Статті автора
У минулій статті я писала, що професійне вигорання – це наслідок хронічного стресу на робочому місці, з яким людина (працівник) не може впоратись. Інакше кажучи, сили, які ви витрачаєте на роботі, неможливо відновити відомими вам способами.
Перш, ніж дати відповідь на запитання «Що робити?», давайте з’ясуємо, чи дійсно ви професійно вигораєте. А якщо так, то як далеко цей процес у вас зайшов.
Перше, що варто зробити – це звернути увагу на ті зміни, які можуть відбуватись у вашому житті, пов’язаному з виконанням професійних завдань. Ці зміни можуть стосуватися вашої:
1. поведінки;
2. думок;
3. емоцій;
4. здоров’я.
Якщо Ви помітили у себе зміни на гірше, тоді визначіть для себе рівень синдрому професійного вигорання. Для цього можете скористатися тестом, поданим в додатку.
Зверніть увагу на те, що розвиток професійного вигорання відбувається поступово. Фахівці навіть виокремлюють три стадії цього процесу.
На першій стадії людина почувається виснаженою фізично та емоційно. З’являються скарги на головний біль, часті застуди… Тобто симптоми проявляються час від часу, і вони тривають недовго. Людина в цей час може робити перерви у роботі частішими та більш тривалими.
На другій стадії симптоми професійного вигорання проявляються частіше, вони стають затяжними, більш вираженими і комплексними. Наприклад, погіршення стану здоров’я може поєднуватись з поганим настроєм та похмурими думками. З симптомами стає важче впоратись. Такий працівник намагається максимально скоротити обсяг роботи, яку виконує, обмежує спілкування. Навіть після повноцінного сну або вихідних людина може почуватися втомленою. Такому працівникові потрібно докладати більше зусиль для того, щоб виконувати свої професійні обов’язки.
Третя стадія – заключна. Вона характерна тим, що працівник втрачає цікавість до роботи, до людей, до себе, до життя взагалі. На цій стадії симптоми професійного вигорання є хронічним, постійними, людина не може дати їм ради. Навіть професійна допомога може не давати ефекту. Найгіршим наслідком третьої стадії може стати навіть самогубство. На щастя, зустрічається ця стадія не часто.
Тож якщо ви помітили у себе симптоми професійного вигорання, одразу розпочинайте діяти!!! Як? Про це – у наступному пості.
Далі буде…
24.07.2014 - Поповнення власної енергії
19.05.2014 - Мозковий штурм та фасилітація: подібності та відмінності
17.04.2014 - Вправа на подолання стереотипності мислення
08.10.2013 - Тренінг для працівників Служби Зайнятості Волинської області
29.09.2013 - ДЯКУЮ!
27.09.2013 - Правила – «рятівне коло» на тренінгу
Дякую, Юліє!
Наступного тижня чекайте на продовження
Тетяно, Ваші блоги просто супер!Чекаєм на продовження))
Додати новий коментар