Потрібно зазначити, що кожна жінка, яка готується стати мамою має право на отримання допомоги по вагітності та пологам. Водночас порядок отримання і розмір цієї допомоги залежить від статусу жінки. Зокрема, є особливості надання цієї допомоги: 1) для працюючих жінок; 2) добровільно застрахованих; і 3) не застрахованих жінок і жінок підприємців .
Отож, право на отримання допомогипо вагітності та пологах надається застрахованим особам ( працююим жінкам) у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, що оплачується за місцем роботи.
1) Період: згідно чинного законодавства допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить126 к.д., з них70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
Якщо застрахованою особою усиновлено дитину, протягом двох місяців з дня її народження ( підстава – свідоцтво про народження дитини), застрахованій особі також передбачена допомога по вагітності та пологах, яка виплачується за період з дня усиновлення і до закінчення 56 календарних днів (70 календарних днів у разі одночасного усиновлення двох і більше дітей, 90 календарних днів - для жінок, віднесених до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).
2) Розмір: допомога по вагітності та пологах оплачується в розмірі 100 відсотківсередньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу.Підставою для оплати допомоги є листок непрацездатності, щовидається за місцем спостереження за вагітною жінкою.
3) Обмеження в виплатах: допомогапо вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.У 2015 році – максимальна величина бази нарахування ЄСВ становить січень-листопад – 20 706 грн., грудень – 23 426 грн., відповідно мінімальна величина: не менше січень-листопад – 1218 грн., грудень – 1378 грн.
4) Середня заробітна плата для розрахунку розміруцієї допомоги обчислюється згідно з Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 зі змінами (далі – Порядок № 1266), виходячи із середньоденної заробітної плати за фактично відпрацьований час у розрахунковому періоді: це останні шість календарних місяців, з першого по перше число, роботи застрахованої особи, що передують місяцю надання декретної відпустки. Вона визначається шляхом ділення нарахованої в розрахунковому періоді заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, на кількість відпрацьованих робочих днів. Якщо застрахованій особі встановлено підсумований облік робочого часу або облік часу здійснюється в годинах, тоді застосовується середньогодинна заробітна плата (п. 15 Порядку № 1266). Вона визначається шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески, на кількість відпрацьованих годин застрахованою особою в зазначеному періоді.
Якщо робочий час осіб не підлягає точному обліку у зв'язку з особливостями умов праці, а також осіб, які розподіляють робочий час на свій розсуд (надомники, страхові агенти та ін.). Їм допомога по вагітності та пологах виплачується за календарні дні відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. Середньоденна (середньогодинна) заробітна плата в цьому разі розраховується шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески, на кількість календарних днів у розрахунковому періоді (без урахування календарних днів, не відпрацьованих за поважних причин, – тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку й шестирічного віку – за медичним висновком).
5) Строки виплати допомоги по вагітності та пологах: згідно із статтею 52 Закону N 2240 документи для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах розглядаються не пізніше десяти днів з дня їх надходження, про що комісією (уповноваженим) із соціального страхування на підприємстві приймається рішення про призначення матеріального забезпечення. Виплачується допомога по вагітності та пологах одразу за весь період декретної відпустки в найближчий після дня призначення допомоги строк, встановлений на підприємстві для виплати зарплати.
Не секрет, що вагітність – це радість для майбутньої матері, проте великий клопіт для роботодавця. Як показує практика, роботодавці не завжди готові до процесу оформлення документації, наказів, звітів, а також складання розрахунку допомоги при вагітності та пологах. Але, знаючи основні моменти цієї процедури, Вам, шановні жінки необхідно з усією серйозністю віднестися до цієї події, адже від цього залежить Ваше матеріальне та психоемоційне благополуччя.
20.02.2015 - Про зміни в порядку оплати листка непрацездатності
Додати новий коментар