Чи задумувались ми, що сьогодні гроші часто виступають цінністю, яка дозволяє людині вільно почуватись. Кажуть, грошей багато не буває. Чому, тому що мірою виступає кількість. А міра в кожного своя. Будь-які операції відбуваються за допомогою грошей, або їх еквіваленту. Гроші — це особливий, універсальний товар, який придумало людство. Основною властивістю грошей є засіб обігу, тобто готівкова або безготівкова маса має здатність « переходити» , обмінюватись в системі платежу за товар (послуги) тощо… На сьогоднішній день гроші є абсолютно ліквідним засобом обміну, тобто здатним до реалізації, продажу, мобільного перетворення матеріальних та інших цінностей на реальні гроші.
Гроші виникли в результаті обміну (бартеру). Уявімо землероба, який продає продукт своєї праці, а взамін отримує йому необхідний товар. Так, наприклад, стародавні фінікійські та грецькі купці не тільки торгували товаром, а й надавали послуги з перевезення вантажів та пасажирів. Процес еволюції грошей полягав у тому, що людство перейшло від «штучних» грошей (худоба, хутро, прикраси, тканини і т.д.) до «вагових» грошей, коли вагова кількість певного товару, скажімо сіль, метал, зерно ставали грошовою одиницею. А пізніше роль грошей почали виконувати золото та срібло. Відбувся такий собі перехід від вагових металевих грошей до їх монетарної форми, коли за гроші хотіли шматки металу певної маси, форми, сплаву з клеймом, яке засвідчувало їх товарний вміст. Спочатку ці монети карбували купці, як приватні особи, що стали посередниками між виробником і покупцем та надавав послуги з продажу товарів. Потім за купцем з’явився міняйло, який позичав гроші для обслуговування товарообігу. Так для чого нам гроші?
По-перше, для того, щоб продукт (товар), послугу можна було придбати (купити, продати) або обміняти за певну кількість грошей, наприклад, 1 кг цукру за ціною 12,99 грн., тобто гроші мають міру вартості, яка зазвичай прирівнюється до якогось єдиного масштабу. Еквівалентом, який виступає таким масштабом являється ваговий вміст золота або срібла. Золото та срібло – єдині дорогоцінні метали, які не знецінюються.
По-друге, для обігу, тобто гроші мають здатність переміщатись , обмінюватись. Це посередники, що використовуються при обміні від початку угоди придбання (купівлі) товару та отримання грошей до її завершення, оплати грошей за придбаний товар. В наш час , після виникнення кредиту та розвитку економіки на перший план виходить функція засобу платежу, яка включає в себе функцію засобу обігу і трансформується у функцію засобу розрахунків. Цьому сприяє використання пластикових карток та інших електронних інструментів розрахунків, що дозволяють розплачуватися шляхом перерахування з банківського рахунку, а також здійснення оптових і роздрібних покупок.
По-третє, для здійснення платежів, тобто можливістю здійснювати платіж, якщо час платежу не збігається з часом оплати, таким чином товари можна продавати у кредит з відстрочкою платежу.
По-четверте, для заощаджень та накопичення. В даному випадку роль грошей полягає в накопиченні, формуванні, розподілі та перерозподілі національного доходу країни , вони утворюють заощадження для населення. Це так званий золотовалютний резерв, який дозволяє зберігати рівновагу в економіці.
По-п’яте, для міжнародних розрахунків,тобто світові гроші. Для прикладу, запровадження єдиної валюти євро, якою розраховуються країни, що входять до Європейського Союзу.
Найбільш характерними функціями грошей для розвиненої економіки є міра вартості, засобу нагромадження та засобу розрахунків, а засіб обігу залишається в дуже невеликих розмірах.
В Україні використовується дві форми розрахунків: готівкова, тобто “живі» гроші та безготівкова (по перерахунку, переказу). Розрахунки за участю фізичних осіб, не пов'язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, можуть провадитися у готівковій або в безготівковій формі за допомогою розрахункових документів у електронному або паперовому вигляді. Розрахунки між юридичними особами, а також розрахунки за участю фізичних осіб, пов'язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, провадяться в безготівковій формі, або ж готівкою якщо інше не встановлено законом (тобто з застосуванням РРО чи без).
Безумовно, ми звикли використовувати готівку (гривню, монети) при купівлі, продажі товару, послуги, і це є не завжди зручно, але розвиток нових платіжних інструментів і сучасних технологій платежів невпинно та швидко впроваджуються в систему таких розрахунків та створюють потужну конкуренцію паперовим грошам.
Особливо хочу відзначити розвиток такої форми розрахунків, як розрахунки за допомогою платіжних систем (електронні гроші), що максимально дозволяє зменшити кількість операцій з готівкою і готівкової маси в обігу. За допомогою електронних грошей можна здійснювати оплату за будь-що в режимі он-лайн, купувати квитки, поповнювати телефони тощо… при цьому це зручно та швидко. І власне, з переходом до нових платіжних інструментів та сучасних технологій платежу зникне необхідність готівкових розрахунків, гроші стануть віртуальні.
Що таке електронні гроші? Це умовна назва грошових коштів, засобів, які використовуються в електронній системі банківських послуг, для безготівкових платежів і розрахунків через систему електронних платежів (СЕП). За своєю сутністю це кредитні кошти, що обертаються не за допомогою паперових, металевих грошей, а шляхом запровадження у сферу розрахунків комп’ютерної техніки і новітніх систем зв’язку через банківські автомати-касири (банкомати), термінали, кредитні картки і т.п. Широке ж застосування «пластикових» грошей – магнітних карток дозволяє швидко і вчасно здійснювати взаєморозрахунки, а значить рух товарів та грошей. А що є простішим, підійшов до банкомата – зняв готівку, використав термінал для оплати товару, послуг, або ж поповнив рахунок. І це невеликий перелік операцій в системі електронних платежів (приймання, передачі, обробки та захисту інформації про рух коштів).
У всьому світі (і Україна далеко не остання в цьому напрямку країна) розвиток платіжних систем характеризується поступовим звуженням сфери використання готівки та паперових платіжних документів, переходом до нових платіжних інструментів і сучасних технологій. Тому, електронні гроші широко залучаються до обігу і стають важливим інструментом фінансової інфраструктури економічно розвинених країн. Прогрес швидко входить в життя бізнесу, поліпшує банківську діяльність, торгівлю, сферу послуг, пошту, громадське харчування, аптеки, інші суб’єкти, які на сьогодні здійснюють господарські операції саме через платіжні системи, використовуючи електронні гроші.
Як, бачите, гроші видозмінились, набули інших форм, розрахунків, але значення та ролі не змінили. Їх придумали ми як засіб обігу, міри вартості, платежів, накопичення, але вони призначені саме для служіння людству, тож нехай виконують лише призначені їм функції, та виступають мірою добра та благочинності…