Солідарна система:
Нове в законодавстві: Кому і скільки?
19.04.2013 р. набрала чинності постанова Кабміну від 15.04.2013 р. №264 "Про підвищення розмірів пенсій у зв'язку із зростанням середньомісячної заробітної плати штатного працівника". Уряд збільшив пенсії з 1 березня 2013 року.
Документом визначено коефіцієнт збільшення середньомісячної заробітної плати за попередній рік – 1, 0298, який відповідає 20% темпів зростання середньомісячної заробітної плати за 2012 рік у порівнянні з 2011 роком.
Таким чином, громадяни отримають підвищення в розмірі від 35 до 135 грн.
Так, згідно із Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» підвищення очікує на 348,72 тис. осіб. При середній пенсії 2 227 грн. розмір підвищення становитиме 35 грн. Для 380,35 тисячі «чорнобильців», які на сьогодні в середньому отримують пенсії в розмірі 3 904 грн., підвищення становитиме 116 грн. Також додатково по 78 грн. до пенсії отримають колишні військовослужбовці, які в середньому отримують 2 613 грн.
Уряд також збільшив пенсії інвалідам та ветеранам війни. Пенсія учасника бойових дій у період Великої Вітчизняної війни, якому виповнилося 85 років, буде не менш 2548 грн.. Постановою Уряду за № 151від 13.03.2013 року передбачається з 1 травня збільшити розмір мінімальної пенсії інвалідам війни IIта IIIгруп та учасникам бойових дій у період Великої Вітчизняної війни, яким виповнилося 85 років, до розміру мінімальної пенсії інвалідів війни Iгрупи.
Уряд прийняв рішення збільшити розміри разової грошової допомоги усім ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань, виплачуваної до 5 травня. В середньому таке збільшення складе 10% у порівнянні з минулим роком. Наприклад, інвалідам війни I групи передбачається виплатити разову допомогу в розмірі 2415 гривень - на 215 гривень більше, ніж у 2012 році.
Перспективи:
10 жовтня 2012 року Кабінет Міністрів схвалив проект Закону «Про внесення змін до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Законопроектом передбачається внести зміни до статті 42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зокрема, в частині осучаснення пенсій, які призначені в попередні роки, надати право Кабінету Міністрів України приймати рішення щодо підвищення розмірів пенсій, виходячи з фінансових можливостей бюджету Пенсійного фонду України.
Крім того, проектом акта передбачено запровадити автоматичний перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам через кожні два роки роботи без додаткового звернення до органів Пенсійного фонду України з вибором найбільш вигідного варіанту.
Щорічно за перерахунком пенсій до органів Пенсійного фонду звертаються понад 600 тисяч працюючих пенсіонерів. Для перерахунку пенсій враховуються дані персоніфікованого обліку, тому додаткових документів надавати немає необхідності. Запровадження автоматизованого перерахунку дасть можливість щорічно, станом на 1 березня, проводити перерахунок всім, хто набув право на перерахунок, без звернення особи.
В той же час при набутті права на перерахунок після 1 березня пенсіонер зможе самостійно звернутися за проведенням такого перерахунку.
В Україні діє понад 30 законів і велика кількість підзаконних нормативних актів, що регулюють питання пенсійного забезпечення. В них багато показників, однакових для чоловіків і жінок.
Сьогодення:
За даними ПФ на лютий-2013 в Україні налічується 13 млн. цивільних пенсіонерів. З них 4,4 млн. - чоловіки, 8,6 млн. - жінки, тобто жінки складають 2/3 пенсіонерів. Чому так?
Головна відмінність в умовах виходу на пенсію - це страховий стаж. У рамках пенсійної реформи для того, щоб чоловік отримував повну пенсію, він повинен мати 35 років страхового стажу, а жінка – 30.
За даними представників Пенсійного фонду, розмір середньої пенсії для чоловіків на 38% більше, ніж для жінок.Така різниця пояснюється тим, що робота у жінок менш оплачувана, вони займають посади нижчі, їх стаж був меншим і просуватися кар'єрними сходами їм складніше, ніж чоловікам. А пенсія, як відомо - це наслідок трудового внеску, який оцінюється, перш за все, тривалістю трудових відносин і тією оплатою, яка нараховувалась за цю роботу.
На сьогоднішній день більшість пенсіонерів, які працюють - це чоловіки. Жінка, яка виходить на пенсію, - це в перспективі вже є бабусею. І оскільки жінки-пенсіонери мають право оформляти на себе частково оплачувану відпустку по догляду за дитиною до трирічного віку, вони йдуть на пенсію і доглядають за онуками.
Накопичувальний рівень:
Введення накопичувального рівня пенсійної системи (обов`язкові заощадження) в 2014 році все ще можливо. Особливості та аспекти введення накопичувального рівня в Україні описані в моїй статті «Що потрібно знати про трирівневу пенсійну систему?» (від 30.01.2013 року).
Можливість введення другого, накопичувального рівня пенсійної системи в 2014 році все ще розглядається, незважаючи на очікуваний дефіцит Пенсійного фонду в 2013 році.
Якщо буде прийнято рішення про доцільність введення накопичувальної системи, то Уряд зможе змінити закон про пенсійну реформу.
Як повідомлялося, прийнятий в 2011 році Закон про пенсійну реформу передбачає запуск другого, персоніфікованого рівня пенсійної системи в рік, наступний за роком ліквідації дефіциту Пенсійного фонду.
Питання введення накопичувального рівня пенсійної системи все ще потребує обговорення і опрацьовування всіх деталей, тому давати точні прогнози на цей рахунок передчасно.
Джерела інформації:
1. Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 9 липня 2003 р.№1058-ІV. http://zakon.nau.ua/doc/?uid=1088.397.0
2. Закон України “Про недержавне пенсійне забезпечення” від 9 липня 2003 р. № 1069-IV : http://zakon.nau.ua/doc/?uid=1088.396.0.
3. Проект Закону 2647 «Про внесення змін до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 10 жовтня 2012 р. Кабінет Міністрів України.
4. Постанова Кабінету Міністрів України "Про підвищення пенсії в зв'язку із зростанням середньомісячної заробітної плати, штатного працівника в Україні» прийнято 15 квітня 2013 року.
5. Постанова Кабінету Міністрів України від 13 березня 2013 року № 151 «Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656"Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії інвалідам війни та учасникам бойових дій"».
6. Держаний комітет статистики: http://www.ukrstat.gov.ua