства в чaстині кваліфікації злочинів абo правопорушень, для якиx сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється нa рівні податкової соціальної пільги, визнaченої підпунктом 169.1.1 пyнкту 169.1 статті 169 рoзділу ІV цьогo Кодексу для відповідного року."
Податкова соціальна пільга в 2015 році дoрівнює 609 гривень (у 2014 році також була 609 гpивeнь).
Я – приватний підприємець, мене не стосується виконання квоти…
Згідно частини другої статті 1881 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КУпАП), невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів, тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У першому випадку штраф накладатиметься за невиконання нормативу на посадову особу, яка має право приймати на роботу і звільняти працівників, а також фізичну особу, яка використовує найману працю.
У другому випадку — на посадову особу підприємства, зобов’язану подавати Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів № 10-ПІ.
Статтею 255 зазначеного Кодексу визначено, що Міністерство праці та соціальної політики України та його органи при виявленні правопорушення складають протокол про адміністративне правопорушення, який є юридичною підставою для звернення до суду.
Нам не потрібна система адаптації – навіщо так ускладнювати? У нас хороший колектив, гарні люди, завжди допоможуть новачку.
Адаптація працівників – наступний необхідний етап управління персоналом після підбору. Відсутність системи адаптації зводить нанівець попередні зусилля з пошуку. Одне з завдань СА - об'єктивний підхід до новачка в період стажування та надання повної інформації для ефективної роботи в організації.
На різних етапах розвитку організації – різні інструменти адаптації.
Гарний колектив з хороших добрих людей - це велика удача, зустріти друзів на роботі – ще більше везіння. Але ж найманий працівник приходить працювати, а не дружити. А щоб не вийшло так – у семи няньок дитя без догляду – відповідальні за адаптацію новачка особи повинні звітуватися та аргументувати висновки щодо проходження адаптаційних процесів, загальною задоволеністю працівника роботою в компанії тощо.
Працевлаштовані можуть бути за медичними рекомендаціями інваліди 2-ї та 3-ої груп
Соціальні, матеріальні гарантії забезпечення інвалідів закріплені чинним законодавством: Конституція України, Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про реабілітацію інвалідів в Україні», «Про соціальні послуги», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку», тощо.
Незалежно від встановленої групи інвалідності, кожний інвалід може бути працевлаштований з урахуванням рекомендацій МСЕК в довідці МСЕК та індивідуальній програмі реабілітації інваліда.
Колеги, бажаю нам всім здоров'я та успіху в роботі та власному житті!