Миколо, а що ж ти це — нічого не робиш,
по господарству не допоможеш, на роботу не ходиш?
— А раптом війна!.. — а я зморений…
Анекдот
Жорстоко і несправедливо спрощувати переживання людини в період нестабільності і невизначеності. Але останнім часом часто зустрічаю на тренінгах для безробітних, які «безробіття» сприймають буквально. На запитання: «Чим займаєтеся, крім пошуку роботи?» у відповідь чую ніби уривки телеграми: «Став. Помився. Поїв. Подивився телевізор. Прийшов в центр зайнятості…».
Такі учасники вражають інших членів тренінгової групи своєю безтурботністю та безпечністю, і я згадую свій досвід кадровика.
Пригадую, як під час першої хвилі економічної кризи підприємства істерично викидали на ринок праці як молодих спеціалістів, так і досвідчених працівників. Знайти роботу було дійсно складно, навіть досвідченим працівникам, тому багато хто залишився без роботи на тривалий період. Один з таких досвідчених менеджерів, з достатнім життєвим та професійним досвідом, потрапив до мене на співбесіду. Поцікавившись, чим він займався майже рік, доки не працював, я отримала у відповідь вражаючу реакцію – в один момент чоловік пережив спектр різних емоцій від жалю до гніву, він декілька раз змінився на обличчі, і, на кінець, обхопив голову руками. Я була вражена…
Пізніше чоловік зізнався, що переживає мало не відчай. Через втрачений шанс чи час. Виявилося, що незадовго до нашої зустрічі він втратив пропозицію, на яку чекав «мало не все життя». Але перевагу надали іншому кандидату… Чекаючи вигідної пропозиції та опираючись на свої переваги як спеціаліста, мій співрозмовник настільки втягнувся в «буденні справи», що випав з реальності, втратив відчуття часу, а з ним і впевненість в собі. А «опам’ятався» аж через рік. Так, презентуючи на співбесіді власні компетенції, він з жалем констатував, що багато втратив, не зумівши вчасно зупинитися у періоді «нічого-не-роблення». Адже, за рік можна отримати нові знання, нові навики, ретельніше попрацювати над своїм професійним та особистісним «Я», що дає додаткові переваги на ринку праці.
Як психолог, я розумію, що у кожної особистості своя динаміка розвитку, свій життєвий шлях. Так само, як розумію те, що здорове тіло і не завантажена проблемами голова – потужний ресурс для того, щоб бути ефективним в житті, але першим правилом ефективності є ДІЯ.
На останньому моєму тренінгу учасники записали в зошитах великими буквами: «Війни не буде. І якщо нічого не робити, то роботи теж».
25.06.2019 - Досвід кандидата у рекрутинговій стратегії компанії.
28.02.2018 - Навчання сорокарічних. Коли починати хвилюватися за свою кар’єру?
30.10.2015 - Тест для определение ведущей репрезентативной системы
30.09.2015 - Проективний тест "Хазяїн своєї долі".
31.08.2015 - Як бійцю допомогти товаришу подолати важкі симптоми постстресового стану
30.06.2015 - Проективна методика виявлення ставлення до праці
Гарна стаття. Справді, дуже важливо зберігати спокій і впевненість. Пригадую один випадок. Ми з сестрою (вона одночасно і мій діловий партнер) мали за півдня знайти квартиру для оренди нашому іноземному гостю, керівнику проекту. Розгорнувши перед собою величезну газету з оголошеннями, вона 3 години безуспішно дзвонила, і скрізь їй відмовляли. Розпач був страшенний. Нерви, гнівні вигуки і т.д. "Дай-но я спробую" - кажу. І за першим дзвінком попадання! От що значить спокій!
Чашки кофе
Современная притча
Группа выпускников престижного вуза, успешных, сделавших замечательную карьеру, пришли в гости к своему старому профессору. Во время визита разговор зашёл о работе: выпускники жаловались на многочисленные трудности и жизненные проблемы.
Предложив своим гостям кофе, профессор пошёл на кухню и вернулся с кофейником и подносом, уставленным самыми разными чашками: фарфоровыми, стеклянными, пластиковыми, хрустальными. Одни были простые, другие дорогие.
Когда выпускники разобрали чашки, профессор сказал:
— Обратите внимание, что все красивые чашки разобрали, тогда как простые и дешёвые остались. И хотя это нормально для вас — хотеть только лучшее для себя, но это и есть источник ваших проблем и стрессов. Поймите, что чашка сама по себе не делает кофе лучше. Чаще всего она просто дороже, но иногда даже скрывает то, что мы пьём. В действительности, всё, что вы хотели, было просто кофе, а не чашка. Но вы сознательно выбрали лучшие чашки, а затем разглядывали, кому какая чашка досталась.
А теперь подумайте: жизнь — это кофе, а работа, деньги, положение, общество — это чашки. Это всего лишь инструменты для поддержания и содержания жизни. То, какую чашку мы имеем, не определяет и не меняет качества нашей жизни. Иногда, концентрируясь только на чашке, мы забываем насладиться вкусом самого кофе.
Наиболее счастливые люди — это не те, которые имеют всё лучшее, но те, которые извлекают всё лучшее из того, что имеют.
гарна алегорія, Катя. відношення до життя не залежить від віку та профстану. другий і в кучі сміття шукає діамант, пробачте за приклад)
Надія, дякую за статтю.На одному з тренінгів я попрохала людей розповісти про свій стан на сьгоднішній день як про пору року. І більшість сказали, що почуваються осінью. Тому що сумно, а листя що осипається - це відмови в роботі.
І важко люди йшли до розуміння того - що осінь це збір врожаю, який визрів. Плоди - це знання та досвід, який потрідно гарно подати працедавцю.
з підручника по загальній психології: різниця між твариною і людиною полягає в тому, що людина змінює дійсність,створює нові знаряддя праці і т.д. тварина ж тільки використовує те, що знаходиться в полі досяжності, тобто є споживачем по суті.
ця різниця з часом стає все менш помітною. простіше і так зручно критикувати владу та звинувачувати оточуючих в своїх проблемах. злитися і ображатися на себе ж не цікаво. тому на інших.додаткова можливість приховати власну життєву некомпетентність. державна допомога - не "халява", а можливість. протриматись, визначитись, змінити напрям, можливо, профдіяльності. "ничегонеделание" затягує, звичайно, так комфортніше. лінощі і страх - захист організму.
повчальна історія((
Прікольно написано, дякую за корисну для мене інформацію.
Додати новий коментар