І знову життя повертає до теми лідерства. Ця тема надзвичайно багатогранна, цікава, важлива та в певній мірі суперечлива. Хтось стверджує, що лідерами народжуються і вчитись цьому не має сенсу, адже нічого від тебе не залежить. Але, якщо ви дієва людина, вмієте робити вибір, ризикуєте, то розумієте, що лідер - це людина, яка наповнена якостями, що формують образ її буття. А лідерство - це застосування цих якостей.
У сучасному світі люди виживають, борються за право жити: як їм хочеться, як їм не страшно і комфортно. Кожна людина наділена певними якостями. Завдяки лідерським якостям людина може досягати своїх цілей, удосконалюватися і бути лідером усе життя. Проведені дослідження дозволяють виявити домінуючі якості лідера: чи є схильність до лідерства вродженою, чи людина набуває її протягом життя. Практика підказує, що це можуть бути вроджені якості, але їх можна і навіть потрібно в собі розвивати.
Зупинюсь на одній із якостей. Досить часто ми чуємо про деяких людей, що вони харизматичні, мають харизму. У нашій підсвідомості ці словосполучення, так само як і сам термін «харизма», асоціюються з успішністю, силою, владою, лідерством, привабливістю, необмеженою чарівністю. Будь-яка людина хоче почути на свою адресу такі визначення, але, на жаль, лише деякі можуть впевнено сказати про себе - «Я харизматичний». Психологи кажуть, що далеко не кожна людина має таку харизму, щоб повести за собою велику кількість шанувальників. Бувають так звані метелики-одноденки – особистості, які домоглися успіху один раз, були на хвилі популярності та визнання, але з плином часу не змогли утримати навколо себе цю ауру харизматичності, і все втратили. Набагато складніше зберігати за собою позиції лідера і сильної людини протягом довгого часу.
Харизматичний лідер повинен дивувати, повинен вигадувати нове і шукати нове у всьому. Новизна ідей і поглядів привертає до себе людей, які вважають, що тільки крокуючи вперед, можна домогтися успіху, і не сприймають животіння. Елемент раптовості теж не можна забувати.
Зрозуміло, що харизма - це не щось вроджене, містичне, незрозуміле, доступне тільки обраним людям, а це чітка, продумана лінія поведінки по суті звичайної людини. Надбання харизми це довгий і важкий шлях, але можливий і реальний для кожної людини. І потрапляючи в нові умови життя (можливо, екстремальні), залишаючи «зону комфорту», знаходиш у собі харизму і починаєш її розвивати. І буде ще ефективнішим, якщо знаходиш спільноту. Адже, харизматична людина – це лідер, який веде до успіху всю свою команду. Секрет її в ідеології – системі поглядів і переконань, які визначають рішення і вчинки, що, в свою чергу, визначають досягнення харизматичної людини-лідера: «або Пан, або пропав». Адже, не можна змінити спадковість, а ось розвивати в собі нові якості, формувати переконання, які приведуть до успіху – це в силах людини, особливо, якщо за природою своєю, вона – лідер.
Пропоную вправу, яку можна використати в другій частині тренінгу з метою вільного спілкування між учасниками (більш широку інформацію можна знайти за посиланням psyptnz.rv.ua/.../trening_rozvitku_liderskih_ya) .
Вправа «Секрет Джованні»
Мета: демонстрація ефективності кооперації, можливість побачити і оцінити роль лідера в команді.
Матеріали: картки
Час: 30 хв.
(Процедура проведення: Кожен член групи отримує одну або кілька карток, на яких написано по одній фразі. Кількість отримуваних учасниками карток залежить від кількості людей у групі. При необхідності число карток можна збільшити).
На картках написані наступні фрази:
Далі тренер зачитує наступний текст:
«Джованні Великий - знаменитий важкоатлет. Сьогодні він дуже схвильований. Схвильований він тому, що відмовився виступати ввечері в показовому виступі, в якому бере участь його лютий суперник Гаррі Піттбулл. Джованні сказав: "Я не можу піти туди, поки я не знайшов це".
Завдання для учасників вправи - розкрити секрет Джованні. Зробити це можна, якщо звести всю наявну на картках інформацію воєдино. Вся робота виконується усно. Показувати свою картку іншим забороняється. Ніхто не має права робити ніяких записів. Завдання буде вважатися виконаним, якщо дані відповіді на три питання:
Що втратив Джованні?
Хто це викрав?
Де це знаходиться?
Кожен учасник отримує копію Програми.
1. Що було втрачено?
2. Хто це викрав?
3. Де це знаходиться?
Учасники обговорюють завдання та пропонують завершені варіанти відповідей тренеру. Тренер відповідає тільки «так» чи «ні».
При цьому провідному необхідно застерегти учасників від простого перебору варіантів і при пред'явленні відповіді вимагати його обґрунтування.
Правильна відповідь: Загублено перуку. Його викрала собака Белло. Перука знаходиться під ліжком.
Правильну відповідь складно знайти, якщо в групі не проявиться лідер, який візьме на себе виконання координаційної функції, то вправу потрібно повторити. Відповідно, виконання даної вправи дає можливість проявити організаційні здібності і вміння керувати процесом пошуку рішення.
Хочу закінчити свої роздуми цитатою Радіслава Гандапаса:
«- Как захотеть стать лидером? Это очень важно.
- Чтобы стать лидером – нужно понять, что это вообще означает. Когда моему сыну было десять лет, однажды, уезжая в командировку, я сказал ему: «Ну вот, ты остаешься за старшего». На это он среагировал странно: «Йессссс!!!». Такая реакция меня удивила и я спросил его, как он понимает выражение «остаться за старшего». Он ответил: «Никого не слушаться, делать, что хочется». Если понимание о лидере у человека, как о том, кто никого не слушает и делает, что хочется, он никогда не приблизится к лидерству. Оно подразумевает,в первую очередь,инициативу и ответственность.
Воплощение лидерства – старший в семье. Старшие в этом мире – это люди проактивные и ответственные.
Вот эти качества и нужно развивать. А стремиться нужно не к тому, чтобы стать неким абстрактным лидером, а к тому, чтобы быть в жизни эффективным. И, конечно, счастливым».
18.12.2015 - Як зробити комплімент
30.11.2015 - Переговори за методом Сократа в сучасних реаліях
14.10.2015 - Уміння приховати емоції під час переговорів
19.06.2015 - Хауссітінг - професійне вдосконалення чи відпочинок?
27.03.2015 - Здатність бачити можливості – це робота над собою
Дякую за цiнну iнформацiю.
Додати новий коментар