Поїхати за кордон сьогодні – це ніби підвищити статусність в суспільстві. Хоча більшої актуальності для закарпатців, наприклад, певно все ж має наявність другого паспорта (паспорта громадянина іншої держави), проте спрощення у візовому режимі з Європою сьогодні дуже важливо.
У Верховній Раді України 22 березня цього року народні депутати України проголосували документ, згідно якого збільшується перелік категорій громадян, що можуть отримати багаторазову візу для виїзду за кордон у напрямку Європейського Союзу.
Через місяць, у квітні, Європейський Союз ратифікував Угоду про спрощений порядок видачі віз громадянам України, а в травні цю Угоду прийняла і затвердила Рада Міністрів Європи.
Від сьогоднішнього дня, з 1 липня, Угода про спрощений візовий режим для громадян України набула чинності. Сторони виконали технічні процедури для того, щоб такий процес став можливим.
Звісно, спрощена процедура у видачі віз зачепить не всіх, і не однаковим чином.
Серед переліку категорій громадян, що мають право на спрощення у видачі віз такі особи:
- члени органів державної влади та органів місцевого самоврядування, особи Конституційного суду та Верховного суду, прокурори та їх заступники, якщо вони не звільнені від необхідності отримання віз;
- водії, що здійснюють міжнародні вантажні та пасажирські перевезення;
- журналісти і члени технічного персоналу, які їх супроводжують;
- учасники офіційних програм обміну за організації муніципалітетів двох сторін;
- близькі родичі (один із подружжя, діти, батьки, дідусі та бабусі, онуки, які відвідують громадян України, що проживають на території держав ЄС, або громадян ЄС);
- особи, які їдуть до ЄС з метою лікування;
- члени громадських організацій з метою навчання, участі в конференціях, симпозіумах, семінарах;
- учасники міжнародних виставок;
- члени релігійних організацій;
- учасники офіційних програм Європейського Союзу з прикордонної співпраці.
Згідно Угоди, ми маємо можливість виготовити багаторазову візу терміном до 5-ти років.
Зокрема, "мультивізу" на 5 років можуть отримати: згадувані вище державні службовці (якщо вони не звільнені від необхідності виготовлення візи), один із подружжя, діти у віці до 21 року, які мають дійсний дозвіл на проживання на території держави-сусіда з ЄС, громадяни ЄС, підприємці, представники суб’єктів господарювання, що постійно відвідують держави-члени ЄС.
Терміном на 1 рік консульство виготовляє візи для водіїв на міжнародні пасажирські чи вантажні перевезення, членам бригад поїздів у міжнародних поїздах, особам для участі в заходах культурного, творчого, спортивного спрямування та особам, що їх супроводжують, представники громадських організацій, що постійно відвідують країни-члени ЄС, учасникам офіційних програм з інтернаціонального співробітництва.
Є одна умова, при якій ми можемо використовувати спрощений процес для виготовлення візи згідно Угоди – особа, яка подає документи на виготовлення візи, протягом минулого року отримала мінімум одну візу та використала її відповідно до законів держави Євросоюзу стосовно в’їзду та перебування на її території.
Окрім чіткого терміну виготовлення віз для перерахованих категорій громадян Угода встановлює можливість термінового оформлення віз (3 доби) особам, що проживають далеко від місця подачі візового клопотання при умові сплати ними термінового консульського збору – 70 євро.
Для осіб, які користуються біометричними службовими паспортами, вводиться безвізовий режим поїздок для громадян України на період до 90 днів.
Рішення стосовно отримання візи приймається протягом 10-и календарних днів від дати одержання повного пакету документів. У разі необхідності проведення детальнішої перевірки цей термін може бути продовжено до 30 календарних днів.
За звичайного терміну розгляду візових заяв (10 календарних днів) консульський збір за візу не сплачують вище наведені категорії аплікантів, а також школярі та студенти вищих учбових закладів, аспіранти та вчителі, які їх супроводжують (якщо метою подорожі є освітня підготовка чи навчання).
Загальна вимога щодо особистої явки для подання заяви на оформлення візи та супровідних документів залишатиметься без змін.
Визначено фіксований розмір консульського збору для всіх типів Шенґенської візи — 35 євро. Може стягуватись більший тариф за оформлення термінових віз.