Становлення ринкової економіки в Україні, поява нових господарських структур різних форм власності, розвиток міжнародних економічних зв’язків зумовлюють необхідність удосконалення обліку і контролю як складових частин економічної інформації, необхідної для управління.
Оскільки обліково-аналітична інформація забезпечує систему управління необхідними даними і дозволяє прийняти ефективні управлінські рішення, то об’єктивно підвищується роль обліку і аналізу в управлінні господарською діяльністю.
Управлінські рішення в таких умовах повинні бути засновані на точних розрахунках, глибокому і всесторонньому економічному аналізі та прогнозуванні. У результаті всестороннього дослідження витрат підприємств, контрактних умов з контрагентами, розміру дебіторської та кредиторської заборгованості можливо виділити резерви та зовнішні переваги підприємства у ринковому середовищі. Таке ґрунтовне дослідження фінансово-економічного стану підприємства призведе до прийняття ефективних управлінських рішень. Аналітичне забезпечення цього процесу є питанням, що потребує глибокого вивчення.
В Україні на сьогодні завершується етап становлення системи менеджменту, проте результативність і ефективність її функціонування повністю не задовольняє потреб економіки. На підприємствах спостерігається недостатній рівень оперативної аналітичної роботи з прийняття та реалізації управлінських рішень. Своєю чергою, управлінські рішення слабко пов’язані із кінцевими результатами, нерідко приймаються без врахування змін, що відбуваються у зовнішньому і внутрішньому середовищі функціонування підприємств й спричиняють невизначеність, яка призводить до небажаних соціальних наслідків.
При побудові системи збирання даних основні принципи звучатимуть так: система має бути орієнтована на першу особу, система має будуватися “згори-донизу”, виконавці повинні мати критерії відбору та технологію фіксування даних, дані мають фіксуватися там, де виникають, інформація має бути доступна всім користувачам системи одразу після її фіксування. Ця система повинна формувати потреби верхнього рівня управління та проектувати їх на нижчі рівні виконання. Дотримання цих принципів дозволяє швидко отримувати, обробляти та надавати якісну інформацію для прийняття управлінських рішень. Доречно розробити модель інформаційної бази даних стереотипних управлінських рішень. Основними завданнями, що вирішуються застосуванням цієї інформаційної бази даних, є: надання повної та достовірної інформації щодо розв’язання аналогічних проблемних ситуацій; простота користування та зручність пошуку необхідних даних; характеристика якості управління на підприємстві; зменшення рівня впливу невизначеності на процес прийняття управлінських рішенню.
Наявність ефективної системи обліку є попередньою умовою впровадження ефективної системи прогнозування та прийняття управлінських рішень на рівні керівництва підприємства.