Вимушені переселенці, тимчасово переміщені особи, біженці – так називають людей, які змушені покидати свої домівки та втікати від страшної війни. І навіть якщо ці люди не були безпосередніми свідками обстрілів, вибухів, руйнації сам по собі переїзд у нове незнайоме місце із невизначеним майбутнім, а інколи й сьогоденням є стресом.
Різні люди переживають стрес по-різному, але важливо розуміти і виявляти симптоми пов’язані зі стресом:
Якщо ми помічаємо один чи декілька із перерахованих вище симптомів, важливо розуміти, що це – наслідки травмуючих подій. Важливо донести таким людям, що зазначені реакції є нормальними реакціями людини на екстремальні події, що загрожують життю .
Найголовніше чим ми можемо допомогти таким людям – це надати їм першу психологічну допомогу, яка включає в себе:
Для того, щоб вимушеним переселенцям було легше зорієнтуватись у нових умовах, Урядова ініціатива із питань переселенців розробляє різноманітні наочні схеми та поради (http://vpo.gov.ua). Такі схеми мають на меті допомогти облаштуватись тим, хто тимчасово переїхав із зони АТО. Робочі групи на місцях розробляють дорожні карти, із зазначенням адрес та телефонів державних та громадський установ, які можуть допомогти у вирішенні різних проблем вимушених переселенців. Варто сказати, що в певних життєвих обставинах, далеко не для всіх тимчасових переселенців є доступ до інтернет-ресурсів, тому при можливості варто їм запропонувати друковані матеріали з поясненням «Як це працює та куди звертатися».
Таку допомогу можуть надавати не лише фахівці з психології чи медицини. В такому форматі роботи не передбачаєтьсядетальне обговорення подій, які викликали стан стресу, це не прохання до потерпілого проаналізувати, що з ним відбулося, і встановити точну хронологію і суть подій.
Першу допомогу вимушеним переселенцям можна надавати у будь-якому достатньо безпечному місці або в місцях надання допомоги постраждалим, зокрема і соціальних центрах та центрах зайнятості.