Серж Гінгер, відомий французький психотерапевт, свого часу дуже лаконічно окреслив проблематику постановки стратегії роботи з клієнтами, в яких «простежуються» психіатричні діагнози. Психіатрія апріорі розглядає діагноз як незмінну і закінчену «версію» особистості. Гуманіст Гінгер наявність «патологічних» рис розглядає як необхідну складову унікальності особистості, яка, перебуваючи на стику «патологічної» та «пограничної» зон, має унікальну можливість розвиватися саме своїм, не схожим ні до кого шляхом. Саме це робить психотерапію більш гуманною та оптимістичною в роботі з клієнтами. Адже:
1. Діагнози, які ставлять різні спеціалісти одному хворому на 2/3 відповідають реальній картині.
2. В постановці діагнозу не всі враховують культуральний аспект. Наприклад, представники західних культур бурхливе вираження радості чи гніву можуть трактувати як істерію. А в «західній» звичці детально планувати свій день, тиждень, рік…, східні колеги можуть запідозрити схильність до нав’язливих дій.
3. Конкретний діагноз ніколи не варто розглядати як кінцевий – людина змінюється постійно під впливом багатьох факторів. Не варто нагадувати, що людина в різних середовищах теж поводиться по-різному. Психологи гуманістичних напрямів постійно наголошують на змінності поведінки та оригінальності кожної особистості.
4. І головне, як на мене, з того, чим грішать «кухонні психіатри»: характеризувати особистість за одним домінантним симптомом – це спосіб «примітизувати» науку до рівня ясельної групи. Адже особистість може бути одночасно маніяком, істериком і мазохістом.
В таблиці вказані позитивні та негативні аспекти розладів та станів, з якими найчастіше зустрічаються психологи. І погодьмося, що дана версія суттєво розширює погляд на профіль особистості і надає певним діагнозам більш ресурсне трактування.
25.06.2019 - Досвід кандидата у рекрутинговій стратегії компанії.
28.02.2018 - Навчання сорокарічних. Коли починати хвилюватися за свою кар’єру?
30.10.2015 - Тест для определение ведущей репрезентативной системы
30.09.2015 - Проективний тест "Хазяїн своєї долі".
31.08.2015 - Як бійцю допомогти товаришу подолати важкі симптоми постстресового стану
30.06.2015 - Проективна методика виявлення ставлення до праці
Додати новий коментар