Нещодавно прочитала цікаву статтю «Поп-психология успеха. 7 мифов популярной психологии и научный комментарий к ним». Хочу почути Вашу думку про один з цих, так званих, міфів.
Міф: Звертаючись до самих себе зі схваленням та заохоченням, вихваляючи самих себе, ми можемо підвищити свою самооцінку.
Дійсно в багатьох книжках автори пишуть, що для того щоб підвищити свою самооцінку потрібно в своєму будинку розвісити міні-плакатики зі схвальними лозунгами «Молодець!», «Я талановита!», «Я роблю все правильно!»... Коли погляд зупиняється на таких стимулах, це начебто піднімає настрій та підвищує мотивацію.
Професор Уільям Сванн з Університету штату Техас виявив таку закономірність: самосхвалення дійсно може дещо підвисити самооцінку, але лише у тих, у кого вона і так досить висока. Люди ж з невисокою самооцінкою різні псевдопозитивні лозунги, звернені самих до себе, не сприймають серйозно, оскільки взагалі не звикли довіряти своїм позитивним судженням. Гірше того – в невиправданій, з їх точки зору, похвалі їм чується знущання, і це навпаки псує настрій.
Професор У. Сванн пропонує не сподіватись на те, що самооцінка, яка формувалась протягом всього життя зміниться дуже швидко завдяки тому, що ми будемо себе вихваляти. Дорожіть спілкуванням з тими, кому Ви приємні та симпатичні, хто готовий стимулювати зріст Вашої самооцінки. Схвалення цих людей набагато важливіше будь-яких самокомпліментів. Та обмежити, по можливості, спілкування з людьми, які постійно Вас критикують.
На мою думку, піднімають самооцінку особистісні досягнення та схвалення людей, які є для нас авторитетами. А міні-плакатики зі схваленнями себе, аутотренінг перед дзеркалом допомагає дійсно далеко не всім. Бо скільки дзеркалу не кажи: «Я струнка та приваблива!» а поки на ніч пиріжки не припиниш їсти, стрункою не станеш :).
Мені дуже цікава ваша думка, шановні колеги. Що ви думаєте з цього приводу?
30.04.2015 - Техніка вирішення проблем
26.03.2015 - Истинная ценность
24.06.2014 - Життєві установки людини
08.09.2013 - Притча про волю к жизни
03.05.2012 - Навчання регіональних команд ГК «Територія Бізнесу» у м. Житомир
03.03.2012 - Стандарти роботи та компетенції тренера
Погоджуюсь з Вами,Тетяно: Для того щоб підняти самооцінку людини потрібно використовувати декілька засобів одночасно, добре коли допоможе психолог.
Рекомендований Вами текст плакатиків мені сподобався.
Дякую, що висловили свою думку.
В нашій дискусії переплелись два моменти - самооцінка і те, як її "зробити" адекватною. Способів, як працювати і з першим, і з другим - безліч. Головне - діяти. Десь прочитала фразу: "у залік ідуть лише дії". А це і усвідомлення себе, і звернення по домопомогу до фахівців, і самостійна робота над собою.
Щодо міні-плакатиків. Важливо вміти правильно сформулювати фразу, яка би чинила позитивний вплив на людину. Дійсно, фраза "Я талановита" у когось може викликати заперечення і "внутрішній" фільтр людини не пропустить її. А от фраза "Талант та Успіх" має нейтральне забарвлення і може стати спонукальним чинником для поступу вперед.
Хоча ще краще написати на картці "Я талановита та успішна. Чому?" Тоді щоразу, як ви бачитимете даний напис, ваша підсвідомість буде працювати на вас, розвиваючи та реалізуючи ті ресурси, які ви маєте, щоб бути дійсно успішними.
Инна, полностью с Вами согласна, когда занимаешься любимым делом достигаешь желаемого результата - это вдохновляет, придает уверенности и делает счастливым!
Спасибо, Инна:)
Приятно прочитать все комментарии и сравнить со своим результатом! Действительно, мы все разные и к каждому человечку подходит его ключик. Как по мне, то однозначно для всех будет очень мотивирующим стимулом - ПРИЗНАНИЕ. И не важно в чем и где: кто-то кому-то помог физически или психологически, морально.... Самооценка поднимается ( у меня ), когда ты занимаешься любимым делом и достигаешь желаемого результата - ВАУ! После этого здорово и в зеркало посмотреть, и на карту мечты - появляется больше уверенности!
То, что люди с заниженой самооценкой не могут ничего достичь в моём коментарии не было и про людей с завышенной самооценкой тоже. Если внимательно прочесть, то мною была высказана мысль о том, что люди с адекватной самооценкой могут и плакатики расклеивать, а могут и не расклеивать, оценка от этого как-то не очень у них меняется. А вот, тот кто страдает низкой самооценкой-нуждается в помощи людей, которые ввиду своего образования могут оказать большую помощь, чем просто поддержать сиеминутно. И ещё, трезво отдать отчёт в своих слабых и сильных сторонах (как вы пишете), как раз смогут только люди с адекватной самооценкой.
Так, але як до заздрощів людей, які самі трохи не дотягують в чомусь і винуватять тих, хто "на коні". І з якоюсь злобинкою та (рос.) "єхиднєнько" відносяться. Це про слабкості людей. Марно орієнтуватись на інших, ти - Творець свого життя і своєї самооцінки. Маєшь свої орієнтири, цінності, цілі. І скажіть: "Чому я повинна їх змінювати? Тільки тому, що вони вам не подобаються?" Різні думонькі потрібні, різні думоньки важливі!
Тетяно, низька самооцінка не означає,що людина нічого не може досягти в житті. Так само як і з завищеною самооцінкою люди можуть сидіти в тюрмі.Ідеально коли адекватна самооцінка "золота середина", яка співставна з гіднісю та досягненнями.
Неохідно тверезо віддати собі звіт в своїх сильних та слабких сторонах, щоб розумно культивувати перші та компенсувати другі. Самоповага, яка не підкріплена повагою інших як мильна бульбашка - яскрава зовні та пуста в середині, яка до того ж рано чи пізно може лопнути.І я все ж притримуюсь думки, що мало себе просто хвалити, потрібно щось робити.
Як казав Дж. Крішнамутрі: "Скільки б ви не дивились на гарно приготовлену страву ви ситі не будете, її потрібно скоштувати".
Дякую, мені було цікаво знати Вашу думку:)
Людмила, я погоджуюсь з Вами в тому, що немає універсальних способів.
Коли я наводила приклад з аутотренінгом біля дзеркала, то мала на увазі не просто конкретний випадок (повнота та низька самооцінка це не одне і теж) я хотіла сказати, що хвалити себе мало,тільки досягнення (вихід з зони комфорта та маленька перемога) роблять людину впевненою в собі.
Мені дуже цікава була Ваша думка. Дякую що відгукнулись:)
Дякую,Наталя. Ти справжня оптимістка:)))
Мені прийшли думки про те, що в житті багато прикладів, коли оточуючі не вірили в людину, але вона сама знала на що гідна та домагалася свого, перемоги. Підтримка і потрібна людям з низькою самооцінкою. Та продуктивніше, коли людина сама себе підбадьорює та підхвалює. Я згодна, що плакатики - це як раз для людей з адекватною самооцінкою, а схвалення інших людей потрібно саме тим, у кого з самооцінкою не все гаразд. Коли щось не виходить - це по-білому злить та активує, провокує дії спрямовані на досягнення. Але, якщо у похвалі людині чується знущання, і це псує настрій -не ображайтесь - це прямо до психотерапевта. Потрібна не просто підтримка, потрібно навчити людину слідкувати за своєю самооцінкою і на те вона і самоОЦІНКА, а не оцінка оточуючих.
Додати новий коментар