Закони Всесвіту не змінити. Та люди, які вважають себе удачливими, часто володіють певним набором якостей. Але як скористатися цим, щоб згенерувати своє власне везіння?
Чотири види удачі
Дослідник Джеймс Остін в своїй книзі «Chase, Chance, andCreativity: TheLuckyArtofNovelty» пише про 4 види удачі:
1. Абсолютно байдужа, на яку вплинути неможливо.
2. Певні прості дії розкручують маховик, привносять випадкові ідеї, які зіштовхуються в випадкових комбінаціях. Ви зіштовхуєте їх одне з одним і так виникають «щасливі випадковості». Так трапляється у людей, які часто пробують щось нове – тому що вони часто експериментують. Це типаж вченого в лабораторії.
3. Є деяка потенційна можливість, яку ніхто не помічає, крім однієї людини, що завдяки своїм унікальним особливостям помічає її і вловлює її значимість. Ця удача – результат вашого попереднього досвіду і знань, спогадів, нового перетину старих ідей.
4. Особливий та індивідуальний підхід до експериментування. Це ваш особистий погляд на життя, маса життєвого досвіду і особливий спосіб життя разом складаються в такого виду удачу. Вона рідкісна та непередбачувана.
Жоден з цих типів удачі неможливо контролювати. Однак в основі кожного – ключовий інгредієнт: доступність різноманітних ідей та досвіду. Пробуйте щось нове і запам’ятовуйте це. Слідуйте інтуїції і користуйтеся своїми власними «фішками» і дивацтвами.
Залиште в житті простір для прозрінь.
Чим більше гнучкий ваш графік, тим більший цей простір. Спробуйте кожен день тасувати між собою роботу, фізичні вправи і соціальне життя. Якщо у вас нема гнучкості, що дає час для хобі, для пізнання чогось нового, то у вас, відповідно, менше потенціалу для везіння.
Розширяйте простір між тим, що ви зобов’язані зробити, і тим, чим ви можете зайнятися. Це потребує часу і ретельності – можливо, для цього потрібно буде принципово нова структура і графік життя, - але ця праця окупиться.
Періодично порушуйте свій графік.
Наше життя крутиться навколо рутинних правил і звичок. І вони, звичайно, допомагають підвищити продуктивність. Але щоб бути удачливим, варто час від часу порушувати ці правила. Це дає нам нові враження. Психолог Річард Вайзмен пише:
«Невдачливі люди – це часто раби рутини. Вони схильні ходити одним і тим же маршрутом на роботу і назад, розмовляють на вечірках чи інших заходах з людьми одного і того ж типу. Навпаки ж, багато удачливих людей намагаються внести в життя різноманітність». Один чоловік розповідав, на приклад, як він до прибуття на вечірку задумував певний колір, а потім знайомився тільки з тими людьми, що були одягнені в такій гамі. Така поведінка підвищує вірогідність, що ви наштовхнетесь на якісь нові вдалі можливості.
Поспілкуйтесь на вечірці з кимсь новим. Візьміть незнайомий журнал. Зайдіть в новий магазин чи ресторан. Якщо у вас вихідний, вилазьте з піжами і йдіть на вулицю.
Підвищуйте випадковість – допускайте маленькі ризики.
Удача визначається вірогідністю. Не граючи, не можна виграти. Письменник Франс Йохансон порівнює везіння зі ставками в азартних іграх. Він рекомендує робити маленькі, осмислені ставки на ті чи інші позитивні результати. Тут 2 важливі змінні: потенціал проекту, на який ви ставите (чим більш цінні і рідкісні ваші ставки, тим вища вірогідність успіху), і, власне, фактор непередбачуваності.
Виходячи з цього, має сенс створювати деякий потік побічних проектів і занять – це єдине, що ви тут можете контролювати. Тобто, чим більше сієш, тим більше може прорости, і, як наслідок, більший і різноманітніший врожай можна зібрати. Йохансон виділяє час для бесід за кавою без якої-небудь конкретної причини, незалежно від того, наскільки він зайнятий. Бажаєте, щоб вам більше пощастило в коханні – більше балакайте з незнайомцями. Ходіть на заходи , які здаються вам несподіваними – це може допомогти вашій кар’єрі. Вносьте невеликі зміни у свою дієту.
Почитайте сайти чи форуми, які ви зазвичай не читаєте. Це може не принести ніякого результату. Але може і принести щось чудесне. Врешті, керуйтеся тим, що просто цікаво. Захоплення Стіва Джобса графікою дозволило створити красиві комп’ютерні шрифти, які так сподобались людям.