Державна фіскальна служба України (ДФС) своїм листом від 05.08.14 р. № 31-11410-08/23-2303/2333 роз’яснює суб’єктам підприємницької діяльності, що якщо операція оформляється бухгалтерською довідкою, при цьому треба вказувати наступні реквізити: назву документа, дату та місце складання, назву підприємства, від імені якого складається документ, зміст і обсяг господарської операції, одиниці виміру, посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис та інші дані, які дозволяють ідентифікувати осіб, які приймали участь у здійсненні господарської операції.
Не варто тішити себе цим роз’ясненням. Це просто пастка, що може привести до незаконних дій. Чому? Термін «господарська операція» в законодавстві не розшифровується, тому під господарською операцією розуміється будь-яка подія господарської діяльності. І хоча таких подій безліч, не всі документи, якими вони оформляються, є первинними. Матеріальним носієм облікової інформації є обліковий бланк або магнітний диск, залежно від способу ведення первинного обліку. Одні з них фіксують господарські операції в момент її здійснення, інші створюються на основі даних первинних носіїв і служать для обробки інформації, а також дають можливість вводити дані в комп'ютер. Тобто, господарська операція не оформляється довідкою. Первинними обліковими документами та порядок їх заповнення є уніфіковані форми, затверджені міжнародними стандартами бухгалтерського обліку та вимогами закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV. А тому треба діяти до вимог закону. Документ є основою і підтвердженням облікових записів. Всі господарські факти повинні оформлятися первинними обліковими документами. Жодна операція не може бути відображена в обліку, якщо на неї немає належним чином складеного документа відповідно до закону. Практичне значення документів оперативно-господарської діяльності полягає в тому, що в них правильно і своєчасно реєструються усі розпорядчі та виконавчі дії. Це відпуск матеріальнихцінностей зі складу у виробництво, виплата з каси готівки, акцептування рахунків постачальників і перерахування грошових коштів з розрахункових рахунків та інше. Документи мають значення: юридичної сили, контрольно-аналітичні, організаційно-управлінські.
Юридичне значення документів полягає в тому, що вони забезпечують доказове обґрунтування показників бухгалтерського обліку та звітності, встановлюють відповідальністьвиконавців за проведені господарські операції.
Контрольно-аналітичне значення документів полягає в тому, що вони служать джерелом контрольних даних при здійсненні внутрішньогосподарського контролю за рухом майна з метою встановлення законності та економічної доцільності здійснених операцій.
Організаційно-управлінське значення документів полягає в тому, що шляхом системного використання інформації, носієм якої є бухгалтерські документи, можна домогтися оптимальної взаємодії всіх функцій управління: обліку, планування, прогнозування, контролю, аналізу і всіх систем господарського механізму для досягнення намічених економічних показників і отримання максимального прибутку, а не податкового навантаження.
Отже, оформлення господарської операції бухгалтерською довідкою – це факт порушення закону. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це не можливо – безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів складаються зведені облікові документи.
15.11.2015 - Единый порядок оформления результатов документальных проверок
13.10.2015 - Применение POS-терминала обязывает проводить расчетные операции через РРО
21.09.2015 - Чи законно виплачувати заробітну плату за рахунок готівки?
30.08.2015 - По фіскальному чеку можемо перевірити легальність касового апарату
20.08.2015 - Арендные операции
14.07.2015 - Обеспечение прав и свобод переселенцев
Додати новий коментар