Життя навколо крутиться за законами всесвіту… Але є миті, коли після втрати близьких найменше сил залишається на пошук законів про вступ у права спадкоємців. Тоді й виникають запитання: що робити?..., куди звернутись?....., хто підкаже?...., а тут ще й податки! Як правило, саме про податки після отримання спадку хочеться думати найменше!
Перш за все, варто сказати, що всі дії, пов’язані з оформлення спадщини, проводить державна нотаріальна контора за місцем прописки померлої людини або за місцем знаходження майна або більшої його частини. Часом відкриття спадщини, згідно з Цивільним кодексом України, вважається день смерті спадкодавця. Місцем відкриття спадщини визнається останнє місце проживання спадкодавця, а якщо воно невідоме - місце знаходження майна або сновної його частини.
Діючим законодавством України передбачено дві підстави набуття права на спадкове майно:
У тому випадку, якщо спадкування відбувається за законом, то все майно має розподілятися між спадкоємцями 1-ї – 5-ї черги. Проте, кожна особа, яка є дієздатною, має право все власне майно або ж якусь його частину залишити за заповітом одній або декільком особам, при тому, як тим які входять, так і тим особам, які не входять до числа спадкоємців за законом.
Однак слід пам’ятати, що незалежно від наявності або відсутності заповіту непрацездатні повнолітні, а також неповнолітні діти, непрацездатні батьки, а також чоловік спадкодавця отримують у спадок половину від тієї частини, яка при спадкуванні згідно із Законом їм би належала.
Для прийняття спадщини особам знадобляться наступні документи:
1. Заповіт (якщо є на руках у спадкоємця).
2. Свідоцтво про шлюб (при необхідності).
3. Свідоцтво про народження (при необхідності).
4. Свідоцтво про смерть спадкодавця.
5. Паспорт спадкоємця.
6. Ідентифікаційний код (+ ксерокопія коду) спадкоємця.
7. Правовстановлюючі документи на спадкове майно.
8. Довідка-характеристика на спадкове майно (після першого відвідування нотаріальної контори, нотаріус дає запит).
9. Довідка з організації-балансоутримувача про те, де була прописана померла людина.
Спадкоємець до закінчення 6-ти міс. від того дня, в який помер спадкодавець, повинен подати відповідну заяву щодо вступу його в спадщину. Саме на підставі цієї заяви після закінчення 6-ти місяців, починаючи з дати відкриття спадщини, якщо між ним та іншими громадянами не виникло ніяких суперечок щодо цього питання, державною нотаріальною конторою має видатися свідоцтво про спадщину.
Оскільки за рахунок отриманої спадщини особа збільшує власний актив, то постає питання за що саме слід сплатити податок?
Законодавець на разі визначив наступне майно, яке підлягає оподаткуванню:
Відповідальність за перерахунок суми податку на спадщину, покладається на спадкоємців.Нотаріус, який видає свідоцтво про право на спадщину – це не податковий агент! Він повинен лише в обов'язковому порядку проінформувати податкові органи щодо факту видачі такого свідоцтва.
Сплата такого податку проводиться на підставі платіжного повідомлення, яке повинно бути вручено платнику податків податковим органом. При цьому, термін сплати цього податку не повинен перевищувати три місяці з дати вручення повідомлення.
Суму доходу у формі вартості всього успадкованого майна спадкоємець обов'язково повинен включати в загальний його річний дохід та відображати у своїй податковій декларації про доходи та майновий стан, отриманих за рік. Ця декларація подається кожним громадянином України до першого травня того року, який є наступним за звітним роком.
Відповідальність за грамотність заповнення декларації лежить виключно на тій особі, яка її заповнює. Відповідно, якщо є які-небудь сумніви при заповненні цієї декларації, то потрібно обов'язково звернутися за кваліфікованою допомогою до співробітників податкової служби, в яку подається декларація.
При сплаті податку слід визначити ставку, за якою особа має сплатити податок.
Згідно вимог чинного законодавства України до спадщини сьогодні застосовуються 3 види ставок:
В даному випадку йдеться не про громадянство спадкодавця. Резидентом української держави вважається фізична особа, яка має місце проживання в Україні, при тому, не менше 183 днів з дати приїзду/від'їзду включно протягом усього податкового року.
Слід зазначити, що уникнути сплати податку спадкоємцю не вдасться. Це пов’язано з тим, що відомості про те, що особа отримала спадкове майно, у той же день, коли особа оформляє майно у нотаріуса, останній повідомляє податкові органи. Крім того, слід враховувати той факт, що за несплату податку чинне сьогодні законодавство України передбачає штрафи в таких розмірах:
У разі ж, якщо особа не сплатить податок у строк визначений Податковим Кодексом України ( до 1 травня), то на наступний день після закінчення граничного строку його сплати на адресу проживання особи, яка отримала спадкове майно, буде направлена перша податкова вимога, а після закінчення 30-ти днів йому відправлять другу таку вимогу. Слід пам’ятати ще про сплату пені та штрафу.
Будьте пильні!