Творчість людині потрібна кожного дня - як у професійній діяльності та спілкуванні, так і в повсякденному житті. Значною мірою саме творчість сприяє успішній діяльності та здобутку максимального результату праці. До того ж, творча людина є більш привабливою в спілкуванні та перебуває у постійному пошуку та відкритості до нового досвіду, що неодмінно веде до розвитку особистості.
Творчістьу будь-яких виявленнях — це складний сплав усвідомлених дій, чіткого розрахунку та інтуїтивних прозрінь.
Поняття творчості і креативностіпов’язані із суспільно значущою творчою активністю людини, проте в основі першого лежить процес (діяльність) та результат (що дає можливість багатьом дослідникам говорити про креативний процес та креативний продукт), а в основі другого – суб’єкт та його властивості (тобто – креативна особистість).
У перекладі з англійської «creative» — це творчий, з латинської «creatio» — створення. Креативність має український еквівалент і перекладається як “творчісність”, тобто відображає творчі прагнення і можливості людини.
Творчість– це природна функція мозку, яка проявляється і реалізується в діяльності в міру наявності спеціальних здібностей до тієї чи іншої конкретної діяльності.
Феномен творчості зумовлений багатьма факторами, але безумовно значну роль відіграє розвиток здібностей. Природжені, або природні задатки лише в процесі діяльності розвиваються і формуються у здібності, що дозволяють творчо ставитися до діяльності. А це означає – здатність не просто відтворювати той або інший продукт, а створювати новий продукт або відтворювати продукт новими засобами. Індивід, який має здібності і ставиться творчо до діяльності, формується в творчу особистість. Звичайно ця схема спрощена. Процес формування творчої особистості значно складніший і залежить не тільки від рівня та якості природжених задатків. Творчий розвиток особистості – процес індивідуальний.
Дослідженнями встановлено, що при спеціальній обдарованості (образотворчій, музичній, технічній і т.д.) нерідко IQ та загальні академічні здібності не є високими. Головну роль тут відіграють спеціальні здібності людини, її вроджені задатки, нахили та потреби. А при спеціальній творчій обдарованості сюди ще й слід додати наявність креативності.
Здібності – це індивідуальні властивості особистості, що є суб'єктивними умовами успішного здійснення певного роду діяльності. Здібності не зводяться до наявних в індивіда знань, умінь, навичок. Вони виявляються у швидкості, глибині і міцності оволодіння способами і прийомами деякої діяльності та є внутрішніми психічними регуляторами.
Розрізняють ознаки основних типів спеціальної обдарованості у людини. Отож, як розпізнати обдарованість у дитини?
Інтелектуальні здібності проявляються, коли дитина:
Художні здібності присутні, коли:
Дитина має музичні здібності, якщо:
Дитина володіє технічними здібностями, коли:
Ваша дитина має літературні здібності, якщо:
Артистичні здібності виявляються, коли дитина:
Спортивні здібності проявляються у дитини, що:
ЗНАЧЕННЯ КРЕАТИВНОСТІ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ
Ми живемо у динамічному світі, що дуже швидко змінюється. Ці зміни стосуються усіх сфер нашого буття: техніки, що нас оточує, політики, яку проводять світові держави, цінностей, на які орієнтуються люди. Наше життя стало безперервним процесом адаптації, і саме від адаптаційного потенціалу особистості у значній мірі залежать її успіх та можливості самореалізації.
Актуальність креативності у наш час очевидна, вона всюди: і в анкеті з працевлаштування, і в реалізації ваших планів, і в кар'єрному зростанні, і в творчій самореалізації, і в культурі цивілізації, і в нестримному русі прогресу.
Як розвинути власний креативний потенціал?
Креативність, всупереч поширеній думці, потрібна не лише письменникам і художникам. Не зашкодить вона будь-якому співробітникові, яку б посаду він не обіймав – адже завжди знайдуться справи, до яких можна прикласти фантазію. Як же розвинути в собі креативність?
Для будь-якої творчості, - необхідним є певний ступінь обдарованості і відповідне виховання, що створює навички в роботі. Останнє розвиває схильність в бік виявлення природних обдарувань, завдяки чому, в кінці виникає майже непереборне прагнення до творчої діяльності.
Людина використовує всього 3-5% можливостей свого мозку. А 95% не діє. Збільшення потужності мозку на 1%, дозволить вам стати розумнішими, на 20%.
Якщо не виділяти часу для творчості, ви навряд чи зумієте реалізувати свій креативний потенціал.
Техніки креативності
1. Насамперед погляньте на світ навколо себе. Ваш будинок і робоче місце є віддзеркаленням Вашої особистості. Проаналізуйте, як Ви могли б описати себе, якби були сторонньою людиною і побували у себе вдома і на роботі? Подумайте про свої хобі, про те, чим Вам подобається займатися. Ваше завдання – дізнатися про себе більше нового і повірити, що Вашій натурі властива креативність.
2. Сформулюйте проблему навпаки. Можна сформулювати проблему навпаки, помінявши позитивне твердження на негативне. Наприклад, якщо Ви маєте справу з сюжетом «робота з клієнтами», спробуйте представити сценарій найгіршого обслуговування клієнтів. Якщо Ви зазнаєте труднощів з пошуком нестандартних ідей, подібні несподівані повороти ракурсу виявляться дуже корисними і допоможуть Вам оволодіти покроковим процесом їх розробки. Дана техніка автоматично змусить вас відмовитися від критичної оцінки і дозволить побачити нові комбінації ідей.
3. Брейнстормінг (мозковий штурм). Мозковий штурм - популярний метод висування творчих ідей упроцесі розв'язування наукової чи технічної проблеми, сеанси якого стимулюють творче мислення. Сеанс мозкового штурму здійснюється в два етапи. На першому допускається (й навіть заохочується) висування навіть безглуздих, як на перший погляд ідей, що їх записують всі без винятку за принципом: що більше ідей, то краще. Критикувати висловлені ідеї забороняється, тому що передчасне оцінювання ідей може вбити творчий ентузіазм, особливо у неспеціалістів. Допускається уточнення та комбінування ідей.
На другому етапі всі висунуті ідеї уважно вивчає модератор (ведучий) разом з учасниками й оцінює за важливістю, реальністю реалізації, за існуючими ресурсами або іншими критеріями. Більшу частину висловлених пропозицій відкидають, а ті ідеї, які найбільшою мірою відповідають усім критеріям, передають на розробку і впровадження у виробництво.
Ефективність методу «мозкового штурмування» зменшується, якщо в групі є сильна особа, що домінує над іншими, якщо недостатня кваліфікація учасників або якщо їх дуже багато.
4. Майнд-меп (Карти розуму)
Карти розуму– діаграма, на якій відображають слова, ідеї, завдання, або інші елементи, розташовані радіально навколо основного слова або ідеї. Використовуються для генерування, відображення, структурування та класифікації ідей, і в якості допоміжного засобу під час навчання, організації, розв'язання проблеми, прийняття рішень та написання документів.
Елементи розташовуються в інтуїтивному порядку, відповідно до їхньої важливості, і організовуються в групи, гілки, або окремі площини. Узагальнене графічне представлення семантичної структури інформації під час отримання знань може допомагати пригадувати вже отримані знання.
5. Техніка «Шість Капелюхів» (Six thinking hats) використовується для розгляду проблеми з шести різних точок зору. Учасники дискусії мислять по-різному подумки вдягнувши кожну з шести шапок: білу - аналітичне мислення, червону - емоційне мислення, чорну - критичне мислення, жовту - оптимістичне мислення, зелену - творче мислення, синю - мислення у великій перспективі. У метафоричному розумінні, вдягаючи кожну з шапок, людина може поглянути на проблему з декількох точок зору і тим розкрити та розширити її сприйняття.
Як знайти свій творчий шлях?
Відповіді на це запитання можете знайти тільки ви. Для цього ви можете скористатися наступним алгоритмом.
Інструкція:
1. Намалюйте таблицю з трьох стовпців. У першому напишіть, якою діяльністю вам безумовно не подобається займатися. Іноді знайти відповіді вдається не так швидко, тому дайте собі час, але слідкуйте, щоб не впасти в перелічення дрібниць.
Наприклад, не люблю багато писати або втомлююсь від розмов. У другій колонці напишіть ті дії, що вам приносять задоволення. Коли список буде досить повним, оцініть справи за ступенем привабливості. Присвойте їм відповідні місця. А тепер поруч складіть ще один рейтинг - своїх умінь і талантів. Було б дуже добре, щоб частина цього списку збігалася хоча б з частиною другою колонки. Спочатку можна писати в тому порядку, в якому навички будуть приходити на думку. А потім теж поруч поставити оцінки, наскільки добре у вас виходить ця справа.
2. Проаналізуйте ситуацію. Подивіться на ті пункти другого і третього стовпців, які мають кращі показники. А тепер закрийте очі і помрійте. Розслабтеся і постарайтеся повністю абстрагуватися від негативу і проблем. І уявіть, що ви хотіли б робити. Просто пустіть думки вільно текти. Але не забувайте фіксувати всі ідеї, які приходять до вас в голову.
3. Критика власних ідей гальмує вашу творчість, тому при перших критичних думках скажіть собі: «СТОП!». Налаштуйтесь до позитиву стосовно ваших ідей.. Дайте можливість вашому мисленню зосередитись над тим, як можна ваші ідеї реалізувати Щоб ваша творчість приносила вам не тільки задоволення, подумайте:
- Кому ваші ідеї можуть стати в нагоді?
- Як їх можна продати?
- Що потрібно зробити, щоб вони стали привабливим товаром?
Творчість - це не лише натхнення та ідеї, а й практичні навички, що дозволяють їх реалізувати. Тому проаналізуйте, яких знань вам не вистачає. Якими додатковими навичками вам варто опанувати, щоб досягти досконалості?
4. Добре, коли людина ставить собі за правило міркувати над своїми ідеями регулярно. Пам’ятайте, що робити це потрібно максимально цілеспрямовано. Думаючи про те, що ви хочете створити не забувайте про позитивне мислення, вміння бачити в проблемах лише питання, на які потрібно знайти відповідь. І успіх до вас обов’язково прийде!