Стрес можна трактувати, як реакцію розуму і тіла на загрозу, виклик або зміни в житті. Прикладом загрози є автомобіль, який зненацька швидко наближається до вас. Викликом може бути необхідність набуття нових навичок у роботі. Зміною може бути початок нової роботи або батьківство. Важливо розуміти, що стрес у невеликих дозах може бути сприятливим для нас, оскільки це мотивує нас зосереджуватись, бути активними і швидко реагувати. Виникає установка «боротьба чи втеча», що дає можливість уникнути потрапляння під машину, або бути дуже сконцентрованим і зосередженим під час опанування нових навичок.
Іноді існує надто багато причин для стресу водночас, або стрес зберігається протягом тривалого часу і ми не в змозі впоратися з ним. Тоді ми почуваємося розбитими і не здатними відповідати власним очікуванням. Можна сказати, що життєві ВИМОГИ перевищують наші МОЖЛИВОСТІ і РЕСУРСИ для самостійного виходу зі стресового стану, тоді порушується внутрішня рівновага. Що ж робити, щоб допомогти собі впоратись із стресом? В такому випадку спробуйте наступні вправи-релаксації:
Вправа 1
Знайдіть зручне положення сидячи. Заплющте очі або не фокусуйтеся на жодному предметі. Допоможіть своєму організму почати розслаблятись, зробивши кілька повільних, глибоких вдихів. Потім повільно вдихайте, подумки рахуючи до чотирьох. Затримайте дихання і порахуйте до чотирьох. Потім видихніть легко, спокійно також рахуючи до чотирьох. Мовчки порахуйте до чотирьох перш ніж зробити наступних вдих. Продовжуйте вправу упродовж іще кількох хвилин, поки не відчуєте заспокоєння. Під кінець зробіть кілька глибоких вдихів через ніс і видихніть із сильним зітханням через рот, уявляючи, що ви видихаєте напруження із свого організму. Під час стресу дихання поверхневе і швидке, що збільшує напруження і тривогу, виснажуючи організм. Ця вправа дасть можливість зняти внутрішню тривогу, заспокоїтись і почати акумулювати внутрішні ресурси.
Вправа 2
Знайдіть зручне положення сидячи або лежачи. Заплющте очі або не фокусуйтеся на жодному предметі. Стисніть обидві долоні в кулаки так міцно, щоб відчути напруження у передпліччі. Тепер різко відпустіть напруження. Відчуйте, як розслаблення тече по руках угору. Знову стисніть і відпустіть кулаки. Знову відчуйте розслаблення в руках.
Дозвольте відчуттю м’язової релаксації (приємного тепла) повільно пройти через ваші руки, потім через плечі, груди, живіт, стегна, коліна, гомілки та ступні. Розслабте плечі, шию, щелепи, лоб та шкіру голови, спробуйте відчути розслаблення від коренів аж до кінчиків волосся. Зробіть глибокий вдих і на видиху розслабтеся ще більше. Ви можете поглибити відчуття релаксації зробивши вправу ще раз. Якщо ви продовжите вправу ви ще більше розслабитеся. З кожним вдихом спробуйте відчути ще більш глибоке розслаблення та комфорт.
У стані розслаблення, як зараз, ви можете більш чітко думати або просто дозволити собі насолодитися відчуттям комфорту, спокою та тиші.
Коли ви будете готові, ви можете акуратно почати рухати долонями, ступнями, потягнутися і повільно відкривати очі, так, ніби ви прокинулись від чудового сну.
Після вправи ви матимете відчуття більшої зібраності та енергійності, вона допомагає знижувати напруження та відновлювати внутрішній ресурс.
Піклуйтеся про себе, знайдіть час для виконання вправ кожного дня, обов’язково відновлюйте свій внутрішній ресурс, бо він не безмежний!
22.07.2013 - Я – це я
05.04.2013 - «Магічне мислення»
16.07.2012 - Уява, як природній ресурс
07.05.2012 - 10 простих кроків до самодисципліни
03.05.2012 - Як діяти в конфлікті
Додати новий коментар