З 01.01.2013 року в ст.265 ПКУ введено новий податок – це податок на нерухомість. Хочу запропонувати Вам бути не байдужими до цієї теми. А для цього прошу ознайомитися з файлом: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який додається до цього блогу. Він розроблений нами в Комітеті малого та середнього бізнесу при ТПП України. Подавайте пропозиції!
Що таке нерухо́мість, нерухоме майно це — земельні ділянки, а також будівлі, споруди чи інше майно, безпосередньо пов'язане землею, тобто об'єкти, переміщення яких неможливе без нанесення значної шкоди його вартості і призначенню. Об’єкти нерухомості мають класифікацію. Є таке собі "дерево ознак". Воно використовується для проведення оцінки нерухомості з урахуванням головних особливостей. Відповідно до такої класифікації об'єкти нерухомості підрозділяють:
1. На функціональне призначення: земельні ділянки, призначені для забудови; природні комплекси (для експлуатації); споруди кімнати і квартири; будівлі і приміщення під магазини і офіси; приватні житлові будинки, дачі, котеджі в передмісті (із земельними ділянками); виробничі приміщення, склади; інші
2. За походженням Земельні масиви Окремі земельні ділянки. Комплекси будинків і споруд Житлові багатоквартирні будинки Житлові одноквартирні будинки (особняки, котеджі) Під'їзд (секція). Поверх в під'їзді. Квартира. Кімната. Літня дача Комплекс адміністративних будівель. Будівля. Приміщення або частини будинків (секції, поверхи).
3. Готовність до експлуатації Готові об'єкти. Об'єкти, що потребують капітального ремонту або реконструкції. Об'єкти, що вимагають завершення будівництва.
В Україні існує 3 типи нерухомості: земля, житло та нежитлові приміщення.
Земля - це основний фактор у будь-якій комерційній діяльності, яка бере участь у виробництві товарів або наданні послуг. Земля підрозділяється на: земельні ділянки, призначені під забудову або для інших цілей використання; природні комплекси, призначені для їх експлуатації (родовища і т. д.)
Житло - це будова з усіма зручностями, призначене для проживання людини. Житло буває міським і заміським, яке може відноситься до різних класів: економ-, бізнес-, еліт, типове (за серіями).
Ринок житла є первинним і вторинним .Нерухомість поділяється за функціональною ознакою на житлову і нежитлову. У нежитловий нерухомості виділяють торгову, офісну, складську, промислову, готельну, рекреаційну нерухому власність, інституційну, і нерухомість, призначену для змішаного використання.
Види нерухомості за ступенем готовності до експлуатації: споруди, введені в експлуатацію; будівлі, які потребують капітального ремонту або реконструкції; незавершене будівництво. За ступенем відтворюваності в натуральній формі виділяють нерухомість: невідтворювані - це родовища корисних копалин; відтворну - це споруди, будівлі. За ступенем спеціалізації розрізняють: спеціалізовану: хімічні і нафтопереробні заводи; музеї та інші будівлі, що належать до культури; неспеціалізовану - це нерухомість, на яку є попит на відкритому ринку для інвестування.
За характером використання нерухомість необхідна для житла, комерційної діяльності, сільськогосподарських потреб, спеціальних цілей (школи, церкви). По цілям володіння вона призначена для бізнесу, проживання власника, як інвестиції, для розвитку та освоєння, в якості товарних запасів, для споживання ресурсів, які в даний час виснажені.
На даний час немає конкретного закону або кодексу законів про нерухоме майно, і тому дана сфера відносин регулюється різними законами:
- Цивільний кодекс України
- Закон України «Про іпотеку»
- Закон України «Про нотаріат»
- Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їхніх обмежень»
- Закон України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю»
- ПКУ.
То що ж таке податок на нерухоме майно?