Вчора на тренінг для безробітних зайшли представники японської компанії, яка вже 8 років веде свою діяльність на території Закарпаття. Забрали з тренінгу 10 хвилин. Ми ці хвилини "доганяли", але і їх було замало, щоб повністю пройти тему "Аналіз джерел грошових надходжень. Переваги власної справи".
Що варто відмітити: працівники вищезгаданої компанії своєю пропозицією не лише збили з пантелику всіх присутніх, але й викликали обурення: їх презентація була невпевнена, на багато зауважень і запитань із залу вони не реагували, часто застосовували заборонені в дискусіях (суперечках!) частки "не" та "але", чим додатково загострювали ситуацію.
...У кінці нашого тренінг-семінару учасники відмітили значний контраст між проведеними заходами і були вдячними нам за поради і рекомендації, а також за цікаві ідеї.
Усім без винятку тренерам перед початком роботи слід пройти тренінг по роботі з запереченнями. Правильне використання інструментів, навіть при вороже налаштованій аудиторії, дасть позитивний ефект і належний результат.
31.03.2015 - Життя без кордонів. Об’єднання зусиль
10.12.2014 - Декілька правил щодо написання резюме
10.07.2014 - Як знайти відповіді на запитання?
14.05.2014 - Хочеш бути успішним – відповідай вимогам часу!
27.03.2014 - Як з користю скоротити час?
11.03.2014 - Що відбувається у тренера?
Насправді сильно великих секретів не існує;)
По-перше, ніколи не вживайте частку "не" - вона не сприймається свідомістю. Коли ви своїй дитині кажете "Не роби цього!!!", що вона зробить?? Отож бо і воно.
По-друге, ще одна частка так само виводить з рівноваги, - "але". Це блок, який веде до оправдовування...
І обов язково - реагуйте на всі заперечення і зауваження - не пропустіть жодного аргументу - це ваш інструмент.
Денисе, відкрийте декілька секретів по запереченням,бо заінтригували і не сказали :)
Додати новий коментар