Реальністю сьогодення стало у суспільстві формування військової психології, військової медицини та вдосконалення захисту прав мобілізованих військовослужбовців України, надання соціальних гарантій родинам учасників АТО.
Ми всі стали учасниками військових дій з власної волі чи під впливом обставин. Тож, надаючи психологічну підтримку військовослужбовцям та їх родинам, медичну допомогу на території АТО і за межами, виконуючи юридично-консультаційну роботу, ми всі прагнемо подолати спільну тривогу та розділити втрати ”переселенців”, військових, родин, які перебувають в очікуванні позитивних змін.
Робота з вище переліченими категоріями населення під час тренінгів, які проводимо спільно з Державною службою зайнятості вказала нам на потребу забезпечувати постійну психологічну підтримку та давати відповіді на багато запитань юридичного спрямування. Тож, деякі з найбільш актуальних:
Що таке мобілізація? Хто належить до категорії військовозобов’язаних в Україні?
Захист суверенітету і територіальної цілісності України є справою всього Українського народу. Порядок проведення мобілізації регулюється Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, Законом України “Про військовий обов’язок і військову службу” та іншими нормативно-правовими актами України.
Мобілізація триває у термін визначений Указом Президента України.
Її термін встановлений 45 діб, та полягає в проведенні комплексу заходів планомірного переведення Збройних Сил України, інших військових формувань на організацію і штати воєнного часу.
Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Тому в цей час на протязі 45 діб місцевими органами державної влади через військові комісаріати здійснюється призов військовозобов’язаних та техніки національної економіки для доукомплектування військових частин Збройних Сил України та інших військових формувань до штатів воєнного часу. Військовозобов’язані, які були призвані на військову службу під час мобілізації, в особливий період, набувають нового юридичного статусу – військовослужбовці, внаслідок чого на них розповсюджуються пільги, передбачені Законами України “Про військовий обов’язок і військову службу”, “Про соціальний і правовий статус військовослужбовців і членів їх сімей”, Кодексом законів про працю та іншими нормативно-правовими актами.
При цьому часткова мобілізації полягає в призові на військову службу військовозобов’язаних лише до визначених військових частин Збройних Сил України.
Часткова мобілізація може проводитися в окремих місцевостях держави, а також стосуватися певної частини національної економіки, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Закон України від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (зі змінами) “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” частина п’ята статті 22:
Призов громадян на військову службу(крім тих, що проходять службу у військовому резерві) під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють місцеві органи виконавчої влади через військові комісаріати (військовозобов'язаних Служби безпеки України – Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Резервістів на військову службу під час оголошення мобілізації призивають командири військових частин, в яких вони проходять службу у військовому резерві.
Закон України від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (зі змінами) “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” частина третя статті 22:
Під час мобілізації та переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на штати воєнного часу громадяни (крім тих, які проходять службу у військовому резерві) зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти військових комісаріатів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів (військовозобов'язані Служби безпеки України - керівників органів, де вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Резервісти зобов'язані з'явитися до військових частин у строки, визначені командирами військових частин, в яких вони проходять службу у військовому резерві.
Закон України від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (зі змінами) “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” частина перша статті 21:
Підприємства, установи і організації зобов'язані: сприяти військовим комісаріатам у їх роботі в мирний час та під час мобілізації; забезпечувати своєчасне прибуття працівників, які залучаються до виконання обов'язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою - п'ятою статті 22 цього Закону, на збірні пункти та до військових частин.
Не підлягають призову заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Закон України від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (зі змінами) “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” стаття 25:
1. Бронюванню підлягаютьвійськовозобов’язані, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі, якщо це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень).
2. Організація, порядок,обсяги та переліки посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України:
Військовозобов’язані, які досягли граничного терміну перебування в запасі, також не підлягають призову та виключаються з військового обліку у районних (міських) військових комісаріатах, а військовозобов'язані Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, крім того виключенню з військового обліку підлягають громадяни України, які: (стаття 37 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (зі змінами) “Про військовий обов’язок і військову службу”):
Закон України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (зі змінами) “Про військовий обов’язок і військову службу” Стаття 28. Розряди запасу та граничний вік перебування військовозобов'язаних у запасі:
1. Запас військовозобов'язаних поділяється на два розряди, що встановлюються залежно від віку військовозобов'язаних.
2. Військовозобов’язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком:
2) другий розряд - до 50 років.
3. Особи офіцерського складу, які перебувають у запасі, поділяються на розряди за віком:
2) другий розряд: молодший офіцерський склад - до 55 років; старший офіцерський склад: майор (капітан 3 рангу), підполковник (капітан 2 рангу) - до 55 років; полковник (капітан 1 рангу) - до 60 років; вищий офіцерський склад - до 65 років.
4.Граничний вік перебування в запасі другого розряду є граничним віком перебування в запасі та у військовому резерві.
5. Військовозобов’язані-жінки, незалежно від присвоєних їм військових звань, зараховуються до запасу другого розряду. Граничний вік перебування їх у запасі встановлюється 50 років.
Після переведення військових частин на організацію та штати воєнного часу, для призваних військовозобов’язаних розпочинається проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Звільнення (демобілізація) військовослужбовців, призваних на військову службу під час мобілізації, в особливий період, може бути здійснене, за умови стабілізації воєнно-політичної обстановки навколо України, після оголошення рішення Президента України про демобілізацію, час та порядок якої буде визначено відповідним Указом Президента України, демобілізація буде проведена поетапно на протязі певного часу.
Закон України від 21.10.1993 № 3543-ХІІ (зі змінами) “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” абзац шостий статті 1:
Демобілізація – комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту – на організацію і штати мирного часу.
У відповідності до частини десятої статті 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (зі змінами) “Про військовий обов’язок і військову службу” громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
Висновок: впевнено можу сказати, що закон про мобілізацію, як і решту законів, прочитала невелика частина військовослужбовців, тож наше завдання при здійсненні волонтерської діяльності наполегливо створювати інформаційне поле для усіх мобілізованих до військової служби та надавати допомогу в роз’ясненні і оформленні відповідних документів їх родинам.