Наш мозок схожий на м’язи: якщо йому не давати щоденну роботу, він втрачає тонус, стає лінивим та команду «думай!» не розпізнає. А якщо навантаження є – сірі клітинки ростуть в буквальному сенсі цього слова. Вчені описують цей процес так: утворюються нові синапси між нейронами, кора головного мозку стає товстішою і більш звивистою, в речовину мозку вростають нові капіляри, аксони швидше проводять нервові сигнали, ускладнюються функціональні зв’язки між окремими структурами мозку.
Але, між тим, мозок не такий примітивний, як м’язи. Звичайної «качалки» (типу щоденно писати на комп’ютері по 10 тисяч знаків) йому недостатньо: занудьгує і рано чи пізно відкине рутину як непотріб. Доведеться його здивувати і навіть обманути незвичайною гімнастикою.
Нейробіка
Цю методику тренування для наших звивин придумали американці – нейробіолог Лоренс Кац і письменник Меннінг Рубін. І ось уже 15 років світ займається за посібником «Фітнес для мозку», обираючи найбільш підходящі з 83 вправ для покращення пам’яті і розвитку інтелектуальних здібностей. Для виконання кумедних вправ вам доведеться трішки «почудити», виконати щоденні справи дещо чудернацьким способом, використовуючи всі 5 органів чуття в незвичній комбінації. Виконуючи одну і ту ж рутинну справу, нам важко зосередитись на новому: пам’ять послаблюється, концентрація уваги падає. А ось якщо робити звичні справи неочікуваним способом, мозку доводить вистроювати свіжі зв’язки між нервовими клітинами і відновлювати їх, якщо вони будуть втрачені.
Постарайтесь запустити в собі потіг до всього незвичайного при кожній вільній хвилинці, виконуючи домашні обов’язки, по дорозі на роботу і в магазин, сидячі перед телевізором чи біля комп’ютера. Робіть вправи весело, іронічно, з гарним настроєм – мозку дуже подобаються емоції.
6 корисних вправ
1. Включіть у роботу ліву руку (чи праву, якщо ви шульга). Спробуйте нею чистити зуби, застібати ґудзики, їсти суп, друкувати на клавіатурі і писати листи.
Для чого це робити? Активізація моторної кори переноситься з лівої півкулі в праву, що благотворно впливає на творчі здібності і нестандартне мислення.
2. Пробуйте нові враження, розвивайте нові здібності. Пересувайтесь по квартирі, яку ви добре знаєте та приймайте душ з закритими очима. Намагайтесь на дотик визначити вартість монетки, що лежить у кишені. Спробуйте освоїти шрифт Брайля – систему читання і письма сліпих. Домовтеся з домашніми спілкуватися на мові жестів.
Для чого це робити? Загострюються "до межі" нові сенсорні області мозку, які зазвичай мало задіяні чи зовсім не працюють, що також є хорошою гімнастикою для нейронів у всьому мозку.
3. Не бійтесь міняти звичний імідж. Носіть новий незвичний одяг, дівчатам варто експериментувати з кольором волосся та зачіскою.
Для чого це робити? Людина по-різному відчуває себе, примірявши новий імідж (згадайте хоча б «ефект піджака» для чоловіка чи «підборів» для жінки!), і у неї міняється хід думок.
4. Ходіть та їздіть на роботу новими маршрутами (навіть якщо незвична дорога буде довшою!), частіше подорожуйте, кожну відпустку намагайтеся провести в новому місці, ходіть по музеях, виставках, зустрічах з цікавими людьми, тренінгах.
Для чого це робити? Розвивається просторова пам’ять і навіть збільшується розмір гіпокампа, як стверджують останні дослідження фізіологів.
5. Частіше змінюйте інтер’єр свого дому та на роботі, щотижня переставляйте меблі в квартирі, міняйте місцями кухонне начиння, пробуйте готувати по "заморських" рецептах, купіть нові парфуми. Декілька хвилин ходіть по квартирі, взувши на праву ногу туфлю на підборі, а на ліву – капця.
Для чого це робити? Звички присипляють мозок, а новизна стимулює сенсорні входи мозку, робить життя яскравим, неповторним.
6. Навчіться нетривіально відповідати на звичні питання типу «як справи?», - відмовтесь від стереотипів, запам’ятовуйте анекдоти, придумуйте самі нові жарти, цікаві історії – і обов’язково ними похизуйтесьу розмові.
Для чого це робити? Якщо ви підходите до всього сказаного творчо, з різних сторін, то тим самим стимулюєте пам’ять і мовний центр в мозку.
30.11.2015 - Як впоратись з хвилюванням. Методи саморегуляції
13.09.2015 - Будь у фокусі!
31.03.2015 - Зусилля
Додати новий коментар