Самі по собі ідеї цінні, але будь-яка ідея в кінці-кінців тільки ідея.
Завдання в тому, щоб реалізувати її практично.
(Генрі Форд)
У чому секрет народження ідеї, здатної перевернути свідомість, науку, дати поштовх до розвитку бізнесу, творчості, до винаходу чогось нового і т.д. Виявлення ідеї – це тільки доля обраних? А може, навчитися генерувати ідеї теж можливо? Чому б і ні. Ось кілька порад.
1. Найцікавіші і вдалі ідеї приходять, якщо людина віддана улюбленій справі, нескінченно працьовита, постійно цікавиться новинами щодо своєї діяльності або досліджень, багато читає, постійно розвивається. І дуже часто при дотриманні цих умов кращі ідеї можуть народитися і не під час роботи, а на відпочинку, вночі, уві сні, і в інших найнесподіваніших ситуаціях.
2. Не забувайте закон діалектики: кількість завжди переходить в якість. Нобелівський лауреат Лайнус Карл Полінг так сформулював в одному реченні цю стратегію: „Кращий спосіб придумати хорошу ідею – придумати безліч ідей”.
3. Крім ідей, підготовлених наполегливою працею, є й ідеї, що витають в інформаційному полі (можна це називати по-різному, але вчені приходять до висновку, що таке є), іноді їх називають „ідеями згори”. Багато геніальних поетів, музикантів, вчених стверджували, що часто вони відчували себе тільки „приймачами” ідей. Серед них Нікола Тесла, ідеями якого до цих пір живе сучасна наука. Але як би не з'являлися ідеї, будьте готовими їх зараз же зафіксувати (у блокноті, на диктофон, і т.п.), не відкладаючи це на потім.
4. Не варто думати, що продуктивні ідеї народжуються тільки у виняткових або геніальних головах. Будь-хто може набути цю здатність: мислити оригінально, творчо, нестандартно – якщо тільки цього захотіти. А хто визначає: хто є хто? Може, цей геній – Ви? Звичайно, Ви!
Як народжуються ідеї?
5. Уміння бачити в повсякденному нашому житті відомі явища і по-новому їх „зв'язувати” і осмислювати можуть призвести до відкриттів або до продуктивних ідей. Наприклад, один бізнесмен згадує історію створення холодильних контейнерів за принципом зберігання меду бджолами у вуликах. А Гутенберг, створюючи рухому літеру, з'єднав 2 ідеї – верстата для карбування монет і виноградного преса. Так що, вмійте спостерігати і побачите.
6. Не треба лякатися найнеймовірніших і, на перший погляд, найфантастичніших ідей. Колись ідеї Ціолковського здавалися фантастичними, а сьогодні польоти в космос і орбітальні комплекси вже мало кого дивують, точно так само, як підводний човен капітана Немо Жюль Верна і ракета, що доставила „перших людей” на Місяць, Г. Уеллса.
7. Постійно підтримуйте в собі допитливість, сприйнятливість свого розуму, будьте готовими змінювати свою думку, якщо відомі факти раптом виявляться невірними, старайтеся знайти нові грані відомих вам явищ, заглянути всередину них. Адже і обертання Сонця навколо Землі було колись для всіх само собою зрозумілим, але не для Коперника.
8. Уміння задавати питання, в т.ч. і навідні, неодмінно приведуть вас до нової ідеї. Що, коли, навіщо і чому було створено і саме так, а ніяк по-іншому? Хто, де, коли, як і навіщо робить те чи те? Чому і що не працює в вашому проекті? Що, навіщо, як треба міняти? Тільки необхідно ще й терпіння, щоб знайти відповіді на всі ці питання.
9. Маючи широкий кругозір і різнобічні інтереси, простіше орієнтуватися в найрізноманітніших сферах життя (і не тільки розшириться простір пошуку ідей, а й ступінь оригінального рішення стане вищим). Безперервна освіта, освоєння нових знань і навичок стимулює бажання знати ще більше і не зациклюватися на одній сфері життя, пробуджує інтерес до подальшого розвитку. І тут найкращий помічник – читання різноманітної літератури.
10. У народі кажуть: „Одна голова – добре, а дві краще”. Може, не випадково популярні „мозкові штурми”, коли енну кількість присутніх висловлювали найнеймовірніші ідеї щодо вирішення проблеми, а потім зі списку вибиралися найпродуктивніші. Метод виправдав себе – ідеї народжувалися і працювали. Такі обговорення не тільки збільшують кількість пропонованих ідей, але розглядають проблему з різних боків.
11. Намагайтеся залишатися на „вершині” знань і досягнень у своїй галузі, адже „неминучі”, прогнозовані відкриття і ідеї ближче до того, хто до них готується і йде їм назустріч. Треба тільки дізнатися і „зачепити” народжену ідею, вчасно розпізнати її, інакше вона може пройти мимо.
12. Щоб збільшити кількість нових ідей, можна використовувати ментальні карти (Mind Map). (Це нагадує дерево цілей). Цей спосіб змушує звернути увагу на не помічені раніше вами речі і є дуже ефективним.
13. Будьте готовими до тимчасових невдач і спадів у появі ідей. Не хвилюйтеся, якщо кілька днів не принесуть жодної цінної думки, шукайте нові шляхи, не опускайте рук, йдіть вперед. Але будьте готовими і до чергового, часом раптового шквалу ідей, зумійте ними скористатися.
14. Спробуйте звичні справи виконувати інакше. Різноманіття ситуацій, зустрічей з новими людьми, відкриття нових місць та інтересів, зміна звичних занять і пріоритетів на протилежні – все це допоможе вашому розуму створити нові асоціації і ходи, адаптуватися до змін та інновацій, вийти за грань звичної реальності, стати більш лояльними і гнучкими.
15. Не забувайте, що подяка за ідею, позитивні емоції і почуття – відмінні стимулятори для пошуку і створення нових ідей. Таке ставлення до ідеї нагадує придбаний рефлекс в біології: позитив народжує бажання повторення його, пошуку нових ідей. У такому житті не доведеться нудьгувати – адже попереду постійно невідомий, захоплюючий і вабливий світ нових ідей.