Навчальна програма ПРООН: підсумки та результати
Новини
Навчальна програма ПРООН: підсумки та результати
В Україні завершилась навчальна програма ПРООН «Розвиток навичок підприємницької діяльності серед ВПО та місцевого населення Донецької та Луганської областей». Виконавцем проекту виступала консалтингова компанія «Територія Бізнесу».
Будь-яка освіта, в тому числі і бізнесова, – це інвестиція у майбутнє конкретної людини, держави і суспільства загалом. Вона є тими підвалинами, на яких ґрунтується подальший розвиток, добробут та процвітання. І навчальна програма ПРООН не стала винятком.
Метою проекту було допомогти внутрішньо переміщеним особам із зони конфлікту на Донбасі. Люди, які опинилися у непростій життєвій ситуації, отримали шанс розпочати життя з нової сторінки.
1265 осіб здобули нові знання та практичні навички у сфері підприємництва. Щоправда бажаючих було значно більше, проте не всі пройшли конкурсний відбір. Згідно статистики, найактивнішими виявилися вихідці з Донбасу, які мешкають зараз у Києві, Краматорську та Дніпропетровську. Цікаво, що переважна кількість учасників тренінгів були жінки – більше 770 учасниць. Важливо зазначити, що навчальна програма також допомогла реалізувати себе людям з обмеженими можливостями – 64 людини отримали шанс спробувати себе в підприємництві.
Втім, це лише статистика, цифри, за якими стоять люди – унікальні особистості зі своїм баченням світу, прагненнями і мріями. Завдяки програмі ПРООН вони отримали стартовий майданчик для їх втілення. Як проходили тренінги? Чи виправдали вони сподівання і заповнили прогалини у знаннях, необхідних для бізнесу?
Руслан Федоров, керівник проекту ПРООН «Швидке реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб в Україні»:
Підтримка зайнятості серед внутрішньо переміщених осіб та покращення умов життя переселенців є одним із найбільших пріоритетів нашого проекту. Для нас було важливо розробити такий механізм, який допоможе ВПО, незалежно від їхнього попереднього досвіду, розпочати нове життя на новому місці. Тому, окрім безпосереднього створення робочих місць, ми реалізовували ряд навчальних програм. Зокрема, одна з них спрямована на розвиток навичок підприємницької діяльності. Загалом, було проведено 48 тренінгів у 12 містах України, де найбільше проживає внутрішньо переміщених осіб.
Окрім того, в межах нашого проекту проводився грантовий конкурс для підтримки найбільш успішних бізнес-проектів. Тож ті, хто пройшли навчання, мали можливість на практиці закріпити знання та отримати фінансову підтримку від ПРООН.
Активності, що пов’язані із підтримкою підприємництва, виявились найбільш популярними та затребуваними серед переселенців, ми отримуємо багато позитивних відгуків від учасників. Тож, ми розглядаємо можливості для продовження діяльності в цій сфері.
Сергій Болотський, директор Луганського обласного центру зайнятості:
– За програмою ПРООН навчання пройшли майже 130 представників нашої області. Частині із них ми надали інформацію про можливість взяти участь у ній, частина дізналася з Інтернету чи від знайомих.
Загалом у нас було організовано п’ять навчальних потоків. Тож якщо на перший із них люди йшли радше із цікавості, то на чотири інших – з почуттям відповідальності та готовністю ретельно попрацювати, отримати знання у незвичній для багатьох сфері підприємництва, розробити власний бізнес-план, а коли пощастить, то й претендувати на грант для його реалізації. Звичайно, центри зайнятості намагаються фінансово підтримати підприємців-початківців, однак можливості у нас вкрай обмежені.
Проект ПРООН дав учасникам програми не тільки знання, а й щось значно важливіше. Наш регіон має промислове спрямування, переважна більшість населення є найманими працівниками. Звідси своя специфіка і своя ментальність.
Багатьом лячно започатковувати власну справу, складно зрозуміти, що можна бути собі господарем, пристойно заробляти і отримувати задоволення від того, чим займаєшся. Тож тренінги допомогли подолати цей психологічний бар’єр, змінили світосприйняття, додали упевненості.
Юрій Білий, експерт з питань моніторингу та соціального партнерства (м. Запоріжжя):
– Як тренер та експерт маю вже 14-річний досвід роботи в різних проектах. До навчальної програми ПРООН долучився цього року в якості бізнес-тренера Групи Компаній «Територія Бізнесу».
Загальні враження від цієї програми тільки позитивні. Працювалося комфортно завдяки злагодженій роботі тренерської команди та учасників проекту. Серед останніх були люди різної вікової та соціальної категорій, проте всіх об’єднувало прагнення не сидіти, склавши руки, а діяти, робити щось корисне і для себе, і для відродження економіки Донбасу.
Що цікаво, учасники програми настільки здружилися, що після завершення навчання створили власні групи у соціальних мережах, аби й надалі спілкуватися, співпрацювати, розвивати ділові контакти, відслідковувати можливості залучення ресурсів для реалізації своїх ідей.
Думаю, більшість із них таки обере бізнесову стежку. Люди з цікавістю сприймали подану їм інформацію, обговорювали різні ідеї, робили розрахунки, радилися щодо бізнес-планів і з тренерами, і один з одним. А коли щось не розуміли, то додатково консультувалися, ставили безліч запитань. Маючи такий колосальний потенціал, гріх не використати його для розвитку власної справи.
Анна Старокожева, учасник навчальної програми ПРООН (м. Полтава):
– У період з 16 по 20 листопада я мала щасливу нагоду бути учасником тренінгів, які проводилися у Полтаві.
Що дало навчання мені особисто? Я отримала цікаву та корисну інформацію щодо планування, вибору маркетингових стратегій, психологічних складових успішного ведення бізнесу… І ще багато такого, що, сподіваюся, стане у пригоді, коли займуся створенням власної справи.
А ще під час тренінгів я познайомилася з надзвичайно цікавими особистостями. Не виключено, що у майбутньому хтось із них стане моїми бізнес-партнером.
Та, головне, ми зрозуміли: наші долі не байдужі іншим людям. Для тих, хто прагне гідного життя, не існує нездоланних перепон. Кожен із нас тепер скаже: «Я можу все!». І це правда, а не просто гарні слова. На зміну чорній смузі має прийти біла. Ми неодмінно реалізуємо свої бізнес-плани, хоч і усвідомлюємо, що для цього потрібен час. Тож все буде добре!
Оксана Лесна, учасник навчальної програми ПРООН (м. Лисичанськ, Луганська область):
– Ще у 2007 році я започаткувала власну справу, пов’язану із наданням психологічних послуг дітям з обмеженими можливостями. У мене було чітке бачення того, чим займатимусь, та бракувало знань з планування і формування бізнес-ідеї.
Перечитала безліч методичної літератури, рекомендацій, наукових статей, проте результат виявився майже нульовий. Відчувалася нестача «живого» навчання, отримання знань, так би мовити, із рук в руки. Тож дізнавшись про тренінги за програмою ПРООН, негайно зареєструвалася на сайті. І анітрохи не шкодую, оскільки нарешті отримала те, що так довго шукала.
Навчальна програма подавалася у доступній формі, сприймалася легко. Роздаткові матеріали тепер стали моїм «путівником», а напрацьований на тренінгах бізнес-план дав перші результати ще до їх завершення. Більше того: з’явилося бажання випробувати свої сили в інших сферах підприємницької діяльності.
Ольга Бурчуганова, учасник навчальної програми ПРООН (м. Краматорськ, Донецька область):
– Від усього серця хочу подякувати нашим бізнес-тренерам з «Територія Бізнесу». За ці п’ять днів дехто із нас дізнався більше, ніж за останні п’ять років. Я навіть не уявляла, скільки ефективних бізнес-інструментів можна використовувати для успішного розвитку власної справи.
Утім, вони нічого не варті без віри у себе, у власні сили та тих людей, з якими разом йтимеш до спільної мети. Тренери зробили неможливе: вони відродили цю віру. І я тепер чітко знаю, чого прагну і що робитиму далі.
Андрій Якимів, директор Групи Компаній «Територія Бізнесу»:
– Як людина, що вже понад десять років займається бізнесом, можу сказати: для досягнення успіху потрібні три речі. Це мотивація, набуті знання і, мабуть, трохи везіння. Проте не слід забувати, що зазвичай щастить працелюбним людям, які вміють знаходити нестандартні рішення і постійно рухаються вперед. Навіть роблячи помилки, які завжди можна виправити.
Навчальна програма ПРООН, до реалізації якої були залучені фахові тренери ГК «Територія Бізнесу» з багаторічним досвідом і власними напрацюваннями, була спрямована на те, аби показати людям перспективу, зацікавити, розкрити в них ті можливості, про які вони, мабуть, і самі не знали.
Додатковою допомогою внутрішньо переміщеним особам став шанс отримати кошти на розвиток власного бізнесу за Програмою малих грантів для підприємців ПРООН. Далеко не всі мають стартовий капітал, а без фінансових ресурсів щось започаткувати вкрай проблематично. Аби потрапити до числа претендентів на безповоротний грант, достатньо було належним чином підготувати бізнес-план.
За своїми масштабами ця програма – найбільший навчальний проект із тих, що допоки реалізовувалися в Україні і були спрямовані на соціальну адаптацію ВПО. Переконаний, що результатом нашої тісної співпраці з ПРООН стане поява креативних прибуткових підприємств, а значить, і нових робочих місць.
Багато хто із жителів Донбасу, які в силу різних обставин не змогли потрапити на навчання, сподіваються, що наступного року проект буде відновлено, і він охопить значно більшу кількість бажаючих отримати фахову підготовку з розвитку бізнесу. Адже чимало вимушено переміщених осіб є й в тих областях України, які не потрапили до переліку цьогорічної програми.
_____________________________________________________________________________________________
Проекти «Швидке реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб в Україні» та «Економічне і соціальне відновлення Донбасу» реалізуються ПРООН за фінансової підтримки Уряду Японії і в партнерстві з Урядом України, регіональною та місцевою владою. Основна мета проектів полягає у наданні допомоги внутрішньо переміщеним особам, які постраждали внаслідок конфлікту на Донбасі.
Проекти реалізується в рамках зобов'язань Прем'єр-Міністра Японії Сіндзо Абе щодо надання допомоги Східній Україні, про що було оголошено на засіданні Генеральної Асамблеї ООН у вересні 2014 року. Загальна сума допомоги Японії за час незалежності України – понад 2,9 млрд доларів.