Останнім часом все більше і більше людей цікавиться таким поняттям, як заповіт. У 2012 році, я як повірена особа займалася справою про прийняття спадщини за заповітом і стикнулася з цими питаннями в сучасних умовах нашого життя. Питання не просте і має підводні грифи. Час непередбачений і наскільки все тече, все міняється, що ми навіть і уяви не маємо. І крім того на жаль життя не йде, а летить. Кожна розумна людина ставить собі запитання, а що буде з усім моїм майном після мене, або має потаємні бажання. Але дай Вам Боже щоб насолода життя була якомога довгою для кожного із Вас.
В цій статті я зупинюся на деяких питаннях такого поняття, як заповіт. Перш за все – це юридичний документ і звертаю Вашу увагу на правильність свідчень і відповідність їх документам. Ці документи складають люди, і на превелику шкоду вони роблять помилки,а відповідальність не несуть. Будь - який правочин любить точність і відповідність, у разі будь – яких розбіжностей у Вас будуть великі проблеми! Тому при здійсненні будь – яких правочинів особисто перевіряйте і звіряйте кожну літеру, кожне слово, крапку, кому! Це дуже важливо для кожної сторони.
Хто має право на складання заповіту? У своєму розумінні заповіт – це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. А тому з визначення виходить, що скласти заповіт може тільки людина. Складання заповіту через представника не допускається. Організація, фірма, громадська організація, будь – який орган і т.д. не можуть скласти заповіт. Крім того, фізична особа (людина) повинна володіти повною дієздатністю, мати здібність розуміти значення своїх дій і можливість ними керувати.
Заповідач має право:
Призначити спадкоємця чи спадкоємців незалежно від наявності родинних, чи сімейних з ними зв’язків. Позбути права на спадок будь – кого із спадкоємців по закону. Скласти заповіт на весь спадок, або визначений обсяг спадку. Скласти відмову. Зобов’язати спадкоємця виконати визначені дії немайнового характеру. Установити земельний чи майновий сервітут. У будь – який час відмінити заповіт. Внести зміни чи скласти новий. Але у своїх правах заповідач не повністю безмежний. Існує таке поняття як обов’язкова доля у спадку, яке обмежує, або краще сказати обрізає його види заповіту. І виходить, що воля заповідача виконується не в повному обсязі. Закон передбачив ситуацію, коли по волі заповідача, можуть постраждати відповідні групи людей і став на їх захист. Існують визначені особи, які гарантовано отримають частку у спадку навіть якщо заповідач їх не вказав у заповіті, або позбавив частки у спадку. Це: неповнолітні діти, повнолітні, але непрацездатні діти, непрацездатні батьки і непрацездатна дружина, чи чоловік. У цьому випадку вони отримають половину того спадку, який би вони успадкували по закону.
Заповіт складається тільки у письмовій формі і посвідчується відповідною посадовою особою. Заповіт з умовою передбачає для спадкоємців визначені умови, з моменту виконання у спадкоємців з’являється право на спадок. Заповіт може бути складений однією особою, або подружжям,але лише на ту частину майна, яка є їх спільною власністю. У цьому випадку спільна частка майна переходить іншому, який пережив першого. За життя вони мають право відмовитися від такої спільної частки. Заповідач може скласти таємний заповіт, зміст якого стане відомий лише після смерті.
Яка форма заповіту? Заповіт складається, як я вже зазначила, тільки у письмовій формі. В ньому обов’язково має бути вказано місце та час його складання. Особистий підпис заповідача. Закон передбачає підписати заповіт іншій особі, якій заповідач дав на це довіреність. Будь-який заповіт підлягає державній реєстрації у Спадкоємному реєстрі. Складений заповіт підлягає обов’язковому посвідченню. Посвідчення здійснюється визначеними особами, а саме:
- нотаріусом (і тільки нотаріус посвідчує і оголошує секретні заповіти);
- уповноваженою особою відповідного відділу органів місцевого самоврядування (у населених пунктах де не має нотаріуса);
- головним лікарем, заступником головного лікаря, черговим лікарем, начальником шпиталю, директором чи головним лікарем будинку - пристарілих;
- капітаном судна, яке ходить під прапором України;
- начальником експедиції;
- командиром, начальником військової частини, об’єднання;
- начальником місця позбавлення волі;
- начальником слідчого ізолятору.
Всі заповіти посвідчені не нотаріусом прирівнюються до заповітів,які посвідчуються нотаріусом, але вони посвідчуються у присутності свідків. Свідки повинні мати повну дієздатність. Свідками не можуть бути нотаріуси, або інші особи які посвідчують заповіт, спадкоємці з цього заповіту близькі родичі та члени сім’ї спадкоємців, а також особи які не можуть прочитати чи підписати заповіт.
Сільська місцевість – це сьогодні складно, є багато проблем. Секретарі сільських рад раніше мали повноваження посвідчувати заповіти. Сьогодні ситуація наступна: Верховна Рада України 16.10.2012 року прийняла законопроект №11047, яким дозволено сільським селищним радам оформляти спадок для сільських жителів. Але все не так просто! У реальному житті існує низка проблем. Закон не працює. Крім того Президент України ще не підписав цей законопроект і відповідно він не вступив в силу. У сільських та селищних радах на сьогодні не має фахівців, які могли б виконувати функції нотаріусів. У сільських та селищних радах на сьогодні не має доступу до інформації,яка міститься у Спадковому реєстрі. Документів для оформлення заповіту не стало менше і сільським жителям звісно їздити за ними треба до райцентрів, де можна познайомитися з нотаріусом. Тому на цей момент порядок діє старий. Я впевнена що сільські жителі не отримають право оформляти спадок через сільську раду, бо треба внести ще немало змін та доповнень до діючого законодавства. Поки все через нотаріуса.
Спадок, який не успадкований на протязі 6 місяців з моменту смерті заповідача, через рік може перейти в розпорядження будь - якої територіальної громади, тобто там де знаходиться нерухоме майно. Необхідність написання заповіту є актуальною. Написав заповіт, і розпорядившись своїм майном, Ви вирішите питання сварок і конфліктів, і орган місцевого самоврядування не зможе Вас виключити із Спадкового реєстру.