Самий ефективний та цікавий для саморозвитку в професії менеджера з персоналу вважається безпосереднє спостереження за кандидатом. Тут важливі всі способи подачі ним інформації про себе, свій психологічний та фізичний стан, відношення до людей, подій та речей: вербальна інформація, міміка, жести, його конгруентність.
Що насамперед цікаво буде знати роботодавцю? Чи буде працівник лояльним до організації? Чи буде він гарним виконавцем? Ступінь керованості? Який рівень стресостійкості кандидата? Суть в тому, щоб спрогнозувати поведінку кандидата в подальшому та зробити висновок: чи зможе кандидат працювати під вашим керівництвом, яке навантаження буде оптимальним для людини, які мотиви рухають кандидата вперед, чим можна стимулювати, а що може демотивувати.
Отже лояльність – здатність людини позитивно сприймати загальну політику та принципи організації, дотримуватись правил корпоративної культури. На співбесіду приходять кандидати, які апріорі не можуть бути лояльними, тому що вони ще не є часткою колективу. Згідно особливостей цього етапу працевлаштування, кандидат також оцінює інтерв`юера як представника компанії та компанію в цілому. Кандидат знаходиться на мотиваційному рівні «особиста вигода» або «особисті переконання». Рівень мотивації «почуття обов`язку» виховує компанія, і це буде значно пізніше, коли кандидат адаптується в колективі та оцінить переваги працевлаштування в конкретній організації. Але якщо на одному з попередніх місць роботи людина відчувала себе важливою часткою колективу, була вдячна керівництву, цінувала свою посаду, то ймовірність того, що кандидат у важливий момент поступиться власними інтересами заради інтересів колективу чи всієї компанії, збільшується.
Основні питання для діагностики лояльності:
- як ваша компанія відносилася до своїх співробітників?
- як ви оцінюєте порядок у вашій компанії?
- що було основною цінністю вашої компанії?
- що для вас означає ваша організація?
Питання допомагають оцінити відношення кандидата до попередньої організації. Як себе веде кандидат, відповідаючи на ці питання? Про позитивне відношення та здатність розділяти принципи компанії говорять: відкритий погляд – кандидат дивиться вам у вічі, не ховаючи погляд, відкриті жести – в горизонтальних площинах, руки-ноги не перехрещені, піднята голова. Про нещирість, роздратованість або розчарування кандидата свідчать такі жести: говорячи про компанію, кандидат опускає очі долу, опущена голова також підтвердить негатив, руки або ноги перехрещені, виставлені перед собою руки або предмети (сумка, чашка, папка тощо) – психологічний захист, жести в вертикальних площинах, «рубаючі» жести, кандидат береться за голову, тре повіки, вказівний палець - на підборідді біля губ, прикриває рот рукою, долоні були в полі зору інтерв'юера, раптом ховає під стіл або в кишені.
Керованість - потенційна якість суб'єктів, що дозволяє їм спільно ставити і досягати мети. Співробітник, що піддається впливу керівника, здатний бути гарним виконавцем, під час інтерв`ю мимо волі буде підстроюватися під інтерв`юера, віддзеркалювати його позу та жести, прислухатися, перепитувати незрозуміле, задавати уточнюючі питання. Схильність перебивати, невміння слухати, надмірна емоційність або обличчя-маска та відсутність адекватної реакції на ваші слова, бажання домінувати, демонстративність в поведінці, іронія чи сарказм, надмірна жестикуляція тощо – показники низької керованості кандидата. З таким працівником будете мати проблеми в майбутньому: надмірна ініціатива, «перетягування ковдри на себе», конфліктність, натягнуті стосунки в колективі і т.д.
Підходящі питання:
- Як ви ставитеся до попереднього керівника?
- Яким повинен бути ідеальний керівник та його стиль керування підлеглими?
- Ваше ставлення до критики, відмови? Наведіть приклади.
Стресостійкість - здатність зберігати холоднокровність і працездатність в умовах стресу, що виявляється в адекватному ставленні до невдач, можливості працювати під тиском та емоційній стійкості. Можна оцінити цю компетенцію за допомогою стрес-інтерв`ю, відкритих питань типу:
- Опишіть якусь складну ситуацію, в якій ви опинялись. Як ви себе поводили? Що відчували?
- Що ви робили, коли в короткі терміни потрібно було виконати великий об`єм роботи?
- Як ви реагуєте, коли на вас підвищують голос без вагомої причини?
Та/або використати метод незакінчених речень:
- Стресова ситуація для мене - …
- Я можу розгубитися, якщо …
Якщо під час співбесіди кандидат дивиться вам в очі, тримає себе в руках, не піддається на провокації, тримається одної тактики, є послідовним у відповідях, конгруентним, тобто його рухи підтверджують слова, виявляє почуття гумору, можна говорити про підвищену стресостійкість кандидата. Пітніння, бліде обличчя, червоні плями на щоках та на скронях, розширення зіниць, розфокусований погляд перед собою з опущеною головою, прикриває рот рукою, поправляє волосся, відгороджується предметами, ховає долоні, перехрещені руки чи ноги тощо – ознаки схвильованості, розгубленості.
29.02.2016 - Источники финансирования для создания и развития собственного бизнеса
29.02.2016 - Алгоритм действий для организации своего дела
20.07.2014 - Признаки карьериста в физиогномике
23.06.2014 - Ценность физиогномики
23.03.2014 - Тренінг-семінар "Психологічна мотивація молоді до працевлаштування"
03.02.2014 - Человек с Бульвара Капуцинов
Додати новий коментар