Статті автора
Нас переконують не аргументи, які можна проаналізувати,
а тон та темперамент, манера мовлення, тобто сама людина
Семюель Батлер
Чи можете Ви уявити полководця, який промовляє тихим та млявим голосом? У давнину, коли не існувало засобів для підсилення звуку, кожен з багатотисячної армії вояків мав однаково добре чути свого командувача, незалежно від того, знаходився він в перших рядах, чи в останніх.
Звісно, тренер – не полководець, проте певною мірою головнокомандувач. Тому його голос має звучати впевнено, сильно, а сам тренер не має відчувати втоми. Тренери «Території Бізнесу» чудово знають, що успіх тих тренінгів, які вони проводять, на 38 % визначає їхній голос, а саме – його характеристики: дихання; резонанс; гучність; висота; інтонації; дикція; ритм; тонус тіла.
Як «правильно звучати»? Найперше, що слід зробити – це відновити власний природній голос. Допоможуть це зробити наступні вправи.
Підготовка. Налаштуйтесь на виконання вправ. Для цього зосередьтесь на поточному моменті і подумки кілька разів промовте: «Мій голос щоразу стає більш милозвучним та чинить благотворну дію на увесь мій організм». При цьому ваше тіло має знаходитись у такому положенні, немов ви виконуєте команду «струнко!». Особливу увагу зверніть на те, що Ваш живіт має бути втягнутий. При цьому усі решта м’язів мають бути розслабленими. Особливо м’язи горла та артикуляційної системи. Дихання – легке, поверхневе, природне.
Вправа 1. Розслабте горло, приховано зівніть. Ви відчуєте, як гортань опуститься на 1-3 см вниз, а корінь язика відходить від стінки гортані і виникає порожній простір. Утримуйте таке положення впродовж 1 хвилини. Повторіть 4 рази.
Вправа 2. Покладіть праву руку на груди. Так Ви контролюватимете роботу грудного резонатора. Долоню лівої руки піднесіть до рота. З її допомогою ви контролюватимете видих. Ви маєте відчувати слабку, широку, теплу повітряну хвилю. Вдих слід робити через ніс. При цьому рот – привідкритий (відстань між зубами – завтовшки з мізинець). Відведіть на цю вправу 2-3 хвилини.
Вправа 3. Права рука – на грудях, долоня лівої руки – на голові. Робимо вдих через ніс. Видихаємо через ніс максимально тихий звук, подібний на стогін. Виконуємо вправу впродовж 2 хвилин спочатку з закритим ротом, потім 2 хвилини – з привідкритим (губи розімкнені, зуби зімкнені – голос лунає крізь зуби). Пам’ятайте про стійку «струнко», втягнутий живіт і максимальну відсутність напруженості. Гортань опущена.
Вправа 4. Права рука – на грудях, ліва долоня – на голові. Рот відкритий (губи розімкнені, зуби розімкнені, але не ширше, ніж на товщину мізинця). Робимо легкий вдих через рот. Легко видихнути дуже тихий звук так, щоб повітря не «било» у ніс. Тривалість вправи – 2 хвилини.
Під час виконання вправ 2, 3 та 4 звертайте увагу на відмінностях у вібраціях в грудях. Для виконання цих вправ Вам буде достатньо 15 хвилин. В результаті Ви навчитесь говорити тихим, спокійним, без жодного напруження голосом, що йде немов з глибини вашого організму. Це буде Ваш природний голос, який Ви отримали від народження.
П.С. Гадаю, є зайвим нагадування про те, що на вироблення навички потрібно від 3 до 4 тижнів щоденної роботи. Успіхів!
24.07.2014 - Поповнення власної енергії
19.05.2014 - Мозковий штурм та фасилітація: подібності та відмінності
17.04.2014 - Вправа на подолання стереотипності мислення
08.10.2013 - Тренінг для працівників Служби Зайнятості Волинської області
29.09.2013 - ДЯКУЮ!
27.09.2013 - Правила – «рятівне коло» на тренінгу
Додати новий коментар