Субсидія – це щомісячна адресна безготівкова допомога для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот).
Право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного та громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках, - на оплату користування житлом; приватного житлового фонду та фонду житлово-будівельних (житлових) кооперативів - на оплату утримання житла; житлового фонду незалежно від форм власності - на оплату комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Субсидія призначається у разі, коли житлове приміщення не забезпечується електро-, тепло- або газопостачанням для опалення, за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з урахуванням пільг, які надаються відповідно до законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу ( 15 %).
Субсидія призначається одному з членів домогосподарства, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації.
З 1 травня субсидію можуть отримати громадяни, які не зареєстровані у житловому приміщенні – на підставі договору оренди та у разі оформлення особових рахунків на таких осіб.
За новими правилами субсидією скасовуються обмеження щодо громадян, якщо є :
За старими нормами субсидія надавалась на опалювальний сезон, відповідно до змін застосовуватиметься період 12 місяців, при чому скасовується необхідність повторного звернення до органу соціального захисту населення для призначення субсидії на новий період у разі відсутності змін ( автоматичне поновлення, що спрощує бюрократичний процес).
Для призначення субсидіїгромадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання):
Бланки Заяви та Декларації кожне домогосподарство отримає у квітні 2015 року від підприємств, що надають послуги з газопостачання, електропостачання та централізованого опалення. Вказані документи необхідно заповнити та з 1 травня 2015 року подати до органу соціального захисту за місцем реєстрації особисто або направити поштою. У сільській місцевості документи для призначення субсидії приймаються уповноваженими сільських (селищних) рад.
Всі інші відомості, що необхідні для призначення житлових субсидій надаватимуть організації, які надають ці послуги на запит органів соціального захисту населення, а інформація щодо доходів для призначення житлової субсидії отримуватиметься органами соціального захисту населення через обмін від Державної фіскальної служби та Пенсійного фонду.
Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
Кількість зазначених осіб та їх соціальний статус визначається на початок місяця, в якому надійшло звернення за призначенням субсидії, а у разі повторного призначення субсидії на наступний період - на початок місяця, з якого призначається субсидія.
У разі коли обсяг споживання води, газу, електроенергії вимірюється індивідуальними засобами обліку (лічильниками), субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично в ньому проживають, на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій та виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов сім'ї. Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, зокрема, довідок, що підтверджують місце перебування особи в іншій адміністративно-територіальній одиниці у зв'язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідок про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку).
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, а для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - на основі річного доходу осіб за попередній календарний рік.
Для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з отриманих особами доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб, інформацію про які зазначено у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, а для призначення субсидії на наступний період - доходів, відомості про які надаються ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, вищими навчальними закладами, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини.
Якщо субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається у I кварталі року, середньомісячний сукупний дохід визначається за перші три квартали попереднього року, в інших випадках - за попередній календарний рік.
Для обчислення доходу непрацюючих громадян, яким призначено пенсію вперше або якщо вони залишили роботу в період, за який враховуються доходи, і не мають інших доходів, крім пенсії та доходів від особистого селянського господарства, в сукупному доході на розсуд пенсіонера враховується дохід за зазначений період або розмір призначеної щомісячної пенсії.
Для працездатних осіб (крім осіб, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, вищих навчальних закладах; осіб, призваних на строкову військову службу), середньомісячний дохід яких протягом періоду, за який визначається сукупний дохід, менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на такий період, у розрахунок субсидії за кожний місяць зазначеного періоду включається місячний дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб у відповідному періоді.Тобто, якщо у складi сiм'ї, яка претендує на субсидiї, є безробiтнi, то їм вже не треба буде брати довiдку iз центру зайнятості, а вказати дохід в розмірі прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Для громадян, які одержують (одержували) стипендію, соціальні виплати (допомоги при народженні (усиновленні) дитини, до досягнення дитиною трирічного віку, по догляду за інвалідом I групи або особою, яка досягла 80-річного віку, за дитиною-інвалідом віком до 18 років, інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, допомоги по безробіттю, а також компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги і мають право на отримання субсидії, у тому числі на підставі рішень комісій, під час визначення сукупного доходу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) (осіб, які фактично проживають), враховуються фактичні розміри стипендій та соціальних виплат.
Громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурні підрозділи з питань соціального захисту населення про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, про купівлю товарів або оплату послуг, шляхом подання відповідних документів.
Порядок призначення житлових субсидій у 2015 році передбачає соціальні норми житла та соціальні нормативи користування ЖКП.
Соціальна норма житла для надання субсидій:
13,65 м2 на особу + 35,22 м2 на сім’ю.
Соціальний норматив споживання природного газу для надання субсидій:
7 м3 на 1 м2 площі - на опалення житла (в опалювальний період);
6 м3 на особу - на приготування їжі (газова плита);
9 м3 на особу - на приготування їжі та підігрів води (газова плита за відсутності гарячого водопостачання і газового водонагрівача);
18 м3 на особу - на приготування їжі та підігрів води (газова плита за наявності газового водонагрівача).
Соціальний норматив централізованого холодного та гарячого водопостачання та водовідведення для надання субсидій :
2,4 м3 на особу - централізоване постачання холодної води;
1,6 м3 на особу - централізоване постачання гарячої води;
4,0 м3 на особу - централізоване постачання холодної води (за відсутності гарячого водопостачання);
4,0 м3 на особу - централізоване водовідведення.
Соціальний норматив споживання електричної енергії для надання субсидій:
65 кВт.год на 1 м2 площі - на опалення житла (в опалювальний період);
130 кВт.год на одну-дві особи + 30 кВт.год на кожного іншого.
У будинках, обладнаних стаціонарн. електроплитами (за наявності гарячого водопостачання):
150 кВт.год на одну-дві особи + 30 кВт.год на кожного іншого.
У будинках, обладнаних стаціонарн. електроплитами (за відсутності гарячого водопостачання)
90 кВт.год на одну-дві особи + 30 кВт.год на кожного іншого.
У будинках, не обладнаних стаціонарн. електроплитами (за наявності гарячого водопостачання)
120 кВт.год на одну-дві особи + 30 кВт.год на кожного іншого
Порядок обчислення розміру субсидії в 2015 році.
Розмір субсидії визначається наступним чином:
1) Визначається середньомісячний дохід сім’ї на одного члена за попередній календарний рік (12 місяців 2014 року) без урахування податку з доходів фізичних осіб (тобто, всі доходи за рік «чистими» сумуються, після цього діляться на 12 і на кількість членів сім'ї);
2) Розраховується обов’язковий відсоток платежу за встановленою формулою:
Середньомісячний дохід на одну особу розділити на розмір прожиткового мінімуму на одну особу та базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії (2), після чого помножити на базову норму плати за ЖКП (15 %).
Розмір субсидії розраховується як різниця між розміром плати за житлово-комунальні послуги за соціальними нормативами та розміром обов’язкового платежу.